امروز برابر است با :27 خرداد 1403

پروفسور ابراهیم کریمی

پروفسور ابراهیم کریمی، فیزیکدان برجسته کُرد در سال ۱۳۵۷ در شهرستان سقز به دنیا آمد.

پروفسور ابراهیم کریمی، فیزیکدان برجسته کُرد در سال ۱۳۵۷ در شهرستان سقز به دنیا آمد.

  • زندگی و تحصیلات پروفسور ابراهیم کریمی

پروفسور ابراهیم کریمی تحصیلات ابتدائی خود را در شهر سقز واقع در استان کردستان به اتمام رساند. در همان دوران با کمک اساتید خود به فیزیک و ریاضی علاقه‌مند شد. او با شرکت در کنفرانس‌های فیزیک و ارائه طرح‌های نظری و عملی در این کنفرانس‌ها همراه با همکارانش نامزد دریافت جایزه روزبه شد و در جشنواره خوارزمی به عنوان بهترین طراح استانی راهی مرحله کشوری گردید.

در سال ۱۳۷۶ تحصیلات عالی را در دانشگاه کرمان در رشته فیزیک آغاز کرد. پس از سپری شدن دو ترم اول بنا به‌صلاحدید اساتید، هم‌زمان مشغول به تحصیل در دو رشته ریاضی و فیزیک به مدت ۵ ترم شد. در سال ۱۳۸۰ به عنوان دانشجوی برتر از دانشگاه کرمان در رشته‌ی فیزیک اتمی و مولکولی فارغ‌التحصیل گشت. در آزمون کارشناسی ارشد با رتبه ۱۸ کشوری، رشته ریاضی فیزیک را در مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان آغاز نمود و سپس در گرایش اپتیک زیر نظر پروفسور یوسف ثبوتی و دکتر نهال در سال ۱۳۸۲ از این مرکز فارغ‌التحصیل شد. سپس دوره‌ی سربازی خود را به مدت ۳ سال در دانشگاه کردستان در سمت مربی گذراند و همان‌جا با همسرش راحیل گلی‌پور آشنا شد. در دانشگاه کردستان ۴ ترم به عنوان برترین استاد دانشکده‌ی علوم و یک بار به عنوان برترین پژوهشگر دانشکده انتخاب شد. در این مدت به عنوان مسئول کتابخانه‌ی دانشکده علوم نهایت تلاش‌خود را در جهت جمع‌آوری کتاب‌های تخصصی و کاربردی برای دانشجویان به کار گرفت.

پروفسور ابراهیم کریمی با اتمام خدمت سربازی، پس از دریافت چند بورسیه از دانشگاه‌های اروپایی، برای ادامه تحصیل راهی کشور ایتالیا شد. او دوره‌ی دکترای خود را درمدت دو سال ونیم به اتمام رساند. در این دوره موفق به ثبت بین‌المللی دو اختراع شد و به‌عنوان دانشجوی برتر از دانشگاه ناپل در رشته اپتیک کوانتومی فارغ‌التحصیل گردید. سپس تحقیقات خود را در زمینه‌ی امواج ساختار یافته، به عنوان محقق فوق دکتری در پروژه ی فوربیتک مشترک بین شش کشور اروپایی ادامه داد. فعالیت‌های موفقیت‌آمیز او در این پروژه موجب شناخته شدن وی در میان اساتید پیشرو در این زمینه شد.

سپس با پذیرفتن پیشنهاد کاری پروفسور رابرت بوید، مسئول راه‌اندازی مرکز تحقیقاتی پیشرفته فوتونیک در اتاوا پایتخت کانادا، به کانادا مهاجرت کرد و پس از دو سال به عنوان استاد فیزیک دانشگاه اتاوا گروه تحقیقاتی خود را در آنجا تشکیل داد. همان سال او موفق به دریافت کرسی تحقیقاتی کانادا برای مدت پنج سال شد. این جایزه هر ساله از طرف دولت کانادا به محقق‌های برتر در هر زمینه علمی داده می‌شود. علاوه براین، وی موفق به دریافت دو جایزه‌ی بنیاد نوآوری کانادا و جان ایوانز در همین سال شد و در سال ۱۳۹۹ به عضویت انجمن سلطنتی کانادا کالج دانشمندان جوان در آمد. پروفسور کریمی هم‌زمان در مرکز تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان و دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان به عنوان استاد مشترک مشغول به فعالیت بود.

  • تحقیقات و فعالیت‌های علمی

در سال ۲۰۱۵ میلادی پروفسور ابراهیم کریمی در یکی از مهمترین پروژه‌های تحقیقاتی خود ثابت کرد که پرتو نوری چرخشی در خلاء سرعت کمتری نسبت به نظریه نسبیت انیشتین دارد. او و همکارانش نشان دادند که نور چرخشی در خلاء به مراتب با سرعت کمتری نسبت به آنچه که در نظریه نسبیت انیشتین مطرح شده سیر می‌کند. در نتیجه باید گفت این دستاورد خیره کننده اثرات دگرگون کننده ای بر محاسبات و ارتباطات کوانتومی خواهد داشت. این فیزیکدان ایرانی کشف کرده‌است که چنین پرتوی نوری در مقایسه با سرعت شناخته شده آن یعنی ۲۹۹ میلیون و ۷۹۲ هزار و ۴۵۸ متر بر ثانیه (در خلاء) با سرعت کمتری حرکت می‌کند یعنی چیزی در حدود یک دهم درصد کمتر از پرتوی نور معمولی.

پروفسور ابراهیم کریمی به ‌عنوان دانشجوی برتر از دانشگاه “ناپل” در رشته اپتیک کوانتومی فارغ التحصیل شده است و سپس تحقیقات خود را در زمینه‌ی “امواج ساختار یافته” به عنوان محقق فوق دکتری در پروژه ی فوربیتک (مشترک بین شش کشور اروپایی) ادامه داده است.

زمینه کاری “پروفسور ابراهیم کریمی” کوانتوم اپتیک و کوانتوم اینفورمیشن است و این گرانت برای درست کردن آزمایشگاه هایی است که بتوان از “نور ساختار یافته” در مخابرات کوانتومی و تولید کامپیوترهای کوانتومی استفاده کرد.

علاوه بر تحقیق فوق پروفسور کریمی تحقیق‌های بنیادی در مخابرات کوانتومی و امنیت آن‌ها، میکروسکوپ و تصویربرداری کوانتومی فعالیت دارد.

  • سمینار و همایش داخلی

پروفسور کریمی در همایش های مختلف و سمینارهای تخصصی فیزیک در دانشگاه‌های تبریز، بوعلی سینا و دامغان برای متخصصان و دانشجویان سخنرانی کرده است.

  • دریافت مدال علمی هرزبرگ فیزیک

پروفسور کریمی به عنوان مغز فیزیک کوانتوم در چند سال گذشته شناخته شده و سال ۲۰۲۰ میلادی نیز به دلیل فعالیت‌های پژوهشی‌اش در زمینهٔ فیزیک کوانتوم، مدال علمی هرزبرگ فیزیک کانادا را دریافت کرد و به عضویت انجمن سلطنتی کانادا کالج دانشمندان جوان در آمد.

وی پس از انجام آنلاین سخنرانی در پلات‌فرم زوم در ساعت سه بعد از ظهر به‌طور رسمی مدال هرتزبرگ را از انجمن فیزیک‌دانان کانادا دریافت نمود و پس از کوچر بیرکار دومین نخبه و دانشمند کُرد زبان است که مفتخر به دریافت مدالی بین‌المللی به واسطه فعالیت‌های پژوهشی اش می‌شود.

پروفسور ابراهیم کریمی

عکسی از پروفسور ابراهیم کریمی نخبه کُرد

پروفسور ابراهیم کریمی

عکسی از دانشمند کُرد زبان پروفسور ابراهیم کریمی

پروفسور ابراهیم کریمی

عکسی از رئیس موسسه کوانتوم کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.