امروز برابر است با :10 خرداد 1403

محمد رئوف توکلی

محمد رئوف توكلی، یکی از مشاهير اهل سنت ايران در سال 1309 خورشیدی در شهر بانه متولد شد.

محمد رئوف توکلی ، یکی از مشاهير اهل سنت ايران در سال 1309 خورشیدی در شهر بانه متولد شد.

محمد رئوف توکلی فرزند نصرالله از طائفه ی قاضی و نواده ی مولانا موسی توکلی، در سال 1309 خورشیدی در روستای قاضی بذر در باختر شهر بانه(منطقه به‌روژه) دیده به جهان گشوده است، اجدادش ايشان تا اوايل قرن كنونی، به عنوان قاضی شرع انجام وظيفه مینمودند.

استاد محمد رئوف توكلی تحصيلات ابتدايی و متوسطه را در كردستان به پايان رساند و در سال 1327 شمسی به عنوان آموزگار فرهنگ بانه استخدام گردید، ضمن تدریس، تحصیلات متوسطه را در سال 1340 به پایان برد.

در سال 44ـ1343 دوره‌ی تخصص مديريت و راهنمايی مدارس ابتدايی را در دانش‌سرای عالی تهران گذرانيد و در سال 1344 به علت مبارزات آزادیخواهانه از شهر بانه به شهر ری تبعيد شدند. مدت دو سال در شهر ری و سه سال هم در آموزش و پرورش ناحيه‌ی 10 تهران مدير دبستان بودند و سپس به آموزش و پرورش ناحيه‌ی 7 تهران انتقال يافت.

در سال 1350 شمسی در رشته‌ی فقه شافعی و مبانی حقوق اسلامی، به دريافت دانش‌نامه‌ی ليسانس، از دانشكده‌ی الهيات و معارف اسلامی دانشگاه تهران نايل گردید، و سرانجام در ماه مهر سال 1358 پس از سی سال  و نه ماه خدمت فرهنگی بازنشسته شد.

از سال 1349 تغيير شغل يافت و در دبيرستان عدل (سيدفاطمی) ناحيه‌ی 7 با سمت دبيری به انجام وظيفه پرداخت.

پس از پيروزی انقلاب، از سوی دانش‌آموزان و معلمان، به اتفاق آرا به عنوان رئيس همان دبيرستان انتخاب شد و سرانجام در مهر ماه سال 1358 پس از سی سال و نه ماه خدمت معلمی بازنشسته شد و كار خود را در زمينه‌ی تحقيق و تأليف ادامه داد.

  • از تأليفات استاد محمد رئوف توكلی می‌توان به موارد زير اشاره کرد:
  1. تاریخ و جغرافیای بانه
  2. تاریخ تصوف در کردستان
  3. چهار امام اهل سنت و جماعت

از دیگر نسخه های خطی استاد محمد رئوف توكلی: حدیقه ناصریه و مرآت الظفر ( تاریخ و جغرافیای کردستان)، سیرالاکراد (جغرافیا و تاریخ کردستان)، عشایر و ایلات و طوایف کرد، بدیع اللغه (فرهنگ کردی به فارسی)، زبده التواریخ سنندجی (تاریخ کردستان)، تذهیب المرام (ترجمه تهذیب الکلام تفتازانی)، شش اختر و حسن زرگر، قصیده سماعیه(شوری درویش) را تصحیح و جنبش ملی کرد در ترکیه را ترجمه و چاپ نموده است. همچنین مقالاتی به فارسی و کردی در مطبوعات داخلی و خارجی از وی به چاپ رسیده است. او اکنون هم در تهران به کار تحقیقات تاریخی و تصحیح متون خطی مشغول می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.