امروز برابر است با :27 خرداد 1403

کرمانشاه

کرمانشاه یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی و یکی از کلان‌شهرهای ایران به‌شمار می‌رود.

کرمانشاه یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی و یکی از کلان‌شهرهای ایران به‌شمار می‌رود.

کرمانشاه (به کُردی: کرماشان) مرکز استان کرمانشاه در ایران و نهمین شهر پرجمعیت ایران می باشد. کرمانشاه مهم‌ترین شهر در منطقه‌ی مرکزی غرب ایران است و علاوه بر این بزرگ‌ترین شهر کُردنشین ایران نیز محسوب می‌گردد.

محدوده‌ی شهر کرمانشاه از شمال به کوه فرخشاد، از شمال باختری به طاق‌بُستان و از جنوب به سفید کوه ختم می‌شود و یکی از شاهراه‌های ارتباطی خاور و باختر و کهن‌ترین راه گذر از ایران به میان‌رودان است. این شهر به‌دلیل قرارگرفتن در چهارراه دو محور شمال به جنوب و خاور به باختر و نیز همسایگی با کشور عراق و واقع‌شدن بر سر راه شهرهای زیارتی کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

استان کرمانشاه ناحیه‌ای کوهستانی است که بین فلات ایران و جلگه‌ بین‌النهرین قرار گرفته و سراسر آن را کوه‌ها، قله‌ها و ارتفاعات رشته‌کوه‌های زاگرس پوشانده است.  پیدایش آن دست‌کم به ۳۵۰۰ ق. م بازمی‌گردد. این منطقه در دوران اشکانیان محل سکونت شهری بوده و در سده چهارم میلادی به عنوان دومین اقامتگاه پادشاهی ساسانیان برگزیده شده و از آن دوران تا حمله اعراب به ایران به عنوان دومین پایتخت ساسانیان مورد توجه حکومت بوده‌است. در این دوران باغ‌های بزرگی در این منطقه‌ی خوش آب و هوا ساخته شد و تا مدت‌ها مکان خوش‌گذرانی پادشاهان ساسانی بود. سه قرن پس از حمله‌ی اعراب مسلمان دو حکومت کُرد حسنویان و بنی‌عیاران در کرمانشاه به قدرت رسیدند. در دوران سلجوقیان در قرن یازدهم میلادی کرمانشاه به عنوان شهر ارشد کردستان انتخاب شد. در قرون وسطی شهر کرمانشاه یا قَرمَسین در حکم یکی از نواحی چهارگانه عراق عجم شناخته می‌شد. در آن زمان اغلب اوقات ایالت جبال را عراق عجم می‌نامیده‌اند تا با عراق عرب اشتباه نشود که به‌طور تقریبی نیز با ناحیه‌ی ماد باستانی مطابقت داشت. در عصر صفویان خاندان کُرد زنگنه در کرمانشاه حکومتی تشکیل دادند که تا آغاز قرن نوزدهم تداوم داشت. این شهر در دوران قاجار تحت حکومت خاندان قاجار قرار گرفت و از نیمه‌ی قرن نوزدهم به محلی برای بازرگانی تبدیل شد. کرمانشاه در جنبش مشروطه سهمی به سزا داشت و در جنگ جهانی اول و دوم به تصرف نیروهای بیگانه درآمد و پس از پایان جنگ تخلیه شد. همچنین این شهر در جنگ ایران و عراق، خسارت‌های زیادی دید.

 • نام کرمانشاه

در افسانه‌ها بنای شهر کرمانشاه را بدست طهمورث دیوبند پادشاه افسانه‌ای پیشدادیان بیان کرده‌اند.

 • زبان مردم کرمانشاه

زبان اهالی کرمانشاه، کُردی و فارسی کرمانشاهی می باشد. عده‌ای از مردم کرمانشاه به زبان کُردی، گویش کلهری سخن می‌گویند. علاوه بر کُردی کلهری دیگر گویش‌های کُردی از جمله کُردی کرمانشاهی، سنجابی، زنگنه‌ای، سورانی و لکی هم گویشورانی در میان مردم دارد. در کنار زبان کُردی، عده‌ای از مردم به لهجه‌ی فارسی کرمانشاهی تکلم می‌کنند. لهجه‌ی فارسی کرمانشاهی تنها خاص شهر کرمانشاه‌ است و از ۲۰۰ سال پیش در پی ورود مهاجرانی که برای زیارت عتبات و کسب و کار به کرمانشاه آمدند ایجاد شده‌است.

 • مردم‌شناسی

کُرد‌ها از تبار ایرانی و بخش اصلی بازماندگان قوم ایرانی ماد هستند. ماد‌های آریایی پس از ورود به زاگرس اقوام بومی آنجا یعنی کاسی‌ها و لولوبی‌ها در لرستان دیگر اقوام آسیانی را در خود حل کردند و زبان ایرانی خود را در منطقه رواج کامل دادند. کتیبه‌های ایرانی ۲۵۰۰۰ ساله همگی حکایت از آن دارد که اتحاد بزرگی میان پارس و ماد وجود داشته است. این نکته امروز باید الگوی ملت ایران باشد تا باردیگر همچون دوره کوروش بزرگ و داریوش بزرگ – ایرانیان از همه اقوام و تیره‌ها دست اتحاد و یکی شدن به یکدیگر بدهند تا شکوه گذشته خویش را بازستانند و دست بیگانگان را از این سرزمین‌های آریایی کوتاه کنند.

در کتیبه‌های سومری ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد از سرزمینی به نام “کاردا” نام برده شده است. کاردا‌ها همان‌هایی بودند که به گفته گزنفون مورخ یونانی راه را بر تیگلاث پیلسر شاه آشور که با قبایل گوتی در حال جنگ بود بستند و لشکر کشی او را به سوی دریای مدیترانه متوقف ساختند. گزنفون این قوم را کاردو مینامد. بنا بر نوشته‌های تاریخ نویسان و جغرافی دانان عرب، از قبیل: لاهوری، طبری و ابن اثیر قبایلی که بعدا به نام کُرد شناخته شدند بیشتر نواحی شرقی رود بوتان و سواحل شمالی دجله را تا نواحی جزیره (جزیره ابن عمر) متصرف شدند.

 • مذهب کرمانشاه

مردم شهر کرمانشاه پیرو یکی از سه مذهب تشیع، تسنن و اهل حق (یارسان) هستند. همچنین گروه‌های کوچکتری از اقلیت‌های دینی وجود دارند که در مجموع ۰/۱۷ درصد از کل جمعیت را تشکیل می‌دهند که مهم‌ترین آن‌ها زرتشتیان با ۰/۱۲ درصد، مسیحیان ۰/۰۲ درصد و کلیمیان ۰/۰۳ درصد از کل جمعیت هستند.

 • جمعیت کرمانشاه

کرمانشاه نهمین شهر پرجمعیت ایران است. که براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت کلان‌شهرکرمانشاه بالغ بر ۹۴۶٬۶۵۱ نفر بوده و مساحت آن ۹۳٬۳۸۹٬۹۵۶ متر مربع می باشد.

 • موقعیت جغرافیایی کرمانشاه

 شهر کرمانشاه از شمال به کوه فرخشاد و کوه پراو، از شمال غربی به کوه طاق‌بستان و از جنوب به سفید کوه منتهی می‌شود که در قسمت مرکزی استان کرمانشاه با موقعیت ۴۷ درجه و ۴ دقیقه‌ی شرقی و ۱۹ درجه و ۳۴ دقیقه‌ی شمالی قرار دارد و دارای ۲۴۵۰۰ کیلومتر مربع گستردگی و ارتفاع ۱۲۰۰ متر از سطح دریا است. کرمانشاه یکی از شاهراه‌های ارتباطی شرق و غرب و قدیمی‌ترین راه عبور زائران عتبات عالیات است که به همین سبب تأثیرات فرهنگی و معنوی برجا گذارده‌است. کرمانشاه در دروازه زاگرس قرار دارد. رشته کوه زاگرس که فلات ایران را از سرزمین‌های همسایه جدا کرده‌است در مسیر کرمانشاه، به دشت‌های وسیع و کوه‌های عمدتاً مجزا و دره‌های وسیعی منتهی می‌گردد که از قدیم برای رسیدن به میان‌رودان مورد استفاده قرار گرفته‌است.

فاصله‌ی زمینی شهر کرمانشاه در شرایط مطلوب تا بغداد، ۳۹۰ کیلومتر، تا تهران، ۵۹۰ کیلومتر از اتوبان ساوه و ۵۱۰ کیلومتر از اتوبان قم، تا مرز خسروی (مرز ایران و عراق) در حدود ۲۰۰ کیلومتر و فاصله‌ی هوایی آن تا تهران ۴۱۳ کیلومتر است.

 • آب و هوا کرمانشاه

شهر کرمانشاه دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است.

 • کوه‌ها و مناطق طبیعی کرمانشاه
 1. کوه‌های دالاهو
 2. کوه‌های پرآو (پرآب)
 3. کوه شاهو
 4. کوه کمر زرد
 5. کوه بدر
 6. کوه هزار خانی پایین
 7. کوه دالاخانی
 8. کوه سه سر
 9. کوه سیروله
 10. کوه بازی دراز
 • دشت‌های وسیع سرسبز شهرستان کرمانشاه

 از مهم‌ترین پهنه هموار استان می‌توان ماهیدشت در جنوب غرب کرمانشاه را ذکر کرد. از دیگر دشت های وسیع سرسبز شهرستان کرمانشاه:

 1. دشت حسن آباد
 2. دشت گواور
 3. دشت دیره
 4. دشت دینور
 5. دشت بشیوه پاطاق
 6. دشت چم چمال
 7. دشت ذهاب
 8. دشت سومار
 9. دشت اسلام آباد
 10. دشت کرند
 • مناطق تاریخی و گردشگری کرمانشاه

مجموعه‌ تاریخی و طبیعی بیستون

مجموعه‌ تاریخی بیستون در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه، جنوب غربی شهر بیستون و در پای کوهی به همین نام در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد.

محوطه‌ تاریخی و تفریحی طاق‌بستان و پارک کوهستان

طاق‌بستان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دوره‌‌ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد. این مجموعه ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد و شامل دو طاق بزرگ و کوچک و چند سنگ نبشته است.

غار دو اشکفت

غار دو اشکفت در شمال شهر کرمانشاه، در دامنه کوه میوله و مشرف به پارک کوهستان قرار دارد و کهن‌ترین بقایای سکونت انسان در شهر کرمانشاه است.

هتل پنج ستاره لاله بیستون

کاروانسرای صفوی که اکنون به هتل لاله بیستون تغییر کاربری داده است، به فرم چهار ایوانی ساخته شده و مکانی برای اقامت مسافران است.

طاق گرا یا طاق شیرین

بنای طاق گرا در گردنه‌ پاتاق در مسیر کرمانشاه به سرپل ذهاب در کنار راه باستانی سنگ‌فرشی قرار دارد. این بنا امروزه به‌علت تغییر مسیر، در شیب‌های پایین جاده آسفالته قرار گرفته است.

معبد آناهیتا کنگاور

معبد آناهیتا بنایی تاریخی منسوب به دوره‌ اشکانی و ساسانی است که بر صخره‌ای مشرف به دشت کنگاور ساخته شده است. آناهیتا فرشته و نگهبان آب، فراوانی، زیبایی و باروری بوده است. بقایای این بنا که از بزرگ‌ترین بناهای سنگی ایران است، اکنون در شهر کنگاور، در مسیر همدان به کرمانشاه قرار گرفته است.

سرآب نیلوفر

شهرت این مجموعه‌‌ طبیعی و تفریحی به واسطه‌ وجود دریاچه‌ کوچکی در این محوطه است. این دریاچه مملو از گل‌های نیلوفر آبی است که در فصل‌های گرم سال برگ‌ها و غنچه‌های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می‌پوشانند و منظره‌ای بسیار دیدنی ایجاد می‌کنند.

تکیه معاون‌الملک

تکیه معاون‌الملک مجموعه بنای تاریخی است که از دوران قاجاریه در شهر کرمانشاه به یادگار مانده است. این بنای تاریخی در بافت قدیمی شهر کرمانشاه در محله‌ آبشوران قدیم و در خیابان حداد عادل قرار دارد.

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در ۸۷ کیلومتری شهر کرمانشاه (۲۵ کیلومتری شهر روانسر) در دامنه‌ کوه شاهو قرار دارد. این غار، بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه با ۱۲ کیلومتر طول است. غار قوری قلعه به‌عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی جهان ثبت شده است.

ریجاب

ریجاب در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه قرار دارد. جاده‌ کرمانشاه به ریجاب مسیری کوهستانی و پیچ‌درپیچ است که در حین سفر به این بخش، طبیعت بکر این ناحیه شما را مجذوب خواهد کرد

سراب صحنه

شهرستان صحنه در ۵۵ کیلومتری شهر کرمانشاه در جاده‌ کرمانشاه به همدان قرار دارد. مهم‌ترین و زیباترین منطقه‌ گردشگری این شهرستان، سراب صحنه است که تا شهر کرمانشاه ۶۸ کیلومتر فاصله دارد.

بازار سنتی شهر کرمانشاه

بازار سنتی کرمانشاه یکی از مراکز خرید کرمانشاه و از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده‌ ایران است.

کرمانشاه

عکسی از شهر تاریخی کرمانشاه

عکسی از طاق‌بستان کرمانشاه

کرمانشاه

عکسی از کوه بیستون در کرمانشاه

35 یک پینگ

 1. پینگ بک: روانسر - بانه تی وی

 2. پینگ بک: پاوه - بانه تی وی

 3. پینگ بک: جوانرود - بانه تی وی

 4. پینگ بک: گيلانغرب - بانه تی وی

 5. پینگ بک: دالاهو - بانه تی وی

 6. پینگ بک: سنقر - بانه تی وی

 7. پینگ بک: صحنه - بانه تی وی

 8. پینگ بک: سرپل ذهاب - بانه تی وی

 9. پینگ بک: کنگاور - بانه تی وی

 10. پینگ بک: قصرشیرین - بانه تی وی

 11. پینگ بک: هرسین - بانه تی وی

 12. پینگ بک: شهرام ناظری - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 13. پینگ بک: عارف لرستانی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 14. پینگ بک: تورج اصلانی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 15. پینگ بک: میرزا محمدرضا کلهر - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 16. پینگ بک: کیهان کلهر - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 17. پینگ بک: ندا قاسمی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 18. پینگ بک: محمدعلی سلطانی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 19. پینگ بک: کوروش سلیمانی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 20. پینگ بک: نوید پورفرج - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 21. پینگ بک: پیام عزیزی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 22. پینگ بک: پرتو کرمانشاهی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 23. پینگ بک: پروفسور مجتبی شمسی پور - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 24. پینگ بک: پوران درخشنده - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 25. پینگ بک: کیانوش رستمی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 26. پینگ بک: دکتر ایرج گنج‌بخش - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 27. پینگ بک: حشمت‌الله لرنژاد - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 28. پینگ بک: احمد عزیزی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 29. پینگ بک: رحیم معینی کرمانشاهی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 30. پینگ بک: سهراب پورناظری - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 31. پینگ بک: علی‌ اکبر مرادی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 32. پینگ بک: مجتبی میرزاده - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 33. پینگ بک: بابک قربانی گلدسته - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 34. پینگ بک: سید خلیل عالی‌نژاد - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 35. پینگ بک: حیدر کاکی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.