امروز برابر است با :27 خرداد 1403

گيلانغرب

شهرستان گيلانغرب با مرکزيت شهر گيلانغرب در غرب استان کرمانشاه واقع شده است.

گيلانغرب با مرکزيت شهر گيلانغرب در غرب استان کرمانشاه واقع شده است.

گيلانغرب متشکل از دو بخش گواور و مرکزی، دو شهر گیلان غرب و سرمست، ۶ دهستان و ۲۰۲ روستاست که هم‌اکنون ۱۹۴ روستای آن دارای سکنه‌است. تاریخی کهن در دوران باستان و محل رویدادهای گوناگون در تاریخ معاصر بوده‌است.

گیلانغرب یکی از شهرستان‌های واقع در غرب استان کرمانشاه است. که بعلت دفاع شجاعانه و مقاومت کم نظیر مردم آن در دوران دفاع مقدس از طرف مقام معظم رهبری مفتخر به دریافت عنوان دومین شهر مقاوم کشور شده است. روابط انسانی بسیار بالا و مهمان نوازی گرم از ویژگی‌های بارز مردم این شهرستان است. علاوه بر حاصلخیزی برای کشاورزی و منابع طبیعی و دامداری بیشترین معدل قیرطبیعی ایران در دشت‌های گرمسیری گیلانغرب قرار دارد.

گيلانغرب دارای 40 هزار و 186 هکتار اراضی کشاورزی می باشد، همچنین این شهرستان دارای آب و هوایی معتدل بوده و به علت تنوع آب وهوایی در فصول سال دارای خاک حاصلخیز و هوا ذرت، جو، نخود، چغندر قند، آفتابگردان،  برنج، لوبیا، عدس، صیفی کاری وغیره می باشد. وجود بیش از 800 هکتار باغات مثمر با تولید سالیانه 2500 تن انواع محصولات باغی شامل انار، انگور، پسته، بادام، هلو، انجیر وغیره باعث شده تا این شهرستان یکی از نقاط مستعد برای توسعه باغات باشد در بخش دام به علت وجود مراتع غنی و فرهنگ عشایری منطقه به صورت سنتی منطقه بیش از260 هزار راس دام دارد که بخش عمده ای از فراورده های دامی استان در کشور را تامین می نماید ضمن اینکه تعداد 90 مرغداری صنعتی وسنتی نیز با ظرفیت جوجه ریزی 635000 قطعه در هر دوره و دارا بودن رتبه دوم استان پس از کرمانشاه اهمیت تولید گوشت سفید در این شهرستان را هم مضاعف نموده است در شرایطی که شیلات نیز با امکان پرورش انواع ماهیان گرم آبی، سردآبی و خاویاری بلحاظ وجود سدهای مهم بخوبی توانسته است در این منطقه توسعه یابد و علاوه بر این گیلانغرب دارای معادن غنی گچ – زغال سنگ وغیره می‌باشد بگونه ای که 75 درصد قیر طبیعی استان که بیشترین ذخایر کشور است در این منطقه وجود دارد33 واحد معدنی فعال هم اینک در این بخش قیر طبیعی منطقه را استخراج و به داخل وخارج از کشور جهت مصارف صنعتی صادر می نمایند.

  • نام گیلانغرب

گیەڵ نوعی گیاه است که در این منطقه می‌روید به‌همین خاطر این شهر را محل رویش گیەڵ، گیەڵان می‌نامند.

  • زبان مردم گیلانغرب

ساکنین گیلانغرب همگی کُرد و از ایل کلهر هستند که دومین ایل بزرگ ایران و یکی از بزرگترین ایل‌های کرمانشاه به‌شمار می‌آید.

  • مذهب گیلانغرب

مردم گیلانغرب پیرو دین اسلام و مذهب شیعه می باشند.

  • جمعیت گیلانغرب

گیلانغرب جمعیتی نزدیک به ۷۰ هزار نفر که حدود 21 هزار نفر آن در شهرگیلانغرب 3000نفر در شهر سرمست و بقیه در روستا و مناطق عشایر نشین سکونت دارند.

  • موقعیت جغرافیایی گیلانغرب

شهرستان گیلانغرب از شمال با شهرستان‌های سرپل ذهاب و کرند، دالاهو از مشرق و شمال شرقی به اسلام آباد و سرابله از طرف جنوب شرق و جنوب و جنوب غربی به ایوان ، سومار و شهر مندلی عراق از طرف غرب به نفت شهر و قصر شیرین محدود می باشد. فاصله تا مرکز استان 155 کیلومتر و تا تهران 650 کیلومتر می باشد. فاصله تا پایانه مرزی سومار ( بازارچه ) 60 کیلومتر است.

  • آب و هوا گیلانغرب

شهرستان گیلانغرب دارای آب و هوایی معتدل بوده و به علت تنوع آب وهوایی در فصول سال دارای خاک حاصلخیز می باشد.

  • اماکن تفریحی و گردشگری گیلانغرب

از جمله اماکن تفریحی و گردشگری گیلانغرب به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

  • اماکن تاریخی و دیدنی گیلانغرب

کاخ اربابی: یکی از آثار دوره ساسانی که شامل دو بخش رسمی و خصوصی بوده است و قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد. این کاخ معروف به کاخ اربابی مشرف به چشمه سراب با چشم اندازی زیبا می باشد. آتشکده ساسانی مربوط به دوران ساسانی هم مشرف به چشمه سراب قرار دارد.

قلا (قلعه): تپه ای خاکی بسیار بزرگ در وسط شهر که عقیده بر این است مربوط به دوره ایلامیان می باشد.

قلعه امله قیوت و میره نگار ( مهرنگار ): بر راس خط کوه انارک، دو برج طبیعی که با آثاری از ساروج و سنگ با توجه به اشراف به دشت گیلانغرب و منطقه ناودار نقش دیدبانی در آن مشهود است و احتمال داده می شود در زمان ساسانیان نباشد و در حمله اعراب به ایران تخریب گرده اند.

گور دخمه (طاق) فرهاد: گور دخمه فرهاد یا همان فرهاد کن در ورودی در راه سرسبز گلین.

کوه سرکش: سرکش یکی از کوههای بسیار زیبا در قسمت شمال گیلانغرب میباشد که همه ساله پذیرای کوهنوردان، صخره نوردان و طبیعتگردان زیادی میباشد. سرکش نام یکی از شش تن نوازندگان بزرگ زمان خسرو دوم (پرویز) بوده است که در شاهنامه هم بنام او اشاره شده است. برخی از بزرگان این کوه را به اسب سرکشی تشبیه کرده اند که هر کسی توانایی صعود از آن را ندارد.

دربند گلین: این دربند زیبا نیز یکی از جاذبه های گردشگری گیلانغرب است. این دربند زیبا در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال گیلانغرب و در شرق دهستان دیره واقع شده است. نقطه شروع این دربند از انتهای روستای کاظم خانی سفلی در دهستان حیدریه است.

قلعه تاریخی گلخيرگ: این قلعه که متعلق به دوره اشکانیان می باشد. در ارتفاع ۱۲۱ متری بر روی تپه ای باقیمانده از دوران سوم زمین ساختی قرار دارد.

سراب گیلانغرب: معروف به سراب مورت با دبی متوسط سالانه ۱۳۹۳/۹ میلیمتر در ثانیه که در پای کوه سیروان (سره يوان) می جوشد باعث شکل گیری اولیه و ماندگاری انسان‌ها در این منطقه شده است و یکی از جاذبه های گردشگری گیلانغرب را شکل داده است. در کنار این سراب درختچه های زیبا و کمیاب مورت روییده اند که در گذشته سطح قابل ذکری را پوشانده بوده است که سبب نامگذاری این سراب به همین نام هم شده است. این سراب که سرچشمه رودخانه گیلان است در منطقه تنگاب (ته نگاو) به خاک عراق وارد می شود.

آبشار تنگ گلم: یکی از مکانهای دیدنی و طبیعی منطقه گیلانغرب است که منظره ی زیبای آن گردشگران بسیاری را بسوی خود جذب می کند. محل این آبشار در دهستان ويژنان در دل کوه قریب می باشد.

گیلانغرب

عکسی از کاخ اربابی در شهر گیلانغرب

گیلانغرب

عکسی از تپه قلا گیلانغرب

گیلانغرب

عکسی از نمای شهر گیلانغرب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.