امروز برابر است با :27 خرداد 1403

محمد صدیق تعریف

محمد صدیق تعریف، ردیف‌دان و آوازخوان و مدرس آواز سنتی در سال 1335 در سنندج به دنیا آمد.

محمد صدیق تعریف، ردیف‌دان و آوازخوان و مدرس آواز سنتی در سال 1335 در سنندج به دنیا آمد.

دوران زندگی محمد صدیق تعریف

محمد صدیق تعریف، خواننده موسیقی اصیل ایرانی در شهر سنندج واقع در استان کردستان متولد شد. وی پس از طی‌کردن تحصیلات ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان در سال ۱۳۵۴ در رشته نمایش وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۵۹ در رشته هنرهای نمایشی فارغ‌التحصیل شد. محمد صدیق تعریف از دوران دبیرستان در تئاترهای دانش‌آموزی بازی می‌کرد و پشت صحنه یا روی صحنه آواز نیز می‌خواند و معمولاً از خوانندگانی چون ایرج یا گلپایگانی تقلید می‌کرد.

از جمله استادان محمد صدیق تعریف در دانشکده می‌توان به بهرام بیضایی، هوشنگ گلشیری، شمیم بهار، گلی ترقی، میرفندرسکی، حمید سمندریان و داریوش آشوری اشاره کرد.

فعالیت هنری محمد صدیق تعریف

محمد صدیق تعریف در دوران فعالیت هنری اش با موسیقی دانانی چون محمدرضا لطفی (در آلبوم چاووش ۱۰ (به یاد طاهرزاده)، جلال ذوالفنون (در آلبوم شیدایی)، حسین علیزاده، فرهاد فخرالدینی، حسین دهلوی، حمید متبسم، مجید درخشانی، حسین یوسف‌زمانی، گروه همنوازان و گروه کامکارها همکاری کرده‌است.

اولین اثر صدیق تعریف به یاد طاهرزاده (در گذشته با نام چاووش ۱۰ شناخته می‌شد) می‌باشد که توسط گروه شیدا و عارف به سرپرستی محمدرضا لطفی اجرا شده‌است. خود تعریف در یکی از مصاحبه‌هایش پس از مرگ محمدرضا لطفی گفته بود که: در سال ۱۳۶۳، یعنی حدوداً ۳۰سال پیش لطفی مرا برای همکاری دعوت کرد و “دستم بگرفت و پا به پا برد” و آن کار سنگین و سترگ به یاد طاهرزاده را با دقت و صبوری و عشق به من آموخت. صدیق تعریف در این مصاحبه محمدرضا لطفی را مصداق یک استاد کامل نامید. این اثر ابتدا توسط کانون چاووش منتشر شده بود و در فهرست مجموعه ۱۲ آلبوم چاووش قرار داشت و امروزه توسط مؤسسه فرهنگی و هنری آوای شیدا زیر نظر محمدرضا لطفی بازنشر شده‌است.

تعریف از همان سال‌های ورود به تهران نزد زنده‌یاد محمود کریمی، مدرس و ردیف‌دان برجسته آواز رسید و از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۶ نزد وی رموز و ظرایف آواز و ردیف را فرا گرفت.

در کنار آن به محضر زنده‌یاد نورالدین رضوی سروستانی، خواننده و ردیف‌دان رسید و مکتب و شیوه آوازی استاد طاهر زاده به روایت استاد نور علی خان برومند را در سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ نزد آن زنده‌یاد فرا گرفت. او در طول کار حرفه‌ای خود با موسیقی دانانی چون محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، حسین دهلوی، فرهاد فخرالدینی، جلال ذوالفنون، حمید متبسم، مجید درخشانی، حسین یوسف‌زمانی، گروه همنوازان و گروه کامکارها همکاری کرده‌است. همچنین هنرمندانی چون سالار عقیلی، حسین علیشاپور، امیر اثنی عشری، مهدی کلاهدوز و… از جمله شاگردان وی بوده‌اند.

آشنایی محمد صدیق با سبک و آواز موسیقی

آشنایی با شیوه و سبک آوازی استاد عبداله خان دوامی به یاری و همت نصراله ناصح‌پور، ردیف‌دان و از شاگردان شاخص زنده‌یاد دوامی در سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۴ از دیگر تلاش‌های آموزشی تعریف به شمار می‌رود.

همزمان با کسب دانش آوازی نزد آقای ناصح‌پور و برای آشنایی بیشتر با شیوه و سبک مکتب طاهرزاده نزد محمدرضا لطفی آموزش‌هایی را آغاز کرد که نتیجه آن، اجرای اولین کنسرت رسمی وارائه اولین آلبوم موسیقی به نام “مکتب اصفهان، به یاد استاد حسین طاهر زاده” در دستگاه سه گاه باهمکاری گروه شیدا و عارف به سرپرستی محمد رضا لطفی(سال ۱۳۶۲) بود.

همکاری با استاد حسین دهلوی و اجرای قطعاتی در آلبومی به نام “آثاری از حسین دهلوی” (سال ۱۳۶۴)، اجرای چند تصنیف کوتاه بر روی رباعیات ابوعلی‌سینا به آهنگسازی فرهاد فخرالدینی در سریال ابوعلی سینا، (سال ۱۳۶۴)، اجرای کنسرت “شورانگیز” (بیات ترک) با همکاری گروه شیدا و عارف به سرپرستی و آهنگسازی حسین علیزاده در تالار وحدت، (پائیز ۱۳۶۷.) از جمله کارهای شاخص تعریف در این سال‌ها به شمار می‌رود.

ارائه آلبوم “گلگشت” با همکاری گروه شیدا به سرپرستی پشنگ کامکار در اسفند ۱۳۶۷، اجرای کنسرت “همیاری” در حمایت از زلزله زدگان گیلان و مازندران با همیاری گروه “همنوازان سه‌تار” به سرپرستی و آهنگسازی حسین علیزاده (تابستان ۱۳۶۸)، تدوین و ارائه آلبوم “شیدائی” کاری مشترک با جلال ذوالفنون و اجرای گروه سه‌تارنوازان، (بهار ۱۳۶۹) هم از دیگر فعالیت‌های صدیق تعریف در دهه شصت به شمار می‌رود.

فراگیری قطعات و تصانیف استادان قدیمی در محضر استاد زنده یاد شادروان اصغر بهاری از سال ۱۳۶۸تا ۱۳۷۲ و اجرا وعرضه آلبوم “فِراق” با همکاری گروه شیدا و سرپرستی پشنگ کامکار، در زمستان ۱۳۷۱، تدوین و ارائه آلبوم “شوردشت” با همیاری گروه همنوازان، زمستان ۱۳۷۲، اجرای کنسرت “سه‌گاه و ماهور” با همیاری گروه همنوازان سال ۱۳۷۳، فرانسه پاریس از جمله فعالیت‌های تعریف در ابتدای دهه هفتاد بود. در همین سال‌ها او برای آشنایی با مکاتب و شیوه های آوازی قدیمی ایران نزد مجید کیانی ردیف‌دان و نوازنده سنتور رفت.

اجرای کنسرت بیات اصفهان همراه با گروه شیدا به آهنگسازی و سرپرستی محمد رضا لطفی در کشورهای ایتالیا، فرانسه، انگلستان، آلمان و سویس، اسفند ۱۳۷۴ و فروردین ۱۳۷۵، اجرای آواز و تصنیف “کُلِ صبحً” عبدل قادر مراغه‌ای (موسیقیدان بزرگ قرن نهم ایران) در مقدمه سریال امام علی (ع) حاصل تحقیق و تدوین استاد فرهاد فخرالدینی، سال ۱۳۷۵، تدوین و ارائه آلبوم “آبگینه” به همراهی گروه همنوازان، بهار ۱۳۷۶ هم از جمله فعالیت‌های تعریف به شمار می‌رود.

درک محضر زنده یاد شادروان استاد رجب امیری فلاح، از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۷۵ و اجرا و ارائه آلبوم “ماه بانو” به مناسبت چهلمین سال درگذشت قمر الملوک وزیری (بانوی نامدار آواز ایران)، درسال ۱۳۷۸ هم کوشش‌هایی بود که تعریف در سال‌های میانی و پایانی دهه هفتاد صورت داد.

اجرای کنسرت ” اصفهان و بیات ترک” همراه با گروه همنوازان در فرانسه و چند شهر مراکش سال ۱۳۸۲.

تدریس موسیقی و آواز در دانشکده تأتر و سینمای دانشگاه سوره و دانشکده موسیقی دانشگاه هنر از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳، اجرا و ارائه آلبوم “کُردانه” با اجرای گروه کامکارها به سرپرستی ارسلان کامکار، سال ۱۳۸۲، اجرا و ارائه آلبوم “ماه عروس” به آهنگسازی حمید متبسم و اجرای گروه دستان، سال ۱۳۸۴، اجرا و ارائه آلبوم “خیال انگیز” به آهنگسازی مجید درخشانی، سال ۱۳۸۸، اجرای مجموعه “مهتاب” روی شعر نیما یوشیج و … به آهنگسازی حسین یوسف زمانی و اجرای ارکستر سمفونیک، سال ۱۳۸۸ از جمله آثار و فعالیت‌های تعریف در دهه هشتاد به شمار می‌رود.

وی در پاییز سال ۱۳۸۸ بنا به دعوت رسمی همسر جلال طالبانی رئیس‌جمهور وقت عراق به اربیل سفر و با هنرمندان و اهالی فرهنگ کردستان عراق ملاقات کرد. او در این سفر همچنین در کانال تلویزیونی کردسات (KURDSAT) و رادیو خاک چند برنامه اجرا کرد.

آثار محمد صدیق تعریف

 •  به یاد طاهرزاده (چاووش ۱۰) ۱۳۶۳
 • بوعلی سینا ۱۳۶۴
 • آثاری از حسین دهلوی ۱۳۶۴
 • گلگشت ۱۳۶۷
 • شیدایی ۱۳۶۹
 • فراق ۱۳۷۱
 • شور دشت ۱۳۷۲
 • امام علی ۱۳۷۵
 • آبگینه ۱۳۷۶
 • ماه بانو ۱۳۷۸
 • کردانه ۱۳۸۲
 • ماه عروس ۱۳۸۴
 • خیال‌انگیز ۱۳۸۸
 • مهتاب ۱۳۸۹
 • عارف شیدا ۱۳۹۴

کنسرت‌های محمد صدیق تعریف

 • کنسرت به یاد طاهرزاده (چاووش ۱۰) در دستگاه سه گاه با همکاری گروه شیدا و عارف به سرپرستی محمدرضا لطفی، سال ۱۳۶۲
  کنسرت شورانگیز در دستگاه بیات ترک با همکاری گروه شیدا و عارف به سرپرستی و آهنگ سازی حسین علیزاده در تهران تالار وحدت، پائیز سال ۱۳۶۷
  کنسرت همیاری به مناسبت فاجعه زلزله گیلان و مازندران به همراه گروه همنوازان سه تار و به آهنگ سازی و سرپرستی حسین علیزاده، تهران تالار وحدت، تابستان سال ۱۳۶۹
  کنسرت سه گاه و ماهور با همیاری گروه همنوازان در پاریس، پاییز سال ۱۳۷۳
  کنسرت بیات اصفهان به همراهی گروه شیدا به آهنگ سازی و سرپرستی محمدرضا لطفی، در کشورهای ایتالیا، سوئیس، آلمان، انگلستان و فرانسه، سال ۱۳۷۴ و فروردین سال ۱۳۷۵
  کنسرت اصفهان و بیات ترک همراه با گروه همنوازان در فرانسه و چند شهر مراکش، سال ۱۳۸۲
محمد صدیق تعریف

عکسی از محمد تعریف صدیق خواننده آوازهای سنتی

محمد صدیق تعریف

عکسی از هنرمند کُرد محمد صدیق تعریف

محمد صدیق تعریف

عکسی از آوازخوان و مدرس آواز سنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.