امروز برابر است با :10 خرداد 1403

پاوه

پاوه معروف به شهر هزار ماسوله، در شمال غربی استان کرمانشاه واقع می باشد.

پاوه معروف به شهر هزار ماسوله، در شمال غربی استان کرمانشاه واقع می باشد.

شهرستان پاوه از شمال و شمال خاوری به شهرستان مریوان، از جنوب و جنوب خاوری به شهرستان جوانرود، و از باختر به کشور عراق محدود می‌شود.

شهرستان پاوه، از ۴ شهر پاوه (مرکزباینگان، نودِشه و نوسود تشکیل شده است و دارای ۳ بخش مرکزی (شامل دهستان‌های هولی، شمشیر و منصور آقایی)، باینگان (ماکوان، کلاشی و شیوه سر) و نوسود (سیروان) است.

وجود کوه‌های بلند منطقه که تحت‌تأثیر بادهای مرطوب غربی، از برف و باران نسبتاً زیادی برخوردارند، موجب پیدایش رودهای متعددی در این شهرستان گردیده‌اند که از آن جمله است: آب لیله، مره خیل و رود پاوه یا گلال دره (آب شمشیر) که به رودخانۀ بزرگ سیروان می‌ریزند و سیروان پس از آبیاری بخش‌هایی از شهرستان پاوه، خط مرزی ایران و عراق را تشکیل می‌دهد و در خاک عراق به رود دیاله می‌پیوندد، نیز آب هواسان، زیمکان و آب سفیدبرگ.

غار زیبای کاوات که آن را بزرگ‌ترین غار آبی جهان و نیز طولانی‌ترین غاز ایران دانسته‌اند، در درۀ قوری قلعه و در دامنۀ کوه‌ شاهو قرار گرفته است و برخی این غار را از شگفتی‌های طبیعت دانسته‌اند.

 • پیشینه تاریخی پاوه

شهر پاوه مرکز منطقۀ اورامان (هورامان) به‌ شمار می‌آید. بزرگان اورامان خود را منسوب به تهمورث کیانی، شهریار اسطوره‌ای ایران می‌دانند.

گفته‌اند که تیگلت‌ پیلسر (حک‌ ۱۱۱۵-۱۱۰۰ق‌م)، پادشا آشور در یک سفر جنگی به حوالی دریاچۀ وان، کوهستان اورامان را نیز به تصرف درآورد.

 • نام پاوه

عده‌ای بر این باورند که واژه پاوه به معنی پایدار و پاورجا (ایستاده در گویش هورامی) می باشد. شهر پاوه به فاصله ۱۱۲ کیلومتری از مرکز استان و ۴۵ کیلومتری تا نقطه صفر مرزی قرار دارد. سازه‌ها و منازل مسکونی در این شهر به گونه‌ای طراحی شده‌است که در بیش‌تر موارد پشت‌بام خانه‌ای که در ارتفاع کم‌تری از دامنه کوه ساخته شده‌است حیاط منزلی است که چند متر بالاتر ساخته شده‌است. به همین دلیل پاوه را “شهر هزار ماسوله“می‌نامند. پاوه در گذشته ۹ محله داشته که ساکنان اصلی شهر در این قسمت‌ها ساکن بوده‌اند و عبارتند از: “پشته“، “میرائاوا“، “سه‌ردی“، “شه خه لیان“، “قدیم شار“، “ئاسنگران“، “سواره یا زواره“، “فیض ئاوا“، “قلاخوان یا کلاخوان“. واژه‌ی کلاخوان‌، در اصل کل اخوان می باشد. این واژه‌ی عربی، مربوط به محل استقرار چند برادر از اکراد عراقی از ولایت موصل می باشد که به پاوه مهاجرت کرده‌اند. گستره‌ی ولایت موصل در قدیم تا نزدیکی شهر سلیمانیه بوده است. مردم پاوه در گذشته باغدار و دامدار بوده‌اند. این دو حرفه امروزه از رونق خود افتاده‌اند و بخصوص قانون ارث تأثیر بسیاری در قطعه قطعه شدن باغ‌های شهر دارد. امروزه پاوه بیشتر یک شهر توریستی خدماتی می‌باشد.

 • وجه تسمیه پاوه

وجه تسمیه پاوه را به “پاوسردار یزگرد سوم نسبت می دهند و معتقدند یزگرد سوم او را به منظور تجدید آیین زردشت به منطقه روانه کرده است. در قلعه “دژ” و” پاسگه” که هنوز در پاوه دیده می شوند، بازمانده برج و باروهای آن سردار است.

 • زبان مردم پاوه

مردم پاوه با زبان کُردی لهجه اورامی(هورامی) تکلم می کنند.

 • مذهب پاوه

مردم شهرستان پاوه مسلمان و پیرو مذهب اهل سنت (شافعی مذهب) می‌باشند. هورامی‌های منطقه کندوله وشمال ایران شیعه مذهب وهورامیهای منطقه دالاهو وگهواره بر آیین یارسان هستند.

 • جمعیت پاوه

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر پاوه ۲۵٬۷۷۱ نفر (۷٬۹۳۲ خانوار) بوده‌است.

 • موقعیت جغرافیایی پاوه

شهرستان پاوه در شمال غربی استان کرمانشاه بین 34 درجه و 53 دقیقه تا 35 درجه و 18 دقیقه عرض شمالی و45 درجه و 56 دقیقه تا 46 درجه و33 دقیقه طول شرقی نسبت به نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است.

این شهرستان از شمال وشمال شرقی به شهرستان مریوان در استان کردستان، از شرق وجنوب به شهرستان جوانرود واز غرب به کشور عراق محدود شده است.

این شهرستان دارای سه بخش به نامهای مرکزی، باینگان و نوسود و هفت دهستان است. شهر پاوه مرکز شهرستان پاوه در یکصد ودوازده کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا 1485 متر است، این شهرستان در مجاورت مرز ایران با عراق(اقلیم کردستان) قرار دارد. به دلیل ساختار پلکانی شهر پاوه، این شهر ملقب به شهر هزار ماسوله می باشد.

 • آب و هوا پاوه

شهر پاوه بدلیل اینکه در میان دو کوه شاهو و آتشگاه واقع شده، دارای آب‌وهوای نسبتا سرد، رو به معتدل و نیمه مرطوب می باشد.

 • کوه های شهرستان پاوه

شهرستان پاوه سرزمینی است کوهستانی با کوه‌ها بلند آن از جمله:

 1. کوه شاهو: با ارتفاع از سطح دریا(3400متر) یکی از مرتفع‌ترین کوه‌های زاگرس و محدوده آن از شمال شرق روانسر شروع شده و تا کناره رودخانه سیروان در نزدیکی روستای داریان امتداد دارد.
 2.  کوه دالانی: با ارتفاع از سطح دریا(3300متر) محدوده این کوه در منتهی‌الیه شمال غربی منطقه اورامان قرار گرفته و شهرهای نوسود و نودشه در دامنه آن واقع شده‌اند.
 3. کوه تخت: با ارتفاع از سطح دریا (۸۵۰‘۲ متر) می باشد.
 4. کوه دربند: با ارتفاع از سطح دریا (۷۷۰‘۲ متر) می باشد.
 5. کوه آتشگاه یا آتشکده: با ارتفاع از سطح دریا( ۴۸۵‘۲ متر) می باشد.
 6. کوه ماکوان: با ارتفاع از سطح دریا(۶۳۰‘۲ متر) می باشد.

 

 • جاذبه‌های طبیعی و گردشگری شهرستان پاوه

اگر از بعد صنعت جهانگردی که می‌رود تا رتبه نخست را در انواع تجارت جهانی به خود اختصاص دهد، به پاوه نگاه کنیم و آن را به دو جاذبه صنعت جهانگردی تقسیم کنیم، شهرستان پاوه این موقعیت‌ها را دارد:

 1. کوهستان‌ها مانند:”شاهو“، “آتشگاه“، “سیمله“، “کریسان“، ” ریاوکو” و …
 2. چشمه‌ها و آبشارها مانند: “ئورینجهای ویمیر“، “هانه ساو” “هانه برالو“، و برای آبشار می‌توان از “شلماو” نام برد.
 3. یخچال‌های طبیعی مانند:”میشیاو“، “پیازدول“.
 4. جنگل‌ها: سراسر پاوه و هه ورامان پوشیده از جنگل‌های طبیعی با درخت‌هایی است که ارتباط نزدیکی با نوع تغذیه شهر و منطقه دارند. مانند: ” مرخیل“.
 • جاذبه های تاریخی و دیدنی شهرستان پاوه

معماری و سکونت گاه‌های انسانی: خود شهر که دارای بافت پلکانی است.

غار دست ساز مرحوم خالو حسین: خالو حسین کوهکن با نام اصلی (حسین عثمانی متولد ۶ا مهرماه ۱۳۰۹، در دروله‌ی سفلی، شهرستان جوانرود، استان کرمانشاه — درگذشت: ۵ا مردادماه ۱۳۹۵، در بانه‌وره،( شهرستان پاوه، استان کرمانشاه) مردی است که نامش همانند نام اساطیر بزرگی چون فرهاد کوهکن پرآوازه گشته و چون افسانه‌ای جاودان، همگان را در بهت و حیرت واداشته است. مردان بزرگ در لابلای کش و قوس‌های تنگ و هلاکت‌بار روزگار زاده می‌شوند. عواملی چون ناتوانی، معلولیت، فقر، عجز، آوارگی ناشی از جنگی خانمان‌سوز،  و… نه تنها خالو حسین را محکوم به فلاکت نمی‌کنند بلکه تبدیل به شیپوری می‌شوند که نام خالو حسین را به گوش اعصار و دوران بخواند. خالو حسین در ابتدا تنها می‌خواهد جایی کوچک برای نماز گذاردن خود بسازد، اما هر روز که می‌گذشت عزمش بیشتر می‌شد تا بنایی را بناء نهد که در طول ادوار، باقی بماند و نمادی برای پایداری و پایمردی مردمان دیار خود باشد.

آرامگاه‌ها و مقبره‌ها: مانند آرامگاه کوسه هجیج، آرامگاه “سید محمد اصفهانی “، زیارتگاه “پیرپرچن“.

اماکن متبرکه: مانند مسجد “خضر زنده“، مسجد “حضرت عبدالله” این اماکن متبرمه در روستای هجیج واقع می باشند.

موزه‌ها: موزه مردم‌شناسی فرهنگی

مکان‌های تاریخی: مانند مجسمه پیر میردوک که البته بر اثر فعالیت سودجویان این مجسمه تخریب شده و تنها مکان این مجسمه تاریخی، با نام پیر میردوک باقی‌مانده‌است.

روستای هجیج: روستای هجیج یکی از پرجاذبه‌ترین نقاط استان کرمانشاه و از مناطق دیدنی اورامانات، که در 34کیلومتری پاوه  و 123 کیلومتری کرمانشاه قرار گرفته است این روستا علاوه بر جاذبه های طبیعی جذاب از نظر صنایع دستی و بافت روستایی نیز حایز اهمیت است.

سد داریان: سد داریان سد خاکی ساخته شده بر روی رودخانه سیروان، تقریبا در 25 کیلومتری شهر پاوه و در مجاورت روستای داریان و هجیج است. این سد چشم انداز زیبایی را به روستاهای هجیج، هیروی وداریان داده است.

روستای شمشیر: این روستا بر دامنه جنوبی شاهو ودر کیلومتر 110 جاده اصلی کرمانشاهپاوه واقع شده است. زمستانهای سرد و  تابستان‌های معتدل از ویژگی های آب و هوایی شمشیر قلمداد میشود.

اکوکمپ ساتیار: ساتیاری یکی از قدیمی ترین و زیباترین روستاهای اورامانات از توابع شهرستان پاوه و بخش مرزی باینگان که فاصله آن تا مرکز بخش 3 کیلومتر و تا مرکز شهرستان 24 کیلومتر و تا مرکز استان کرمانشاه 125 کیلومتر می باشد.

روستای خانقاه: این روستا در 2 کیلومتری جنوب شهر پاوه روبروی کوه آتشگاه واقع شده واز هر چهار طرف توسط درختان باغی محصور شده است.

پاوه

عکسی از روستای هجیج در شهر پاوه

پاوه

عکسی از شهر هزار ماسوله پاوه

روستای خانقا پاوه

عکسی از زیبایی های بهاری روستای خانقاه پاوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.