امروز برابر است با :27 خرداد 1403

کوچر بیرکار

کوچر بیرکار، ریاضی‌دان کُرد ایرانی در سال ۱۳۵۶ در شهر مریوان متولد شد.

کوچر بیرکار، ریاضی‌دان کُرد ایرانی در سال ۱۳۵۶ در شهر مریوان متولد شد.

  • دوران زندگی کوچر بیرکار

نام پیشین کوچر بیرکار، “فریدون درخشانی” بود. او کوتاه مدتی پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران در روستای نی در مریوان در استان کردستان ایران متولد شد. او سومین فرزند یک خانوادهٔ شش‌فرزندی است. پدرش سواد دبستانی دارد و مادرش هیچ‌گاه تحصیل نکرده‌است. خانوادهٔ کوچر بیرکار، کشاورز سبزی برگی و گندم بودند. برادرش که شش سال از او بزرگتر بوده متوجه استعدادش شد و به او کمک کرد تا بر روی ریاضیات متمرکز شود. کوچر در ۱۰ یا ۱۱ سالگی ریاضیات و فیزیک پیشرفته، معادل سال آخر دبیرستان می‌خوانده‌است. بیرکار تحصیلاتش را تا دبیرستان در مریوان به پایان رساند.

  • دوران تحصیلی کوچر بیرکار

کوچر بیرکار دانشجوی سال آخر کارشناسی دانشگاه تهران بود که به انگلستان سفر کرد و در المپیاد ریاضی بین‌المللی دانشجویی در سال ۲۰۰۰ که در کالج دانشگاهی لندن برگزار شد موفق به دریافت جایزهٔ سوم شد. او در آنجا، در پاسخ به مشکلات سیاسی به خاطر اقلیت کُرد بودن، درخواست پناهندگی سیاسی کرد. دولت بریتانیا او را در ناتینگهام جا داد. در یک سالی که طول کشید تا پروندهٔ بیرکار از سوی دولت بررسی شود او با اعضای هیئت علمی دانشگاه ناتینگهام ملاقات کرد و پس از پذیرشِ درخواست پناهندگی‌اش، در آنجا ثبت‌نام کرد. در سال ۲۰۰۳ به عنوان آینده‌دارترین دانشجوی دکترا، بورس تحصیلی جامعهٔ ریاضیات لندن را گرفت. بیرکار در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه ناتینگهام مدرک دکترا گرفت. او پس از پناهندگی، نام خود را به “کوچر بیرکار”، که در زبان کُردی به معنی “مهاجرِ ریاضی‌دان” است، تغییر داد.

کوچر بیرکار پناهنده سیاسی و شهروند بریتانیا است. او در سال ۲۰۱۸ به دلیل فعالیت و پژوهش در زمینه هندسه جبری برنده مدال فیلدز شد. بیرکار دومین ایرانی است که توانسته این جایزه را از آن خود کند؛ جایزه‌ای که پیش از وی، مریم میرزاخانی به‌عنوان نخستین زن و نخستین ایرانی موفق به دریافتش شده بود. بیرکار پس از دریافت جایزه خود به کنگره بین‌المللی ریاضیدانان گفت امیدوارست این مدال لبخند کوچکی بر لبان چهل میلیون کُرد بنشاند. در همان روزی که مدال فیلدز به کوچر بیرکار تقدیم شد از او دزدیده شد. بیرکار در نظرخواهی مجله پراسپکت از بین ۵۰ نفر کاندید با رای ده‌ها هزار نفر از خوانندگان مجله به عنوان اندیشمند برتر سال ۲۰۱۹ انتخاب و معرفی شد.

وی که در حال حاضر استاد دانشگاه کمبریج است دوره کارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه تهران سپری کرده است. او پس از دریافت این جایزه خاطره‌ای از زمان حضور خود در ایران تعریف کرد: “در انجمن ریاضی تهران تصاویر برندگان جایزه فیلدز به دیوار آویزان بود. من به این بازیگران دلدادگان نگاه می‌کردم و با خود می‌گفتم آیا روزی می‌رسد که با آن‌ها دیدار کنم؟” و هم اکنون در 2018/8/1 موفق به دریافتش شدم.

ریاضی‌دان مورد علاقه بیرکار، الکساندر گروتندیک است.

کوچر بیرکار در صفحه فیسبوک خویش به زبان کُردی با اشاره به شاعر نامدار کُرد “ماموستا قانع” نوشته است: “دوست داشتم بر سر قبر وی بروم و بهش بگم غمگین نباش، کُردها هم می‌تواند پیشرفت کنند. بهش می‌گفتم در همان جایی که آسیابانی می‌کردی، به دنیا آمدم، در آنجا فکر کردن را یاد گرفتم، در همانجا عاشق ریاضی شدم، دوست داشتم سنگ قبر وی را می‌بوسیدم و بهش می‌گفتم دیگر در آرامش بخواب”.

  • جوایز کوچر بیرکار

بیشتر کارهای پژوهشی کوچر بیرکار در زمینه هندسه جبری هستند. وی به خاطر پژوهش‌هایش برندهٔ جوایز زیر شد:

  • جایزهٔ لورهولم (۲۰۱۰)
  • جایزهٔ بنیاد ریاضی پاریس (۲۰۱۰)
  • جایزهٔ مور برای مقاله پژوهشی (۲۰۱۶)
  • مدال فیلدز (۲۰۱۸)
  • دکترای افتخاری دانشگاه صلاح‌الدین (۲۰۱۹)
  • کوچر بیرکار جایزه خود را به ملت کردستان تقدیم کرد.
کوچر بیرکار

عکسی از اندیشمند برتر سال 2019

کوچر بیرکار

عکسی از پروفسور کوچر بیرکار در هنگام تدریس ریاضی

کوچر بیرکار

عکسی از کوچر بیرکار، ریاضی‌دان کُرد ایرانی

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: پروفسور ابراهیم کریمی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.