امروز برابر است با :2 اسفند 1402

محمد صالح ابراهیمی

دکتر محمد صالح ابراهیمی (شه‌پۆل) نویسنده‌ و روزنامه‌نگار در تاریخ 4 خرداد سال ۱۳۱۲ خورشیدی در شهر مهاباد به دنیا آمد.

دکتر محمد صالح ابراهیمی (شه‌پۆل) نویسنده‌ و روزنامه‌نگار در تاریخ 4 خرداد سال ۱۳۱۲ خورشیدی در شهر مهاباد به دنیا آمد.

  • زندگی نامه 

محمد صالح ابراهیمی (شه‌پۆل) نویسنده‌، مترجم، محقق و روزنامه‌نگار در خانواده‌ای علمی و ادب پرور در تاریخ 4 خرداد ماه‌ سال ۱۳۱۲ خورشیدی در شهر مهاباد چشم به جهان گشود. او از نوادگان ایل شوانکاره‌ است که‌ نزدیک به‌ 150 سال در جنوب کردستان حکومت کرده‌اند. محمد صالح ابراهیمی از همان اوایل کودکی نزد پدرش ابراهیم به‌ فراگیری قرآن و ادبیات فارسی و عربی پرداخت. در سن 7سالگی به‌ مدرسه‌ رفت و نزد برادرش سعید ابراهیمی و عمویش طه ابرا‌هیمی به‌ فراگیری علوم عمومی پرداخت. استاد طه‌ موسس و بانی چندین مدرسه‌ در کردستان آنزمان می‌باشد.

  • دوران دبیری 

محمد صالح ابراهیمی از دهه‌ ۵۰ میلادی به‌ سمت دبیری مشغول بود تا در سال ۱۹۶۱ میلادی به‌ تهران آمد و دوران تحصیلات دانشگاهی خود را در همان سال آغاز کرد. در سال ۱۹۶۵ میلادی به‌ اخذ مدرک لیسانس و در سال ۱۹۶۹ میلادی به‌ اخذ مدرک فوق لیسانس در ادبیات و الهیات اسلامی نائل شد. محمد صالح دکترای خودش را در ادبیات عرب در سال ۱۹۹۲ دریافت نمود. در سالهای ۱۹۶۱ تا ۱۹۸۹ به‌ تدریس در دبیرستانهای نامی تهران از جمله‌ البرز پرداخته‌ است.

  • دوران بنیاد زبان کردی 

از سال ۱۳۴۱ با رادیو کردی تهران همکاری داشته‌ و مقالات و گفتارهای زیادی را به صورت روزانه‌ در جنبه‌های فرهنگی و ادبی نوشته‌ است. در سال ۱۳۴۸ با همکاری استاد جمیل روژبیانی، سواره‌ ایلخانی زاده‌، دکتر صدیق مفتی زاده‌، احمد مفتی زاده‌، خسرو شیخکانلو و محمد غفاری انجمن زبان کردی را بنیاد نهادند.

محمد صالح ابراهیمی از سالهای ۱۹۹۴ میلادی  به‌ تدریس در دانشگاه تهران در قسمت حقوق قضائی و ادبیات عرب پرداخته‌ است. در سال ۱۹۸۱ به‌ صورت ماهانه‌ مجله‌ی بنام‌ گرشه‌ی کردستان در 9 شماره‌ چاپ کرد.
محمد صالح ابراهیمی  بیشتر از ۴۰ کتاب نوشته‌ و دارای 10 ترجمه و 100 مقاله می‌باشد، از آثار ایشان می توانیم به‌ ترجمه‌ قرآن کریم به‌ زبان کُردی که‌ تاکنون چندین بار تجدید چاپ شده‌ است  یاد نمود‌. محمد صالح ابراهیمی از بانیان و موسسان دو انجمن کُردی می‌باشد و سرپرست و مدیر انجمن زبان و فرهنگ و هنر کردی بوده است که‌ تا کنون توانسته‌اند بیشتر از سمینار برای شکوفایی فرهنگ و زبان کردی برپا نمایند. ‌

  • وفات

دکتر محمد صالح ابراهیمی در سن ٨٥ سالگی و روز شنبه ۹۷/۳/٥ در تهران درگذشت. در بیمارستانی در تهران دارفانی را وداع گفت.

مراسم تشیع پیکر شادروان ماموستا محمد صالح ابراهیمی با حضور اعضای محترم جامعه کوردهای مقیم مرکز، خانه کرمانشاه، جامعه ایلامی های مقیم مرکز و خانواده وی روز یکشنبه 6خرداد، ساعت ۹:۳۰ صبح از مقابل دفتر جامعه کوردهای مقیم مرکز واقع در تهران، میدان جمهوری، خیابان ارومیه شرقی، پلاک۹۱ برگزار و قرار است پیکر وی از تهران به زادگاهش مهاباد منتقل و در مقبرەالشعرای این شهر دفن شود.

 

 

محمد صالح ابراهیمی

عکسی از محمد صالح ابراهیمی نویسنده و محقق کورد

محمد صالح ابراهیمی

عکسی از محمد صالح ابراهیمی نویسنده و مترجم قرآن کورد

محمد صالح ابراهیمی

عکسی از دکتر محمد صالح ابراهیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.