امروز برابر است با :27 خرداد 1403

هرسین

هرسین یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است و مرکز این شهرستان شهرهرسینو می باشد

هرسین یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است و مرکز این شهرستان شهر هرسینو می باشد.

شهرستان هرسین در 45 كيلو متری جنوب شرقی استان كرمانشاه واقع شده است. ارتفاع متوسط این شهرستان از سطح دریا۱۵۸۲متر می باشد. بلندترین قله این شهرستان با ارتفاع ۲۷۴۹ متر در بخش بیستون و عمیق‌ترین غار خاورمیانه به عمق ۵۷۲ متر در این شهرستان قرار گرفته است. این شهرستان از دو بخش مرکزی به مرکزیت شهر هرسین و بیستون به مرکزیت شهربیستون تشکیل شده است. هسته اوليه شهر هرسين درپيرامون سراب و ميدان مركزی شهر (قلعه هرسين) شكل گرفته است. به واسطه آثار تاريخی به جای مانده در ارتفاعات بيستون، شهرستان هرسين دارای شهرت ملی وجهانی می باشد. مردم ‌هرسين به كشاورزی و دام‌داری اشتغال دارند و‌ محصولات گندم، جو،‌ بنشن، چغندرقند، سيب، تره بار، انگور، هلو از محصولات عمده شهرستان هرسین می باشد. محصولات سيب درختی، هلو، ‌گندم، جو،‌ نخود،‌ پنبه، پياز، چغندرقند از جمله محصولات‌صادراتی شهر هرسین نيز هستند. كشاورزی شهرستان هرسين سنتی و نوع كشت آبی و ديمی است. آب كشاورزی از چشمه مخصوص چشمه سراب هرسين، كاريز، چاه ژرف ونيمه ژرف تامين می‌شود. جنس خاك شنی، رسی و سياه خاک و بسيار حاصل خيز است. در شهرستان هرسين دام‌داری نيز مانند ساير بخش های اين منطقه ازموقعيت نسبتا خوبی‌برخوردار می باشد و مواد لبنی از جمله فرآورده های صادراتی هرسين محسوب میشوند. گلیم وقالی‌های بافته شهرستان هرسین شهرت جهانی دارد.

 • پیشینه تاریخی هرسین

هرسین یکی از نواحی باستانی استان کرمانشاه است. پیشینه تاریخی شهرستان هرسین با قدمت و تاریخ کرمانشاه عجین شده است. لسترنج در جغرافیای سرزمین های خلافت خاوری از قول حمدلله مستوفی می نویسد: در همان حدود قلعه هرسین و در پای آن قلعه کوچکی واقع بود و این شهر کوچک هنوز در بیست میلی جنوب خاوری کرمان باقی است. صاحب عالم آرای عباسی، در زمره جلوداران لشگر ایران در مقابل لشگر عثمانی، از شاه سلطان خدابنده لو حاکم هرسین نام می برد. در دوره قاجاریه نیابت این محل با امین الرعایا و فرزندان او بوده است.

 • زبان مردم هرسین

زبان مردم هرسین زبان کُردی و زبان لکی می‌باشد.

 • مذهب هرسین

مردم هرسین پیرو دین اسلام و مذهب شیعه مذهب می‌باشد.

 • جمعیت هرسین

براساس سرشماری سراسری سال 1375 جمعیت شهرستان هرسین 96019 نفر برآورد گردیده که از این تعداد 55079 نفر در مرکز این شهرستان زندگی می کنند.

 • موقعیت جغرافیایی هرسین

شهرستان هرسین یکی از شهرستان های استان کرمانشاه در قسمت خاوری استان واقع گردیده است. این شهرستان از شمال به شهرستان صحنه، از جنوب به استان لرستان، از باختر به شهرستان کرمانشاه و از باختر به استان لرستان محدود می‌شود. مرکز شهرستان هرسین، شهر هرسین است که از نظر جغرافیایی در 47 درجه و 35 دقیقه درازای خاوری و 34 درجه و 16 دقیقه پهنای شمالی و ارتفاع 1570 متری از سطح دریا واقع شده است. شهر هرسین در دشتی قرار گرفته که از شمال به کوه شیرزو، از جنوب به کوه زرین و از شمال خاوری به کوه گویی محدود می شود.

 • آب و هوا هرسین

شهرستان هرسین دارای آب و هوای آن‌نسبتا سرد می باشد.

 • آثار تاریخی و گردشگری هرسین

شهرستان هرسین یکی از نواحی باستانی استان کرمانشاه می‌باشد. در این ناحیه آثاری از دوره ساسانی وجود دارد از جمله:

سراب هرسین: سراب هرسین در۴۵کیلومتری جنوب شرقی کرمانشاه داخل شهر هرسین و در دامنه کوه شیرز قرار دارد.این سراب اراضی کشاورزی هرسین را مشروب می کند. سراسر این سراب پوشیده از درختان جنگلی است. عناصر طبیعی چون کوهستان، چشمه، فضای سبز و آثار تاریخی، زیبایی مضاعفی به طبیعت بکر آن داده است. محورهای گردشگری، جاذبه های کوهستانی، پوشش گیاهی و طبیعی باغات ارتفاعات زیبا و مسیر کوهنوردی و صخره های زیبا، آب و هوای مطبوع و دل انگیز، وجود چشمه های آب خروشان در منطقه و طبیعت بکر و چشم نواز از جمله ویژگی‌های بارز منطقه نمونه گردشگری سراب هرسین می باشد.

قلعه هرسین: در مرکز شهر هرسین قلعه مستحکمی از دوران ساسانیان موجود است که از قلوه سنگ و ملاط پی‌ریزی شده است. این قلعه در گذشته بسیار عظیم بوده و ۱۴ متر ارتفاع داشته اما هنگام احداث خیابان و میدان آزادی قسمت وسیعی از قلعه تخریب شده و اکنون بقایای قلعه به‌صورت پارک در آمده است. در پارک توحید که اهالی آن را پارک شهر می‌خوانند آثار قابل‌توجهی از دوره ساسانیان دیده می‌شود.

کاروانسرای شاه‌عباسی: در غرب سراب بیستون کاروانسرایی از دوران صفوی باقی‌مانده، بنای این ساختمان در زمان شاه‌عباس آغاز گردیده و در زمان شیخ علی‌خان زنگنه تکمیل شده است. این دارای چهار برج،۴۷ اتاق و ۴۵ ایوان می‌باشد، این کاروانسرا در زمان ناصرالدین‌شاه مرمت شده و در ۱۳ مرداد ۱۳۵۳ به ثبت ملی در آمده است.

حوض سنگی: در جنوب فراتاش حوضی از سنگ به شکل دایره است که در وسط آن مخروطی مانند فواره قرار گرفته که در سطح فوقانی آن دایره، کنگره دوازده ضلعی دیگر را محصور کرده است که تصور می‌رود از طلوع آفتاب تا غروب از کنگره دوازده ضلعی مخروط وسط به‌عنوان ساعت استفاده می‌کرده‌اند.

مجسمه هرکول: مجسمه شخصیت اساطیری هرکول که سال ۱۳۳۷ شمسی به هنگام احداث جاده همدان ـ كرمانشاه شناسايی شد، مرد نيرومند كاملا عريانی را به‌صورت لميده بر روی نقش شيری در حال استراحت در زير سايه درختی نشان میدهد. وی به پهلوی چپ به‌طور نيم‌خيز به آرنج تكيه کرده است. در دست چپش پياله‌ای ديده می شود كه تا نزديک صورت نگه داشته است. اين شخص دست راستش را روی پای راست قرار داده و پای چپش را تكيه گاه پای ديگرش كرده است.

در پشت سر اين شخصيت، نقوش و كتيبه‌ای حجاری شده است. اين نقوش شامل درختی است كه بر شاخه آن كمان‌دان و تيردانی آويزان است و در كنار درخت گرز مخروطی شكل گره‌داری نقش شده است. كتيبه به خط يونانی در هفت سطر بر روی لوحي كه نمای آن به شكل معابد يونانی (سنتوری شكل) است، نوشته شده است. مضمون اين كتيبه چنين است: “به سال ۱۶۴ ماه پانه موی هركول فاتح درخشان به وسيله هياكنيتوس پسر پانتياخوس به سبب نجات “امن کل” فرمانده كل اين مراسم برپا شد. اگر اين سال را مبدأ تاريخ سلوكی يعنی ۳۱۲ ق.م بسنجيم، سال ۱۴۸ ق.م به‌دست می‌آيد كه همزمان با مهرداد يكم است که زمان ساخت این مجسمه با فتح ماد بزرگ توسط اشکانیان همزمان است و سازنده آن شخصی به نام “امن کل” و احتمالا از فرماندهان محلی است. سر این مجسمه دو‌بار (بار دوم در سال ۱۳۷۰) کنده و دزدیده شد ولی کشف گردید. مسئولان میراث فرهنگی ترجیح دادند برای جلوگیری از آسیب بیشتر سر کنونی هرکول را هنرمندان تازه از جنس همان سنگ (سنگ آهک) ساخته و نصب کنند و سر اصلی در گنجینه میراث فرهنگی نگهداری شود.

 مراکز دیدنی و باستانی شهرستان هرسین

 1. کتیبه بیستون
 2. سنگ بلاش
 3. غار شکارچیان
 4. غار مرآفتاب
 5. غار چشمه‌سراب
 6. چشمه گرماب هرسین
 7. کاخ شاپور
 8. صفه مادی
 9. شهر باستانی چمچال
 10. نقوش داریوش
 11. پل خسرو
 12. نقش ولگش
 13. کتیبه وقف نامه شیخ علی خان زنگنه
 14. نقش گودرز دوم اشکانی
 15. نقش میتر یدات اشکانی
 16. غار تاریخی بیستون
 17. فراتاش
 18. پرستشگاه پارتی
 19. گوردخمه اسحاق‌وند
 20. پلکان سنگی
 21. طاق سنگی
 22. تپه گنج‌دره یا (چیا خزینه)
 23. دخمه شمس‌آباد
 24. قلعه سرماج
 25. قلعه دزد بر
 26. دیوار ساسانی
 27. تخت شیرین
هرسین

عکسی از کاروانسرای شاه عباسی در شهرستان هرسین

هرسین

عکسی از گور دخمه‌های اسحاق‌وند در شهر هرسین

هرسین

عکسی از محوطه تاریخی و سراب بیستون هرسین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.