امروز برابر است با :27 خرداد 1403

کیانوش رستمی

کیانوش رستمی، فهرمان وزنه‌برداری در سال ۱۳۷۰ در اسلام‌آباد غرب کرمانشاه به دنیا آمد.

کیانوش رستمی، قهرمان وزنه‌برداری در سال ۱۳۷۰ در اسلام‌آباد غرب کرمانشاه به دنیا آمد.

کیانوش رستمی (زاده ۱ مرداد ۱۳۷۰) در شهرستان اسلام‌آباد کرمانشاه به دنیا آمد وی عضو تیم ملی وزنه‌برداری ایران است. وی از همان کودکی در ورزش‌های مختلف به فعالیت پرداخت و در مقطع دبیرستان وارد رشته‌ی کامپیوتر شد و در همان رشته دیپلم خود را گرفت اما پس از آن تصمیم گرفت که در دانشگاه حسابداری بخواند و مدتی نیز به عنوان دانشجو رشته‌ی حسابداری در دانشگاه سما کرمانشاه به تحصیل پرداخت، اما پس از مدتی منصرف شد و با وارد شدن به دنیای ورزش و وزنه‌برداری و کسب افتخارات فراوان در ورزش در مقطع لیسانس رشته‌ی تربیت بدنی در دانشگاه آزاد اسلامی ادامه تحصیل داد و لیسانس تربیت بدنی را کسب نمود.

کیانوش رستمی از همان دوران نوجوانی در رشته‌های ورزشی مانند: شنا، واترپلو، ژیمناستیک و کاراته فعالیت داشت و در ژیمناستیک در سطح استانی به مقام قهرمانی رسید اما آنچه که باعث شد به رشته‌ی وزنه‌برداری روی آورد حضور و تشویق برادر بزرگترش بود.

علی‌اکبر شیرزادی نخستین مربی وی در کرمانشاه بود که نقش زیادی در کشف استعداد و پیشرفت رستمی داشت.

کیانوش رستمی در خصوص نخستین مسابقه وزنه‌برداری که شرکت کرده‌است می‌گوید:

“۱۱ ساله بودم که در مسابقات استانی وزنه‌برداری در کرمانشاه شرکت کردم و توانستم در دو ضرب با حدود ۵۰ کیلوگرم مقام سوم را کسب کنم و از همان‌جا بود که به وزنه‌برداری علاقه‌مند شدم”.

 

  • موفقیت‌های بین‌المللی

کیانوش رستمی در سال‌های ۲۰۱۱ میلادی و ۲۰۱۲ میلادی موفق به کسب نشان نقره مسابقات قهرمانی آسیا شد. وی در مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی جهان ۲۰۱۱ در شهر پاریس فرانسه به مدال طلا دست یافته‌است و همچنین در رقابت‌های المپیک لندن و المپیک ریو موفق به دریافت مدال‌های نقره و طلا شد.

 

  • المپیک لندن ۲۰۱۲

در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن، کیانوش رستمی در وزن ۸۵ کیلوگرم مردان با ۱۷۱ کیلوگرم در یک‌ضرب، ۲۰۹ کیلوگرم در دو ضرب و مجموع ۳۸۰ کیلوگرم پس از آدریان زیلینسکی از لهستان و آپتی آیوکادوف از روسیه، موفق به دریافت مدال برنز شد؛ و پس از ۴ سال و در پی مثبت اعلام شدن نتیجه دوپینگ آپتی آیوکادوف مدال نقره بازی‌ها به کیانوش رستمی رسید.

  • المپیک ریو ۲۰۱۶

کیانوش رستمی در دومین دوره حضور خود در مسابقات المپیک توانست در مسابقات وزنه‌برداری وزن ۸۵ کیلوگرم المپیک ریو، ضمن کسب مدال طلا، هم رکورد مجموع المپیک را بشکند و هم برای دومین بار رکورد مجموع جهانی را از آن خود کند. وی در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ در دسته ۸۵ کیلوگرم موفق به کسب مدال طلا و جابجایی رکورد به میزان ۳۹۶ کیلوگرم مجموع المپیک شد.  بنابراین رستمی برای دومین دوره پیاپی اولین ورزشکار ایران در المپیک بود که اولین مدال کاروان ورزشی ایران را به دست آورد.

 

  • حراج مدال طلای المپیک ریو برای زلزله زدگان استان کرمانشاه

پس از وقوع زلزله در سال ۱۳۹۶ در استان کرمانشاه رستمی مدال طلای خود را برای کمک به زلزله زدگان این استان به حراج گذاشت.

کیانوش رستمی در این خصوص اظهار داشت: اینجانب کیانوش رستمی فرزند کوچک این ملت بزرگ که هنوز در این چند روز خواب به چشمانم نیامده بر خود وظیفه دانستم قدمی هر چند کوچک برای هموطنان زلزله زده کشورم پرداخته و مدال طلای بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو را که در واقع متعلق به همین مردم است به آن‌ها بازگردانده و برای کمک به مردم زلزله زده غرب کشور به حراج بگذارم و عواید حاصل از آن را به این عزیزان اختصاص دهم.

 

  • مسابقات جهانی قزاقستان

کیانوش رستمی در حالی کار خود را در مسابقات جهانی قزاقستان آغاز کرد که تمام نگاه‌ها به او بود تا بالاخره ایران نیز در این رقابت‌ها صاحب مدال شود. در گروه A. دسته ۸۵ کیلوگرم ۱۰ وزنه‌بردار حضور داشتند که رقابت اصلی میان کیانوش رستمی، آپتی آیوکادوف و آرتیم اوکولوف از روسیه، ایوان مارکوف از بلغارستان، اندری ریباکو از بلاروس بود.  رستمی در پایان با ثبت رکورد ۱۷۸ کیلوگرم در یک‌ضرب، ۲۱۳ کیلوگرم در دوضرب و ۳۹۱ کیلوگرم در مجموع مدال طلا جهان را برگردن آویخت.  او در یک‌ضرب مدال نقره کسب کرد و در دوضرب مدال طلا را به‌دست آورد.

 

  • شکستن رکورد جهان

کیانوش رستمی در مسابقات بین‌المللی وزنه‌برداری جام فجر در حرکت ۲ضرب وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی را مهار کرد تا ضمن شکست رکورد این حرکت، به حدنصابی جدید از رکورد مجموع دست پیدا کند.

 

  • تجلیل و تقدیر

از کیانوش رستمی به همراه چند تن دیگر به عنوان “مشاهیر کرد” در تیر ۱۳۹۸ در کنگره جهانی مشاهیر کُرد تجلیل و تقدیر شد. به وی نشان “شهروند طلایی” اعطا گردید.

کیانوش رستمی

عکسی از کیانوش رستمی با کسب مدال طلا در مسابقات قهرمانی آسیا

کیانوش رستمی

عکسی از کیانوش رستمی در هنگام تمرین وزنه‌برداری

کیانوش رستمی

عکسی از کیانوش رستمی قهرمان وزنه‌برداری ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.