امروز برابر است با :2 اسفند 1402

ژیلا حسینی

ژیلا حسینی، شاعر کورد در 31 شهریور سال 1343 در شهر سقز دیده به جهان گشود.

ژیلا حسینی، شاعر کورد در 31 شهریور سال 1343 در شهر سقز دیده به جهان گشود.

ژیلا حسینی، شاعر کورد در سی و یکم شهریور سال 1343 در شهر سقز، در شرق کردستان دیده به جهان گشود. خانواده‌ی او خانواده‌‌ای آیینی و عموما اهل علم و ادب بودند. مرحوم شیخ عبدالقادر جد پدرش خطاط و شاعر بوده است. پدر ژیلا نیز، مرحوم شیخ مهران حسینی قاضی دادگستری و اهل مطالعه و روشنفکر بوده و ژیلا حسینی در سایه آن پدر فهیم، پایه‌های ادب را بنیاد نمود. تشویق و ترغیب شیخ مهران تا واپسین سوزها و دقایق عمر کوتاهش، همراه و پشتیبان ژیلا بود.

از همان سنین نوجوانی استعداد ذاتی ژیلا حسینی درخور توجه بود و بسیار زود توسط دبیران ادبیات، تشخیص داده شد و آنها نیز سهم به سزایی در تشویق ژیلا داشتند. شرایط آن روز انقلاب اسلامی ایران و خللی که در جریان تحصیل ژیلا پیش آمد، ژیلای کم سن و سال را بسوی ازدواجی زود هنگام سوق داد. او دو دوره اساسی در شعر خود را سپری کرده است. دوره اول که او هنوز زبان خاص خود را نیافته و در چرخه دگردیسی زبان شاخص شعر خود را نیافته است. شعر او موزون، همراه با تمایلات رمانتیکی و اغلب رنج‌ها و مصیبت‌های زن روزگار خود است. اما در دوره دوم او ناشکیبا و با نگاهی انتقادی به جنگ سنت‌ها و قواعد مردانه روی‌می‌آورد و علیه زبان مردانه در ادبیات به‌نوعی قیام متوسل می‌شود.

شرایط آن روز انقلاب اسلامی ایران و خللی که در جریان تحصیل ژیلا حسینی پیش آمد، ژیلای کم سن و سال را بسوی ازدواجی زود هنگام سوق داد.در پانزده سالگی و در عنفوان نوشتن با پسر عموی پدرش به نام وفا حسینی ازدواج کرد و این ازدواج پس از پنج سال به جدایی کشید و ثمره این ازدواج او دختری است به نام بهار زهره، که اکنون اولین تجربه‌های سرودن خویش را پشت سر میگذارد. هفت سال پس از متارکه برای بار دوم ژیلا زندگی مشترکی را در سنندج تجربه میکند و با شاهرخ نوسودی ازدواج میکند. ثمره این ازدواج او پسری بنام رامین و دختری بنام ژینا بود.  ژینا 10 ماهه، همراه با مادرش جان به جان تسلیم کرد.

  • درگذشت ژیلا حسینی

ژیلا حسینی در 6/7/1375 در سن 32 سالگی در حالی که برای دیدار استاد شیرکو بیکس، عازم تهران بود در اثر واژگون شدن ماشینشان در محور سنندج- دهگلان ساعت 30/7 صبح فوت کرد.

  • زندگی هنری و آثار ژیلا:

اولین دست نوشته ژیلا حسینی داستان “برباد رفته” است که به زبان فارسی نگاشته شده است. و چون ژیلا بعدها خود تمایلی به چاپ آن نداشت از چاپ آن خودداری شده است. اولین سرودن ها و نگارش‌های ژیلا به زبان فارسی بود و این ادامه داشت تا سالهای “1363” و “1364” که ژیلا در بخش کُردی رادیو سنندج در برنامه، ئیمه و گویگره‌کان، (ما و شنوندگان) شروع به فعالیت نمود و این فعالیت ژیلا حسینی را به سمت و سوی نگارش و سرودن کُردی سوق داد. این بدان معنا نیست که ژیلا تا آنزمان با ادبیات کوردی بیگانه بود. ژیلا حسینی به واسطه علاقمندی پدرش به ادبیات و فرهنگ کوردی و در اختیار داشتن کتابخانه با ارزش پدریاز دهان وی با نالی، گوران و قانع و ….آشنا بوده، بیت‌های کُردی را خوب میشناخت. اما سرآغاز نگارش و سرودن او به زبان کُردی با این فعالیت رادیویی همزمان بود و پس از آن تا آخرین روز حیات کوتاه خویش به زبان مادری نگاشت.

آثار ژیلا حسینی:

1- دیوان اشعار کوردی به نام گه‌شه‌ی ئه‌وین چاپ سال 1374.

2- دیوان اشعار کوردی به نام قه‌ڵای راز – قلعه اسرار چاپ سال 1378 ، این کتاب در سه قسمت چاپ گردید:

بخش اول : باقیمانده اشعار کُردی ژیلا

بخش دوم : برگزیده‌ای از داستانهای کوتاه کُردی ژیلا حسینی

و آخرین بخش این کتاب مجموعه اشعار فارسی ژیلا است که خود عنوان باران را برای این مجموعه برگزیده بود.

3- ترجمه داستان طلب مغفرت از صادق هدایت – چاپ در مجله رامان هه‌ولیر

4- ترجمه رمان دزیره از فارسی به کُردی (ناتمام) .

5- مقالات متعدد.

6- سرودن اشعار کوردی برای کودکان

 

  • جايگاه شعر ژيلا حسینی

شعر ژيلا حسینی تكاپوی روشنفكری، فمنيسم، دفاع از حريت عشق، صدای زن در شاعری بود. مثال او زنی نمی شناسم كه در لباس كُردی زندگی كند و همچون فروغ فرخزاد، او هم بی محابا آتش عشق را بيرون ريزد. بی شک شعر ژيلا از فروغ بی تاثير نيست هر چند كه گاه گاهی شاعر شهر من از استاد تقليد و گاه گاهی نيز انگار كه استاد هم درد او را نمی فهمد جدا می ماند. اما به جرات می توان گفت كه شكوه و شكايت، تشبيه، استعاره آنچنان زيبا هم نشين هم شدند كه ژيلا حسینی را از بعضی لحاظ هم تراز بزرگان معاصر می سازد. او تمامی سالهای عمرش را با تفكر و مطالعه همساز ساخت و گرنه چنين قلم قدرتمندی هرگز بر روی كاغذ حک نمی شد.

نمونه ای از سروده های ژیلا حسینی:

دلی ته نگم سی تاريكه

كاتی په نجه ی خوشه ويستيت

تالی كه زيه ی تاسه كانی ئه بزوينی

له و ساته دا، يادی ماندووی ئه له رزينی

ئاوزی خه م لی ئه دات و

پر به زاری شيعريكی نوی ئه چريكينی

 

شعر” ميوانداری ”

سه تاريک و سی گورانی و سه په ره شيعری دلداری

يه كيان ناسی وبوون به دوستی گيانی گيانی

به يه كه وه ژووريكيان گرت

له و ژووره شدا ميوانداری شاخ و بيرو تاسه يان كرد

شه و تا به يان اه م ده ستی ئه وی ده گووشی

ئه و ده ستی به سه ر ئه وی ترياندا ده ينا

ئه ميان بيلبيله ی چاوی خوی بو دانابوون

ئه وی تريان جگه ره ی جه رگ

بو به يانی هيبچيان وه ک خويان نه مابوون

هه ر به و شه وه به قه د عومری چاوه روانی بالايان كرد

تيك ئالان و چی به جی ما؟

خوره تاوی عه شق و جوانی

ژیلا حسینی

کتاب قه‌لای راز یکی از آثار ژیلا حسینی

ژیلا حسینی

عکسی از از دوران کودکی ژیلا حسینی در کنار خانواده

ژیلا حسینی

عکسی از ژیلا حسینی در لباس عروسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.