امروز برابر است با :27 خرداد 1403

پروفسور جعفر دارابی

پروفسور جعفر دارابی نابغه‌ای که از روستا به ناسا رسید، در سال 1345 در استان ايلام به دنيا آمد.

پروفسور جعفر دارابی نابغه‌ای که از روستا به ناسا رسید، در سال 1345 در استان ايلام به دنيا آمد.

  • زندگی و تحصیلات پروفسور جعفر دارابی

جعفر دارابی اهل روستای محمد قلی شهر آسمان آباد از توابع شهرستان چرداول توانست با پشتکار فراوان مدارج علمی را طی کند وبه ناسا ورود کند.

وی مراحل دبستان ودبیرستان را در زادگاهش و شهر سرابله گذراند. جعفر دارابی در سال ۱۳۷۳ در رشته ی مهندسی هسته ای با معدل A از دانشگاه صنعتی شریف فارغ التحصیل شد و سپس برای ادامه ی تحصیل عازم آمریکا شد.

این جوان آسمان آبادی در سال ۲۰۰۰ میلادی موفق به اخذ مدرک دکترای مهندسی مکانیک از دانشگاه مریلند آمریکا شد.

جعفر دارابی استاد مهندسی مکانیک دانشگاه کارولینای جنوبی ایالات متحده ی آمریکا هستند. وی در زمينه سيستم‌های ميكروالكترومكانيكی برای استفاده های فضايی، بيوپزشكی و الكترونيک پژوهش می كند. و هم اکنون یکی از پژوهشگران برتر در سازمان هوا و فضای آمریکا (ناسا) می‌باشند. وی موفق به دريافت جايزه پژوهشگر جوان سال 2005- 2006 آمريكا شد. اين جايزه 45 هزار دلاری هر ساله به يک استاد جوان كه كمتر از 5 سال از دريافت دكترايش گذشته و در اين مدت بيشترين موفقيت‌های علمی و پژوهشی داشته اهداء می شود.

  • فعالیت های پروفسور جعفر دارابی

پروفسور جعفر دارابی در زمینه ی سیستم های میکرو الکترومکانیکی برای استفاده های فضایی، بیوپزشکی و الکترونیک فعالیت می کند.

دارابي در گفتگویی بيان كرد: پيام اينجانب برای جوانان استان كه شناخت كافی از آنها دارم و آنها را از هر نظر مستعد می دانم اين است كه با تلاش و جديت و با تكيه بر استعدادهای خدادای كه دارنداز مشكلات فراروی كه در هر امری وجود دارد هراس به دل راه ندهند و مراحل رشد و ترقی و پيشرفت را طی كنند. وی گفت: اگر توفيقی در مراحل علمی كسب كرده ام، اين توفيق را مديون تشويق و ترغيب خانواده و تكيه بر كار و تلاش و كوشش خود می دانم و مشكلاتی كه برای جوانان اين استان وجود دارد برای اينجانب نيز وجود داشت.

به آينده جوانان ايلام اميد كامل دارم و اطمينان خاطر دارم كه در آينده اي نه چندان دور نيازمندي‌های علمی استان و ساير استانهای ديگر از طريق جوانان تحصيل كرده و بومی تأمين و مرتفع خواهد شد. به اميد روزی كه رشد و تعالی مردم اين استان همپای ساير استان‌های برخوردار كشور باشد.

  • افتخارات پروفسور جعفر دارابی
  • دریافت جایزه ی (The Homer Adams Awards) به خاطر بهترین پروژه ی دکترا در سال ۱۹۹۹ میلادی.
  • بهترين پروژه دكترا در سال 1999 (The homor Addams Award) دانشجوی ممتاز دانشگاه مريلند در سال 1999
  • دریافت عنوان استاد نمونه ی مهندسی مکانیک دانشگای کارولینای جنوبی در سال ۲۰۰۲ میلادی.
  • دریافت جایزه ی بهترین تیم پژوهشی ایالت کالیفرنیای جنوبی در سال ۲۰۰۴ میلادی.
  • دریافت جایزه ی برترین پژوهشگر جوان سال آمریکا در سال ۲۰۰۶ میلادی.
  • ثبت اختراع جهانی در سال ۲۰۰۲ میلادی. و تاكنون دو فصل كتاب و بيش از 25 مقاله علمی در مجلات و كنفرانس‌های معتبر دنيا به چاپ رسانده است.

گفتنی است جعفر دارابی؛ ذجهت استخدام در آموزش و پرورش اقدام کرده بود که در مصاحبه گزینش با تنگ نظری رد شده بود که پس از آن از کشور خارج شدند.

پرفسور جعفر دارابی

عکسی از پروفسور جعفر دارابی

پروفسور جعفر دارابی

عکسی از سازمان ناسا و پروفسور جعفر دارابی

پروفسور جعفر دارابی

عکس نابغه‌ای که از روستایی در ایلام به ناسا رسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.