امروز برابر است با :10 خرداد 1403

کیهان کلهر

کیهان کلهر، موسیقی‌ دان، آهنگ‌ ساز در سال ۱۳۴۲ در خانواده‌ای کرد و موسیقی‌ دوست در تهران چشم به جهان گشود.

کیهان کلهر، موسیقی‌ دان، آهنگ‌ ساز در سال ۱۳۴۲ در خانواده‌ای کرد و موسیقی‌ دوست در تهران چشم به جهان گشود.

  • زندگی نامه

کیهان کلهر در سال ۱۳۴۲ خورشیدی در خانواده‌ای کرد و موسیقی‌ دوست در تهران چشم به جهان گشود. پدرش عباس حیدری کلهر کارمند عالی رتبهٔ وزارت کشاورزی و نوهٔ مهرعلی‌خان از خوانین ایل کلهر بود و مادرش اقدس نام داشت.

کیهان کلهر آموختن موسیقی را از 5 سالگی به صورت آزاد شروع کرد. و 12 ساله بود که فعّالیت حرفه‌ای موسیقی را آغاز کرد. در سال‌های تحصیلی در دورهٔ اول دبیرستان، خانوادهٔ کیهان کلهر بار دیگر به کرمانشاه مراجعت کردند و به همین دلیل کیهان کلهر و کامران فعالیت خود را با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه ادامه دادند و در مدت کوتاهی مورد توجه استادان موسیقی کرمانشاه قرار گرفتند.

  • شروع جنگ تحمیلی

با شروع جنگ تحمیلی، خانواده کیهان کلهر مجدداً به تهران باز می گردند و او نیز فعالیت‌های موسیقی خود را در تهران ادامه می‌دهد. در ابتدا مدتی را با گروه شیدا به همکاری پرداخت، اما در ادامه تصمیم گرفت تا برای تحصیل در رشته موسیقی راهی خارج از کشور شود.

در ابتدا به ایتالیا رفت و سپس به دانشگاه کارلتون اتاوا در کشور کانادا رفت و در نهایت توانست با درجه کارشناسی ارشد آهنگسازی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شود. و منزل پدری کیهان کلهر در تهران هدف موشک ارتش بعث عراق قرار گرفت و پدر، مادر و برادرش کشته شدند. و پس از بازگشت کوتاه مدتی کیهان کلهر به ایران در سال ۱۳۷۳، بار دیگر و برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا، در سال ۱۳۷۴ راهی کانادا شد.

  • سخنرانی و مصاحبه

کیهان کلهر در چند سخنرانی و مصاحبه مجموعه جاده ابریشم انگیزه و الگو خود را در نوازندگی کمانچه استاد علی اصغر بهاری نام برده‌ است. او برای شناساندن موسیقی ایرانی به غیر ایرانی‌ها تلاش بسیاری کرده‌ است.

همکاری کیهان کلهر با هنرمندان هندی از جمله “شجاعت حسین خان” غزل یا با کوارتت کرونوس جاده ابریشم، یویوما، ارکستر فیلارمونیک نیویورک و رامبراندت تریو “گروه موسیقی هلندی”، کیهان کلهر را به هنرمندی جهانی تبدیل کرده‌ است و شنوندگان زیادی در بین غیر ایرانی‌ها دارد.

  • کنسرت

کیهان کلهر همراه با نوازندهٔ باغلامای ترکیه، اردال ارزنجان کنسرت‌هایی را هم در مناطق مختلف جهان در حال اجرا دارد و آلبومی نیز با این نوازنده کرد به نام The Wind در شرکت ECM ارائه کرده‌ است. و همچنین در ژانویه سال ۲۰۰۸ میلادی کنسرتی را به همراه کوارت زهی بروکلین رایدر در شهر نیویورک به روی صحنه برد که در آن قطعاتی از آلبوم شهر خاموش نواخته شد. در فروردین ۱۳۹۸ کنسرت‌های «شهر خاموش» به همراه کوارتت «مینیاتور» در تالار وحدت تهران برگزار شد.

  • شایعه بازداشت

بنا به اعلام رسانه‌ها کیهان کلهر روز پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۸۸، در حالی‌ که از فرودگاه امام خمینی تهران، ایران را به مقصد فرانسه برای اجرای برنامه ترک می‌کرد، بازداشت شد. مسئولان پرواز علت این دستگیری چند ساعته را نقص در گذرنامه عنوان کردند. روز بعد حمیدرضا نوربخش که برای بدرقهٔ کیهان کلهر به فرودگاه رفته بود در مصاحبه‌ای نگهداری چند ساعتهٔ را تأیید اما بازداشت را شایعه عنوان کرد.

  • افتخارات

کیهان کلهر یکی از پُر افتخارترین موسیقی دانان ایرانی در سطح جهان به شمار می‌رود که توانسته موسیقی ایرانی را به شهرتی جهانی برساند. برای آلبوم‌های “بی تو به سر نمی‌شود” و “فریاد” که با آهنگسازی حسین علیزاده و آواز محمدرضا شجریان همراه بود، نامزد دریافت جایزه معتبر موسیقی “گرمی” شد.

همکاری بین المللی در آلبوم “باران” با گروه “غزل” نیز که در آن کیهان کلهر کمانچه، شجاعت حسین خان سی‌تار و ساندیپ داس طبلا می‌نوازند، نامزد جایزه گرمی ۲۰۰۴ شد. در سال ۲۰۱۹ و در فستیوال جهانی موسیقی وومکس به عنوان بهترین هنرمند سال جهان انتخاب شد و تبدیل به نخستین نوازنده ایرانی شد که برنده جایزه معتبر جهانی وومکس می‌شود.

  • لغو کنسرت

در خرداد ۱۳۹۴ و به دنبال ممانعت ادارهٔ اماکن نیروی انتظامی از برگزاری کنسرت مشترک کیهان کلهر و گروه بروکلین رایدر، اعلام کرد که دیگر در ایران اجرایی نخواهد کرد. کیهان کلهر تأکید کرد که تا زمانی که فرهنگ و هنر ایران گروگان زورگیری و زور آزمایی جناح‌های سیاسی است و خط مشی مشخصی برای این‌گونه فعالیت‌ها تعریف و اجرا نشده، از انجام هرگونه فعالیت در ایران خودداری خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.