امروز برابر است با :27 خرداد 1403

کنگاور

شهرستان کنگاور از شهرستان‌های استان کرمانشاه ایران است. مرکز این شهرستان شهر کنگاور است.

شهرستان کنگاور از شهرستان‌های استان کرمانشاه ایران است. مرکز این شهرستان شهر کنگاور است.

کنگاور شهری قدیمی و باستانی در دامنه ی غربی رشته کوه های زاگرس می باشد که با داشتن کوه های سر به فلک کشیده و طبیعتی سرسبز، یکی از زیباترین شهرهای کرمانشاه محسوب میگردد. این شهر که از شرق با همدان همسایه است، با داشتن قدمتی بیش از هشت هزار سال و وجود معبد سنگی آناهیتا، سندی بر تاریخ و تمدن کهن ایران می باشد. برخلاف گذشته که کنگاور از شهرت زیادی برخوردار نبود و اغلب گردشگران از وجود چنین شهری اطلاع نداشتند، در چند سال اخیر، میزبان طبیعت دوستان و عاشقان تاریخ بوده و گردشگری در آن رو به پیشرفت می باشد.

شهرستان کنگاور به وسعت 884000متر مربع در موقعیت جغرافیایی 16و 34درجه تا 39 و 34درجه  عرض شمالی و 34 و 47درجه تا 05 و 48درجه طول خاوری واقع گردیده است. این شهرستان در مجموع 3/5درصد از کل وسعت استان کرمانشاه را تشکیل می دهد و شرقی ترین شهرستان و دروازه ورودی استان کرمانشاه می باشد.

 • پیشینه تاریخی کنگاور

اولين هسته آثار تمدن در منطقه باستانی كنگاور بنابر مدارک موجود منحصر به معبد آناهیتا است و چنين بر مي آيد كه تا زمان ساسانيان جز معبد آناهيتا و بناهاي مختصر خدماتی آن استقراری در اطراف آن نبوده است در اواسط دوره ساسانی همراه با نزول آيين مهر پرستی از اعتبار معبد كاسته شد و رو به ويرانی گذاشت. سطوح آماده معبد و مصالح ساختمانی كه در آن فراهم بود از يك طرف و راه خاور به باختر كه تا تيسفون كشيده شده و راه‌های ديگر عبور عشاير از جنوب به شمال از طرف ديگر و وجود آب فراوان چشمه و دشت‌های حاصل‌خيز جنوب سبب شدند كه كنگاور منزلگاه مردمی شود كه خدمات راه كاروان رو تيسفون و مبادلات عشاير كوچ نشين را فراهم می‌آوردند. از‌ اين‌‌رو‌ می‌توان با تكيه‌ بر‌ نتايج‌ كاوش‌های باستان‌شناسی مقر اولين ساكنان شهر را بر تپه مركزی كنگاور انگاشت كه از نظر حفاظ سوق الجيشی نيز تاييد شدنی است.

 • نام کنگاور

نام شهرستان کنگاور، در اصل به معنی آتشگاه است کنگ به معنی جا و مکان و آورئاگر” به معنای آتش است.

 • زبان مردم کنگاور

مردم شهر کنگاور به زبان های فارسی و کُردی با گویش کرمانشاهی(با لهجه مخصوص شهرهای کنگاور و صحنه) و لکی صحبت می‌کنند.

 • مذهب کنگاور

اکثر قریب به اتفاق جمعیت کنگاور را شیعه تشکیل می‌دهد و نیز عده ای از پیروان اهل حق هم در منطقه ساکن می باشند. در گذشته در کنگاور انگشت شماری مسیحی و یهودی زندگی می‌کردند که به کار تجارت و طبابت می‌پرداختند.

 • جمعیت کنگاور

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، جمعیت شهرستان کنگاور برابر با ۷۶٬۲۱۶ نفر بوده‌است.

 • موقعیت جغرافیایی کنگاور

شهرستان کنگاور از شمال به اسدآباد، از مغرب به صحنه و هرسین، از جنوب به نهاوند و از مشرق به تویسرکان محدود می باشد. ارتفاع متوسط این شهرستان از سطح دریا 1500متر است.

 • آب و هوا کنگاور

کنگاور به واسطه ی مجالست با کوههای سرکشیده بر آسمان، آب و هوایی خوشگوار دارد، اگر چه گاه زمستان هایش خیلی سرد و تابستان هایش گرم می نماید. واقع شدن کنگاور در منطقه ی سرد و کوهستانی و بارش های مناسب جوی که به طـور متوسط 263 م.م. در سال می باشد.

 • چشمه‌‌ها و مناطق طبیعی کنگاور
 1. رودخانه سراب کنگاور
 2. چشمه عبدل
 3. چشمه هندی آباد
 4. چشمه صیفور
 •  اماکن تاریخی و گردشگری کنگاور

از جمله اماکن تاریخی و گردشگری کنگاور به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

معبد آناهیتا: معبد آناهیتا دومین سنگ بنای قدیمی در کشورمان می باشد که بعد از تخت جمشید در این لیست قرار گرفته است و بدون شک بهترین مکان دیدنی در کنگاور به شمار می رود. این معبد که در واقع به الهه آب تعلق دارد، در بین ایرانیان باستان از احترام و قداست بالایی برخوردار بوده و مکانی برای عبادت و زیارت به شمار می رفته است. معبد آناهیتا در بالای تپه ای به ارتفاع ۳۲ متر و در مسیر راه همدان به کرمانشاه واقع شده و بخاطر ارتفاع زیاد این منطقه، چشم انداز فوق العاده زیبایی دارد. این بنای تاریخی و مذهبی در تمام طول سال، میزبان گردشگران داخلی و خارجی بوده و قدمت بالای آن و وجود نشانه هایی از دوره اشکانیان، هخامنشیان و ساسانیان در بخش های مختلف آن، باستان شناسان زیادی را به سمت خودش جذب نموده است.

جوی‌هایی سنگی در اطراف معبد، آب رودخانه را تنظیم نموده و به طرز باشکوهی به آبگیری در وسط معبد آناهیتا هدایت می‌کردند. نوع تقسیم آب و جریان آب درون معبد آناهیتا یکی از شگفتی‌های مهندسی آن دوران است. این اثر ارزشمند به شماره‌ی ۳۱ در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

تپه های باستانی گودین: گودین یکی از روستاهای قدیمی کنگاور می باشد که در یک کیلومتری آن تپه های باستانی با قدمتی بیش از هفت هزار سال قرار گرفته اند. قدمت بالای این منطقه باعث شد تا باستان شناسانی مانند کایلر یانگ و گروهی از افراد همراهش برای شناسایی و تحقیق به این منطقه بیایند. در این سالها حفاری های زیادی در بخش های مختلف تپه های گودین صورت گرفت و اشیای کشف شده و اسناد بدست آمده، قدمت این تپه ها را به بیش از ۵۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح نسبت می دهند. این تپه های باستانی را در مسیر کرمانشاه به همدان و در شمال دره کنگاور می توانید ببینید.

پل آجری کوچه: در دوران حکومت شاه عباس صفوی، دستور ساخت پل آجری در مسیر کنگاور به تویسرکان داده شد که در حال حاضر به یکی از آثار تاریخی و ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران تبدیل شده است. این پل بر روی خرم رود بنا شده و گذشت زمان هنوز نتوانسته است استقامت و استواری آن را از بین ببرد. از جمله مصالح به کار رفته در پل چوبی می توان به قلوه سنگ، آجر، ملات گچ و سنگ اشاره نمود که در نهایت منجر به ساخت پلی به طول ۶۸.۸ و عرض ۵ متر شده اند.

مسجد تاریخی امامزاده ابراهیم: این مسجد که مربوط به دوره قاجاریه می‌باشد، در محله گچ‌کن کنگاور، در شمال غربی بقعه شاهزاده ابراهیم واقع است. بنای مسجد مستطیلی شکل است و دارای دو طبقه و شبستان زنانه و مردانه با پوشش طاقی و سرداب می‌باشد. همچنین این مسجد دارای یک محراب سنگی حجاری شده و تزیین شده است که نقوش سنگ داخل محراب شامل نقوش هندسی و گل و بوته می‌شود. همچنین در سمت چپ محراب، منبری سنگی قرار دارد که بسیار زیبا می‌باشد.

از دیگر جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. مسجد قارلق بزرگ
 2. حمام قدیمی توکل
 3. قلعه ساری اصلان
 4. مسجد جامع کنگاور
 5. تپه جودا (جهودا)
 6. تپه برج
 7. معدن اله دانه
 8. معدن چهل مران
 9. معدن باغ ملی
 10. امام زاده سید جمال الدین در فش
کنگاور

عکسی از سراب فش کنگاور

کنگاور

عکسی از معبد آناهیتا در شهر کنگاور

عکسی از پل آجری کوچه در شهر کنگاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.