امروز برابر است با :27 خرداد 1403

پرفسور مظفر پرتوماه

پرفسور مظفر پرتوماه، فیزیکدان برجسته ایرانی در سال ۱۳۲۰ در شهر سنندج دیده به جهان گشود.

پرفسور مظفر پرتوماه، فیزیکدان برجسته ایرانی در سال ۱۳۲۰ در شهر سنندج دیده به جهان گشود.

پرفسور مظفر پرتوماه از نخستین استادان ایرانی رشته فیزیک هسته‌ای بود وی حدود سه دهه در سازمان فضایی ناسا به پژوهش علمی اشتغال داشت. پرفسور مظفر پرتوماه فیزیکدان برجسته ایرانی در سال ۱۳۲۰ در محله جورآباد شهر فرهنگی سنندج دیده به جهان گشود. پدر وی مرحوم سید محمد و مادرش مرحومه گل اندام پرتوماه نام داشتند که با پاکی و صداقت و زحمت، زندگی خود را سپری می‌کردند.

مظفر پرتوماه تحصیلات ابتدایی و سیکل اول را باعنوان شاگرد ممتاز در شهر سنندج گذراند و وارد دانشسرای مقدماتی شد و بعد از دو سال تحصیل، به‌عنوان شاگرد نمونه دیپلم ناقص را اخذ کرد. مقطع دبیرستان را در “دبیرستان هدایت” سنندج گذراند و به عنوان شاگرداول در رشته ریاضی‌فیزیک موفق به اخذ دیپلم کامل متوسطه شد. پرفسور مظفر پرتوماه بعد از اخذ دیپلم بلافاصله در آزمون سراسری شرکت به‌عنوان شاگرد ممتاز سنندج و نفر هفدهم کشور در کنکور سراسری وارد دانشسرای عالی تهران می‌شود مدت سه سال در دانشسرای عالی به تحصیل پرداخته که در آنجا نیز به عنوان نفر اول شناخته می‌شود، زیرکی و درایت او به لطف خداوند زمینه اعزام ایشان را به آمریکا از سوی وزارت فرهنگ وقت فراهم نمود. علاقه به زاداگاه و دیار سبب می‌شود تا زمان آماده شدن برای سفر به خارج و فراهم آمدن سازوکار تحصیل، تهران را ترک و به کردستان رجعت و بعد راهی سقز شود تا در کسوت شریف معلمی خدماتی را به مردم آن دیار عرضه نماید. وی مدت یکسال و نیم در سقز به تدریس دروس ریاضی، فیزیک و ادبیات فارسی می‌پردازد.

سه سال در دانشسرای عالی به تحصیل پرداخت و در آنجا نیز به‌عنوان نفر اول شناخته شد. هوش بالا و کسب رتبه‌های اول در مقاطع مختلف دوران تحصیل زمینه اعزام وی را به کشور ایالات متحده آمریکا از سوی وزارت فرهنگ وقت فراهم کرد.

البته قبل از اعزام به خارج براساس عشق و علاقه به شهر و دیارش به کردستان باز می‌گردد و بیش از یک و نیم سال در کسوت معلمی به مردمان مرزدار و مهربان شهر سقز خدمت می‌کند.

پرفسور مظفر پرتوماه، فیزیکدان برجسته ایرانی بلاخره در سال ۱۹۶۴٫م راهی کشور ایالات متحده آمریکا می‌شود و در وسکانسین، شهر مَدیسون اقامت و بعد از فراگیری زبان انگلیسی و تشکیل خانواده در دانشگاه وسکانسین، یکی از 10 دانشگاه معتبر و مهم آمریکا در رشته فیزیک هسته‌ای تحصیلات خود را تا مقطع دکترا ادامه می‌دهد.

گرچه مدت سه سال در دانشسرای عالی ایران به تحصیل پرداخته، اما عدم تناسب دروس ارائه شده در ایران با رشته انتخاباتی سبب می‌گردد تحصیلات خود را از ابتدای مقطع کارشناسی دوباره شروع نماید، اما در دو سال اول تحصیل، زیرکی و ذکاوت ایشان توجه اساتید را جلب می‌نماید، به گونه‌ای که در ردیف دانشجویان ممتاز آمریکا قرار می‌گیرد و همین امر سبب “کریدیت” کردن (احتساب واحدهایی که قبلا در ایران گذرانده) بعضی از واحدهای درسی می‌شود. پس از گرفتن مدرک لیسانس با تعدادی از دانشجویان مسلمان دیگر کشورهای مقیم آمریکا آشنا می‌گردد و متوجه می‌شود که یک سال قبل، آنان تشکلی را به نام انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا تاسیس کرده‌اند. بی‌درنگ او نیز وارد تشکل گشته و به عنوان عضو رسمی فعالیت دینی خود را با آنان آغاز می‌نمایند.

از آن بعد روزانه مشغول تحصیل و حضور در دانشگاه می‌شود ودیگر اوقات در انجمن دانشجویان به فعالیت می‌پردازد. همین فعالیت سبب می‌شود یکی دو سال دیرتر به درجه دکترا نائل آید، پرفسور مظفر پرتوماه از بابت این که دو سال دیرتر توانسته دکترا را بگیرد نه تنها نارحت نیست بلکه صمیمانه از پروردگار تشکر و قدردانی می‌نماید، آنچنان که خود می‌گوید: ” الحمدالله رب العالمین گرچه به واسطه فعالیت در انجمن دانشجویان یکی دو سال دیرتر توانستم دکترا بگیرم اما همین امر سبب پدیده‌ای مبارک شد و آن این که به واسطه آن کارها توانستم از میان دانشجویان مسلمان مقیم آمریکا در اغلب کشورهای اسلامی دوستانی بیابم که به واسطه آنان امروز در آفریقا، آسیا، اروپا و تقریبا در تمام دنیا شناخته شده‌ام پس صمیمانه” الحمدالله رب العالمین.”

 

در سال ۱۹۶۸ هنگامی که مسجدالاقصی توسط یهودیان به آتش کشیده می‌شود و محراب و منبر سلطان صلاح‌الدین ایوبی در آن سوخت، سال بعد از آن، از طرف مسلمانان اروپا کنگره‌ای عظیم به نام رویال آبردهاو در لندن برگزار شد که دکتر مظفر پرتوماه به نمایندگی انجمن اسلامی دانشجویان آمریکای شمالی در آن شرکت می‌نماید و با صدور قطعنامه و بیانیه‌های متعدد شدیدا دولت اسرائیل را به خاطر این جنایت محکوم و ناچار به واکنش می‌نمایند.

اسرائیل در پاسخ آن بیانیه‌ها اعلام می‌‌دارد که به آتش کشیده شدن مسجدالاقصی کار دولت اسرائیل و یهودیان نبوده بلکه فردی دیوانه و تبعه استرالیا این اقدام را انجام داده و حساب آن از دولت اسرائیل و مردم یهود جداست در واقع می‌توان گفت که اقدام جدی دانشجویان اسلامی، اسرائیل را وادار به ارائه چنین پاسخی کرد.

در جریان سفر به انگلستان و شرکت در آن کنگره عظیم صلابت و دلسوزی و دفاع جانانه از اسلام و مسلمانان از طرف پرفسور مظفر پرتوماه بر همه عیان و محبوبیت ایشان در میان هم مسیرانش دوچندان می‌شود و همین امر سبب می‌گردد که پس از بازگشت به عنوان نایب رئیس انجمن انتخاب شود و یک سال بعد به عنوان رئیس انجمن زمام امور را در دست بگیرد. انجمنی که در آن زمان حدود ۱۰ هزار نفر عضو داشته و امروز بر اثر فعالیت دلسوزانه دانشجویان تعداد آنها بالغ بر یک میلیون نفر است.

در اقدام اول پس از انتخاب به ریاست انجمن دکتر مظفر پرتوماه به اتفاق بقیه اعضای هیات رئیسه سه بنا را برای اجتماع مسلمانان در آمریکای شمالی خریداری می‌کند تا آنها را به مسجد و محل عبادت تبدیل نمایند یکی کلیسایی بوده در شهر تورانتوی کانادا، دیگری ساختمانی در شهر مادیسون محل اقامت پرفسور مظفر پرتوماه و سومی ساختمانی در شهر” ان آن بر” میشی گان. پس از تاسیس آن سه مسجد در آمریکا برای اولین بار دانشجویان در این اندیشه فرو می‌روند که پس از فراغت از تحصیل و بازگشت به کشورهایشان تکلیف این مکان ها چه خواهد شد و چه کسانی عهده‌دار آنها خواهند بود؟ لذا با همفکری به این نتیجه می‌رسند که بایستی موسسه‌ای را به عنوان سرپرست املاک مسلمانان به ثبت برسانند تا از هدر رفتن آن اماکن جلوگیری شود. موسسه ثبت می‌شود و دکتر پرتوماه به عنوان رئیس آن نیز انتخاب می‌گردد و اظهار می‌دارد: “یکی از بزرگترین افتخارات من در زندگی آن است که سند تاریخی املاک موقوفه و مساجد مسلمان آمریکا را من به عنوان رئیس موسسه امضا کردم و در تاریخ آن کشور به ثبت رسید.”

 

نتیجه کار موسسه چنین شد که سال۲۰۰۴ که کنگره اسلامی دانشجویان آمریکای شمالی تشکیل می‌شود و گزارش کار خود را ارائه می‌دهند اعلام می‌دارند که تا به حال بالغ بر ۷۰۰۰ مسجد و املاک موقوفه زیر نظر موسسه به ثبت رسیده است.

وی بعد از کسب درجه‌ی دکترای فیزیک هسته‌ای، فعالیت حرفه‌ای خود را در سازمان فضایی آمریکا همان ناسا آغاز می‌کند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ برای خدمت به کشور، که بنا بود در آن حکومت اسلامی تشکیل شود غرب را رها و به آغوش میهن باز می‌گردد.
در سال ۵۸ از طرف بنی‌صدر برای همکاری با دولت مرکزی دعوت و با عنوان مشاور عالی رئیس جمهور در امور علمی و رئیس “سازمان صنعتی پژوهش‌های ایران” منصوب می‌شود اما بعد از مدتی به دلایلی استعفا می‌دهد و متعاقب آن او نیز همچون بسیاری دیگر از انقلابیون کنار نهاده و به حاشیه رانده می‌شود.

به ناچار دوباره راهی غرب می‌شود تا فعالیت‌های خود را در ناسا ادامه دهد، اما در آن‌جا هم به خاطر ایرانی بودن، همکاری با شورای انقلاب و دولت جمهوری اسلامی که در آن موقع دشمنی سختی با آمریکا داشت و “ماجرای گروگانگیری” در ایران روی داده بود مانع همکاری وی با ناسا می‌‌شوند و عملاً مورد تبعیض و بی‌مهری دولتمردان آمریکا قرار می‌گیرد.

وی تحصیلات خود را در زمینه فیزیک پزشکی پی‌ می‌گیرد و بعد از فراغت تحصیل در مقطع فوق دکترای تخصصی در مؤسسه‌ای در زمینه درمان سرطان در بیمارستان ناسا کار خود را شروع و به موفقیت‌های چشمگیری در این زمینه هم دست می‌یابد که از جمله آن اختراع دستگاهی برای کمک به بیماران سرطانی‌است وی مدت ۱۹ سال در بیمارستان ناسا در زمینه فیزیک سرطان فعالیت می‌کند و به موفقیت‌های چشمگیری در این زمینه هم دست می‌یابد که از جمله آن اختراع دستگاهی برای درمان بیماران سرطانی است. همچنین به دنبال حمله به برج‌های سازمان تجارت جهانی و مقر پنتاگون در نیویورک، که مسلمانان در آمریکا و اروپا تحت فشار قرار گرفتند، ابتدا اخراج می‌شود و بعدا برای جلوگیری از اقامه دعوا بازنشست می‌گردد.

 

دکتر پرتوماه در مدت اقامت پس از انقلاب در ایران و همکاری با دولت و حضور جدی در کردستان و همچنین در طی مسیر بازگشت به آمریکا، که از کردستان ترکیه عبور می‌کند، به خوبی به عمق محرومیت‌ها و مظلومیت‌های کُردها پی می‌برد، لذا به محض بازگشت به اتفاق کُردهای دیگر کشورها اقدام به تشکیل موسسه‌ای به نام حزب اسلامی کردستان می‌نماید و مجله‌ای تحت عنوان جودی منتشر می‌کند تا از آن طریق محرومیت وستم‌های مضاعف ملت مسلمان کُرد را به گوش جهانیان و امت اسلام برساند. پرفسور مظفر پرتوماه علاوه بر موفقیت چشمگیر و کم‌نظیر در عرصه علوم و تکنولوژی به عنوان یک شخصیت برجسته اسلامی نیز مطرح است وی به عنوان یک نماد برجسته از دانش آموختگان مسلمان برخلاف افراد ضعیف‌النفس که اغلب مایه‌ای هم در عرصه‌های علمی کسب نمی‌کنند اما دچار خودباختگی و کنار نهادن هویت خویش می‌گردند و اسلام را عامل عقب‌ماندگی می‌دانند و به جای خدمت به اسلام از سر دشمنی در می‌آیند! به شدت به ارزش‌های اسلامی پایبند است به ایرانی بودن، کُرد بودن، در محله فقیر نشین جورآباد سنندج زیستن و از همه مهم‌تر به مسلمانی خود افتخار می‌کند. ایشان علی‌رغم این که مدت ۴۲ سال است در خارج از کشور زندگی می‌کردند اما آنچنان با زبان کُردی و لهجه اصیل سنندجی صحبت می‌کردند که انگار روزی از این سرزمین دور نبوده است، در نظر دکتر پرتوماه اسلام از هر چیزی عزیزتر و قبل از فراگیری هر علمی آموختن قرآن واجب‌تر است. که حضور در میان مردم و ایراد سخنرانی چند ساعته در مساجد کردستان از جمله این موارد بود.

 

  • از مهمترین آثار دانشمند کُرد پروفسور مظفر پرتوماه:

ترجمه و تفسیر قرآن کریم به زبان کُردی تحت عنوان (پرشنگی نووری خودا) (تابش نور خدا) می‌باشد که پس از وفات ایشان در دیماه۱۳۸۸ توسط انتشارات پرتوبیان در شهر سنندج منتشر شده ‌است. درمردادماه سال ۸۴ دکتر پرتوماه به زادگاهش بازگشت و در محافل دینی و علمی حضور جدی پیدا کرد و با ایراد سخنرانی‌های جذاب خود، جوانان را ابتدا به تقوا، پرهیزکاری، آموختن تکنولوژی و تلاش برای آبادانی میهن و زدودن غبار محرومیت توصیه و نصیحت کرد.

  •  وفات پروفسور مظفر پرتوماه

سرانجام پروفسور مظفر پرتوماه در ۲۵ بهمن سال ۱۳۸۵(۱۴ فوریه ۲۰۰۶) در واشنگتن بر اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت و به دیار باقی پیوست.

پروفسور مظفر پرتوماه

عکسی از پروفسور مظفر پرتوماه

دکتر مظفر پرتوماه

عکسی از فیزیکدان برجسته ایرانی مظفر پرتوماه

پروفسور مظفر پرتوماه

عکسی از پیکر پروفسور مظفر پرتوماه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.