امروز برابر است با :27 خرداد 1403

قروه

قروه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای تاریخی و کهن در غرب ایران مرکز شهرستان قروه است.

قروه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای تاریخی و کهن در غرب ایران مرکز شهرستان قروه است.

قروه شهری در غرب ایران است. این شهر، مرکز شهرستان قروه می باشد که سومین شهر پرجمعیت در استان کردستان به‌شمار می‌آید. این شهرستان در دشت وسیعی در شرق شهر سنندج قرار گرفته است و با بخش اپاختر باختری (شمال غربی) استان همدان هم‌مرز می باشد، که این دشت از اپاختر (شمال) به شهرستان بیجار و از جنوب به استان کرمانشاه محدود شده است. شهرستان قروه در دامنه‌ی رشته کوه زاگرس و در بلندای ۱۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع گردیده‌است و از شهرهای سردسیر کشور به‌شمار می‌آید. رشد و توسعه‌ی قروه در مسیر جاده‌ی (سنندج به تهران) انجام پذیرفته‌است و هم‌چنین به این شهر القابی نظیر “دشت خدا“، “شهر تمیز ایران“، “دشت سرسبز ایران“، “شهر تاریخ و فرهنگ“، “پاک‌ترین و خوش‌آب‌وهواترین شهر ایران” ،”اولین شهر توریستی ایران“و “شهر تجاری ایران” معروف می باشد. قروه برای زندگی مطابق ارزیابی دیده‌بان کیفیت هوا در سوئیس معرفی شد و رتبه اول را کسب نمود.

شهرستان قروه به شهری تجاری تبدیل شده و مراکز خرید و پاساژهای متعددی را در خود جای داده‌است. عواملی چون شاه‌راه ارتباطی غرب کشور که از مرکز این شهرستان گذر می‌کند و پایتخت را به کشورهای همسایه از جمله عراق و ترکیه متصل می‌نماید از اهمیت به‌سزایی برخوردار می باشد.

شهر قروه به دلیل نزدیکی به بازارچه‌های مرزی، جزء شهرهایی به‌شمار می‌رود که در آن کالاهای خارجی دادوستد می‌گردد. اغلب کالاهای خارجی در مراکز خرید و پاساژهای این شهرستان عرضه می‌شوند. این شهرستان دارای جاذبه‌های تاریخی بسیاری می باشد و این عامل موجب شده مسافران و گردشگران از اقصی‌نقاط ایران به این شهر مسافرت کنند و از اماکن تاریخی و فرهنگی و مراکز تجاری این شهرستان دیدن کنند.

 • نام قروه

مورد اطمینان‌ترین ریشه‌یابی نام شهر قروه، برگرفته از گل وا بوده که به محلی اطلاق می‌شده که گل در آن زیاد بوده و با اندکی بارندگی گل به وجود می‌آید. قروه معرب کلمه‌ی فارسی میانه (گوربِگ) بوده و مرکب از)گروگور (یعنی دشت و صحرایی هموار و از این جهت است که (گور) با (بگ) به معنی خدا که بر روی هم گوربک یعنی دشت خدا می باشد. در اسفند آباد شهرستان قروه کنونی کلمه‌ی اسفند در لغتنامه‌ی دهخدا چنین تعبیر می‌شود اسفند. [اِ ف َ] (اِ) در اوستاسپنته صفت می باشد (در تأنیث سپنتا) یعنی پاک یا مقدس است. در بسیاری از کلمات بسیط و مرکب فارسی بجا مانده مانند: اسفند یا سپند گیاهی که در لاتینی روتا نام دارد و دانه‌ی آن بخوری معروف می باشد. حنظله‌ی بادغیسی گوید:

یارم سپند اگرچه بر آتش همی فکند

از بهر چشم تا نرسد مر ورا گزند

اورا سپند و آتش ناید همی بکار

با روی همچو آتش و با خال چون سپند.

 

 • زبان مردم قروه

مردم شهرستان قروه به زبان‌های کُردی و ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند.

 • مردم‌شناسی

شهر قروه یکی از شهرستان‌های مهاجرپذیر استان به‌شمار می‌رود. وجود آب و هوای خنک، موقعیت ترانزیتی و دشت‌های حاصلخیزی می باشد که در توسعه این شهر مؤثر بوده‌است از جمله عوامل رشد این شهر مهاجرت بی‌رویه به این شهر است که از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار بوده‌است.

 • مذهب قروه

مردم قروه پیرو دین اسلام مذهب تسنن و تشیع هستند.

 • جمعیت قروه

برپایه‌ی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ خورشیدی، جمعیت قروه در این سال بالغ بر ۱۱۵٬۲۳۸ نفر بوده‌است.

 • موقعیت جغرافیایی قروه

ارتفاع قروه از سطح دریا ۱۹۰۰متر می‌باشد. این شهر بین ۴۷ درجه و ۴۸ دقیقه طول جغرافیایی و ۳۵ درجه و ۱۰ دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد.

 • آب و هوا قروه

شهر قروه به دلیل قرارگیری در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا، به پاییز و زمستان‌های سرد و برفی و تابستا‌ن‌های معتدل معروف است. بنابراین فصل بهار بهترین زمان سفر به قروه به شمار می‌رود. فصل تابستان نیز به دلیل دمای خنک و معتدل این شهر، از اوقات محبوب گردشگران برای سفر به قروه شمرده می‌شود.

قروه يک منطقه کشاورزی مستعد می باشد که درآمد مردم آن از اين محل و تاحدودی دامداری تأمين می شود و اين خود وجبات تمرکز جمعيت در روستاهای قروه است. از مهم‌ترين محصولات کشاورزی دشت قروه میتوان به گندم، جو، سيب زمينی، چغندر، انگور، يونجه، انواع صيفی جات اشاره کرد.

شهر قروه دارای معادن سنگ و طلا می باشد. يک شرکت استراليائی بنام ريوتينتودر مهر 1384 از کشف يک معدن بزرگ طلا در غرب قروه و در منطقه داشکسن(ساری گونی) خبر داد، و اعلام کرد می تواند با مشارکت در اين پروژه، توليد طلا را در ايران تا پنج برابر افزايش دهد، و در 12 تا 18 سال آينده نيز، بطور متوسط 4 ميليون تن سنگ معدن طلا در سال استخراج نمود. اين شرکت استراليائی 70 درصد از شرکت زرکوه را در اختيار دارد. زرکوه اين معدن جديد را کشف نموده است. تنها 30 درصد از سهام باقيمانده متعلق به ايران می باشد!

قروه داراي معادن مهم سنگ می باشد که تأمين کننده سنگ‌های ساختمانی منطقه و کشور است. مهم‌ترين سنگ های تزيينی معدنی قروه؛ چينی سفيد، کريستال، و گرانيت می باشند. شهر قروه همچنين دارای سه شهرک صنعتی آونگان، دلبران و سه راهی ميهم است.

 

 • کوه‌ها و مناطق طبیعی قروه

معروفترين کوه‌های قروه که اغلب اوقات سال پوشده از برف هستند:

 • کوه قره يارکه
 • کوه قلوز
 • کوه کولاوه
 • کوه پنج‌علی
 • کوه پريشان
 • کوه بدر
 • کوه حاج آقا

 

 • رودخانه‌های معروف شهرستان قروه

 رود شور مهم‌ترین رود قروه بوده و آب این رود به همراه سایر رودهای منطقه به قزل‌اوزن می‌ریزد. از سایر رودهای قروه می‌توان اوزون، طهماسب‌قلی، تلخه‌رود و قره‌چای را نام برد.

 

 • مناطق تاریخی و گردشگری قروه

صخره های تاریخی فرهاد تراش “وینسار”

در فاصله سه روستای داشبلاغ، آقبلاغ و وینسار بر روی کوهی مرتفع، بقایای یک معدن بزرگ سنگ قرار دارد در این معدن آثار سنگی مشاهده می‌شود که با نظم خاصی بریده شده و گفته می‌شود در زمان ساخت معبد آناهیتا از این سنگ‌ها استفاده شده‌است؛ که از نظر نوع، اندازه و تراش سنگ دارای ویژگی‌های خاص و از اهمیت بسیاری برخوردار است. باور مردم برآن است که این سنگ‌ها به داستان شیرین و فرهاد ارتباط دارد. نوع حجاری و سفال‌های موجود در منطقه، احتمالاً به دوره ساسانی تعلق دارد. در ضلع شرقی کوه فرهادتراش دهانه غاری وجود دارد که اورل استین مستشرق اروپایی هنگام بررسی منطقه غرب کشور، از این غار نام برده‌است. این محوطه به تاریخ ۱۳۸۲ تحت شماره ۱۰۷۷۹ در ردیف آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است.

غار و صخره های تاریخی فرهاد تاش “وینسار”

در حدود 35 كیلومتری شرق شهر قروه بر روی كوهی مرتفع، بقایای یك معدن بزرگ سنگ قرار دارد كه از نظر نوع، اندازه و تراش سنگ دارای ویژگی های خاص و از اهمیت بسیار برخوردار است. باور مردم بر آن است كه این سنگ ها به داستان شیرین و فرهاد ارتباط دارد. نوع حجاری و سفال های موجود در منطقه، به دوره ساسانی تعلق دارد. این منطقه در ایام بهار به عنوان تفرجگاه مورد استفاده مردم است. در ضلع شرقی همین كوه دهانه غاری وجود دارد كه “اورل استین” مستشرق اروپایی هنگام بررسی منطقه غرب كشور، از این غار نام برده و ظاهرا نتوانسته وارد آن شود. حوالی منطقه فرهادتاش نمونه های فسیل دریایی زیادی وجود دارد.

حمام قصلان

روستایی از توابع بخش سریش‌آباد شهرستان قروه در استان کردستان ایران است. روستایی تاریخی دارای حمامی قدیمی وتپه ای باستانی در جنوب روستا است.

پل فرهاد آباد

در روستای فرهاد آباد پل تاریخی این روستا قرار دارد. این پل از لحاظ معماری دارای هشت دهانه که چشمه وسط بزرگتر و نوع قوس‌های بکار رفته عموماً جناغی و مصالح بکار رفته در آن آجر است. هرچند تاریخ دقیق ساخت پل مشخص نیست اما با توجه به شیوه معماری بکار رفته در آن به احتمال قوی از پل‌های دوران صفوی است و از آنجا که این پل در گذشته به عنوان راه مواصلاتی ناحیه قروه به سمت زنجان و مسیر عبور کاروانیان به‌شمار می‌رفت از اهمیت بالایی برخوردار بوده‌است و در دوران حکومت خسروخان اول مقارن با حکومت زندیه مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت و در دوره حکومت قاجار نیز توسط فرهاد میرزا معتمدالدوله عموی ناصرالدین شاه نیز مورد مرمت و بازسازی کامل قرار گرفت؛ و در سال ۱۳۷۹ تحت شماره ۲۶۴۷ به عنوان اولین اثر تاریخی شهرستان در ردیف آثار ملی کشور به ثبت رسید.

امامزاده سيدجلال الدين (بابا گورگور)

روستایی در ۱۸ کیلومتری شمال شرقی قروه با قدمتی به درازای تاریخ و جاذبه‌هایی بکر و زیبا و امام‌زاده‌ای در شرق روستای باباگرگر بنام سید جلال‌الدین ابن سید معزالدین وجود دارد و مورد توجه تمامی مسافرینی است که از سایر استان‌ها برای زیارت آن به این شهرستان سفر می‌کنند تاریخ دقیق از ساخت بقعه مشخص نیست، ولی به نظر می‌رسد که پیش از دوره حاکمیت دولت ترکی آذربایجانی قاجار و توسط معماران محلی ساخته شده‌است.

بنای اولیه آن به دوره صفویه بر می‌گردد بر اساس اطلاعاتی که از کتاب‌های قدیمی به دست آمده، نسبت شریف آن حضرت با چند واسطه به امام محمد باقر علیه‌السلام می‌رسد.

 

 • اماکن گردشگری و ديدنی قروه
 • چشمه وينسار
 • سرانجيک
 • چشمه معدنی دنگز
 • آبشار کانی شاه پسند
 • منطقه حفاظت شده بدر و پریشان
 • دریاچه سراب کوثر
 • آرامگاه شيدای نازار

 

 • اماکن تفريحی قروه
 • سراب
 • پارک رضوان
 • سنگ سياه
 • خالصه
 • مانگاودول و سيفه
قروه

عکسی از میدان اصلی شهر قروه

قروه

عکسی از سراب قروه

قروه

عکسی از روستای باباگرگر در شهر قروه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.