امروز برابر است با :27 خرداد 1403

کامیاران

كامیاران از شهرستان‌هاى جدیدالتأسیس استان كردستان می باشد كه در فاصله ۶۵كیلومترى جنوب سنندج واقع گردیده است.

كامیاران از شهرستان‌هاى جدیدالتأسیس استان كردستان می باشد كه در فاصله ۶۵كیلومترى جنوب سنندج واقع گردیده است.

شهرستان کامیاران از شهرستان‌های استان کردستان در غرب ایران می باشد. این شهرستان، در ۶۵ کیلومتری جنوب شهر سنندج واقع شده‌است. شهرستان کامیاران دارای ۲ شهر کامیاران، به‌عنوان مرکز شهرستان و شهر موچش می باشد.کامیاران جنوبی‌ترین شهرستان استان کردستان است و بر روی گسل مروارید قرار گرفته و حصاری از کوهستان‌های شاهو و بیستون اطراف آن را احاطه کرده‌اند. کوهستان بیستون در جنوب دشت کامیاران، از رشته‌کوه زاگرس از امتداد یافته‌است. شهرستان کامیاران با استان کرمانشاه مرز مشترک دارد.

  • پیشینه تاریخی کامیاران

کامیاران در دوره حکومت آشوریان مطابق با ایالت خارخار، یکی از ایالات کشور آشور بود.

متعاقب جنگ جهانی اول که روس‌ها بخشی از کشور ایران در شمال و ترک‌ها بخش دیگری را در غرب اشغال کردند؛ در محرم سال ۱۳۳۴ قمری، نیروهای ایرانی ((به سرپرستیشونمام” (کونسول آلمان در کرمانشاه) به فرماندهی سردار رشید و سنجرخان ))که از عشایر روانسر، جوانرود، گشکی و رمشتی تشکیل شده بود و تعدادی از مجاهدان به فرماندهی میرزا غفارخان زنوزی و یگان‌هایی از ژندارم‌های ایرانی به علاوه‌ی یگان‌هایی از ارتش عثمانی به فرماندهی محی‌الدین بیگ به نیروهای روسیه به فرماندهی مامانوف در کامیاران حمله کردند. روس‌ها شکست سختی خورده و از راه سنندج به بیجار و از آنجا به زنجان عقب‌نشینی کردند.

  • علت نامگذاری کامیاران

برای هر اسم و لقبی روایات و مکتوبات زیادی پیدا می شود که قبول صحت و درستی آن را زیر سوال می برد؛ اما در این مورد آنچه که در زیر نوشته شده با درصد بالاتری نسبت به سایر احتمالات برخوردار می باشد:

در روایات نقل شده که در زمان نادر شاه افشار، هنگامی سپاه ایرانیان به فرماندهی شاهرخ میرزا در شمال شرقی ایران در حال جنگ با ازبکان و دفاع از خراسان بوده، نادر شاه افشار در راه سفر حج بود که خبر پیروزی سپاهیان ایران به آنها که در دشتی خوش آب و هوا و خرم مابین سنه دژ و کرمانشاهان که پر از چشمه های جوشان و مراتع پر گل بوده، بودند می رسد و باعث شادی و مسرت شاه و یارانش می شود؛ لذا شاه افشار وقتی از اطرافیان اسم آن دشت را می پرسد. هیچ یک از یاران اسم آن محل را نمی داند !.

لذا شاه افشار به میمنت و مبارکی اینکه خبر این پیروزی در آنجا به او رسیده و باعث شاد کامی خود و یارانش می‌شود؛ آنجا را ( کام یاران ) می نامد.

  • زبان مردم کامیاران

مردم شهر کامیاران، کُرد هستند و به زبان کُردی با گویش کلهر یا اورامی‌ سخن می‌گویند.

  • مذهب کامیاران

مردم شهر کامیاران پیرو دین اسلام و مذهب اکثریت سنی و اقلیت شیعه هستند.

  • جمعیت کامیاران

جمعیت شهرستان کامیاران بر طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، برابر با ۱۰۲٬۸۵۶ نفر بوده‌است.

  • موقعیت جغرافیایی کامیاران

فاصله‌ی کامیاران تا سنندج 75 کیلومتر و تا تهران حدود 520 کیلومتر است. همسایه‌ی شمالی کامیاران سنندج می باشد و از جنوب به کرمانشاه می‌رسد. سُنقُر در شرق آن و رَوانسر در جنوب غربی این شهر واقع شده‌اند.

  • آب و هوا کامیاران

کامیاران در فصول بهار و پاییز آب و هوای دلپذیری دارد اما زمستان‌های این شهر نسبتاً سرد و تابستان‌ها نیز گرم هستند.

 

  • جاذبه‌های گردشگری و ديدنی کامیاران

کامیاران دارای ۱۳۰ بنای تاریخی است که ۷۴ اثر آن به ثبت ملی رسیده‌است. کامیاران همچنین دارای ۳۰ منطقه نمونه گردشگری و ۴ روستای هدف گردشگری می‌باشد؛ که زیباترین آن روستایی به نام پلنگان (به زبان محلی پالنگان) است و به آثار طبیعی و همچنین معماری خانه‌های مردمانش مشهور است. همین پتانسیل‌های سبب شده‌است که کامیاران بیشترین درصد بازدید گردشگر در استان و به ویژه در بخش گردشگری روستایی داشته باشد.

تپه توبره ریزه

این تپه در 1کیلومتری جنوب شهر کامیاران واقع گردیده است که آثار کشف شده در آن با قدمتی بیش از هفت هزار سال قبل از میلاد مسیح قدیمی‌ترین آثار تاریخی در استان محسوب می‌گردد که معرف عصر مس در منطقه کردستان می باشد، آثار این تپه با آثار “تپه حصار دامغان” قابل مقایسه میباشد و دارای پنج دوره استقرار از هزاره سوم پیش از میلاد تا قرن ۷ و ۸ (ه.ق) تشخیص داده شده است.

منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو

از جاهای دیدنی کامیاران منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو در بخش شمالی هورامان در موازات شاهو و دالانی می باشد ارتفاع کوسالان در حدود ارتفاع دالانی است در حقیقت این سه کوه مثلثی را تشکیل می دهند که کوسالان ضلع شمالی، شاهو ضلع جنوبی و دالانی ضلع جنوب غربی آن را می سازد.

سنگ نبشته اورامان کامیاران

یکی از این جاذبه‌های تاریخی و گردشگری سنگ نوشته اورامان یا کتیبه سنگی می باشد. این سنگ نوشته طاق نمایی که پهنای آن ۱۷۰ و ارتفاع آن ۱۲۰ سانتی متر می باشد حک شده طبق بررسی‌هایی که برای مکان انجام داده اند گفته می‌شود که پیشینه آن به ۷۰۶ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. گفته می‌شود که این سنگ نوشته‌ها به جا مانده از دوران عاشوریان هستند و تصویر انسانی که در آن دیده می‌شود تصویر سارگون دوم پادشاه آشوریان است.

چشمه کواز

چشمه آب معدنی کواز در دامنه کوهی در روستای پالنگان قرار دارد. آب این چشمه هنگام خروج از زمین شیری‌ رنگ است و طعم و بوی گوگرد دارد. آهن و گوگرد از مهم‌ترین املاح معدنی در آب این چشمه‌ هستند.

چشمه کواز استخر کوچکی دارد که محل جمع شدن آب معدنی می باشد، آب این چشمه قابل آشامیدن است و گردشگران برای درمان بیماری‌های پوستی، تنفسی و روماتیسم هم از آن استفاده می‌کنند.

زیارتگاه عکاشه

زیارتگاه عکاشه در مسیر شهر کامیاران به مریوان، نزدیک روستای کاشتر قرار گرفته است و ۴۵ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. همچنین روستاهاینشور، نیرو تنگی‌سر از توابع کامیاران طبیعت تماشایی دارند. تپه‌های تاریخی توبره ریزه و تیانه نیز در فهرست دیدنی‌های این شهر جای می‌گیرند.

کتیبه تنگی ور

یکی از آثار تاریخی شهر کامیاران، که مورد مطالعه باستان‌شناسان قرار گرفته و از لحاظ تاریخی ارزشمند است، کتیبه و سنگ‌نوشتهتنگی‌ور می باشد. اولین بار در ایران در سال ۱۳۴۷ یک گروه باستان‌شناسی این سنگ‌نوشته را مورد بررسی قرار دادند و مشخص شد که این اثر تاریخی متعلق به دوره آشوریان است.

تصویر حکاکی‌شده ممکن است مربوط به سارگن دوم، پادشاه آشوری، می باشد و کتیبه‌ای که با خط میخی نوشته شده است مربوط جنگ‌ها، پیروزی‌ها و فرمان‌های آشوریان است.

کامیاران

عکسی از نمای شهر کامیاران

کامیاران

عکسی از جاذبه های دیدنی و گردشگری کامیاران

کامیاران

عکسی از کتیبه تنگی ور یکی از آثار تاریخی شهر کامیاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.