امروز برابر است با :10 خرداد 1403

فرامرز صدیقی

فرامرز صدیقی بازیگر ایرانی است، فارغ التحصیل لیسانس رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می باشد در سال ۱۳۲۸ به دنیا آمده است.

فرامرز صدیقی بازیگر ایرانی است، فارغ التحصیل لیسانس رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می باشد در سال ۱۳۲۸ به دنیا آمده است.

 • زندگی نامه

فرامرز صدیقی تا ۱۷ سالگی در شهر سقز زندگی می‌کرد و درس می‌خواند تا اینکه پس از قبولی در دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۶ وقتی ۱۸ ساله بود به پایتخت نقل مکان کرد. در سال 1347 که سال دوم دانشگاهش بود و آن وقت 19 ساله بود با تئاتر «رستم و سهراب» بازی در روی صحنه تئاتر را تجربه کرد و بسیار خود را مستعد نشان داد.

فرامرز صدیقی قبل از انقلاب در چند فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخت. فیلم زن باکره در سال ۱۳۵۲ یکی از فیلمهای معروف بود که در کنار مرتضی عقیلی و مهدی فخیم زاده ایفای نقش پرداخت.

بعد از انقلاب در سال ۱۳۵۹  فرامرز صدیقی اولین فیلم سینمایی خود را انجام داد. هر سه نفرشان به کارگردانی غلام علی عرفان نخستین فعالیت حرفه ای فرامرز صدیقی بعد از انقلاب بود و در کنار سعید امیر سلیمانی و جمشید مشایخی و همایون اسعدیان بازی کرد.

 • فیلم های فرامرز صدیقی
 1. خاک و آتش (۱۳۸۹)
 2. پسر آدم، دختر حوا (۱۳۸۷)
 3. قدمگاه (۱۳۸۲)
 4. مارال (۱۳۷۹)
 5. هزاران زن مثل من (۱۳۷۹)
 6. عشق کافی نیست (۱۳۷۷)
 7. اسکادران عشق (۱۳۷۵)
 8. پاییز بلند (۱۳۷۲)
 9. طعمه (۱۳۷۱؛ نویسنده و کارگردان)
 10. دادستان (۱۳۷۰)
 11. دلشدگان (۱۳۷۰)
 12. آخرین پرواز (۱۳۶۸)
 13. دندان مار (۱۳۶۸)
 14. زمان ازدست‌رفته (۱۳۶۸)
 15. روزنه (۱۳۶۷)
 16. سایه‌های غم (۱۳۶۶)
 17. تیغ و ابریشم (۱۳۶۴)
 18. گفت هرسه نفرشان (۱۳۵۹)
 19. امشب اشکی می‌ریزد (۱۳۵۷)
 20. برهنه تا ظهر با سرعت (۱۳۵۵)
 21. زن باکره (۱۳۵۲)
 22. چشمه (۱۳۵۱)
 • سریال ها
 1. سریال چراغ های خاموش
 2. کاظم بلوچی
 3. سریال گمگشته
 4. رامبد جوان
 5. سریال داستان یک شهر
 6. اصغر فرهادی
 7. سریال سرنوشت

 

 • دوران قبل از انقلاب

فرامرز صدیقی قبل از انقلاب به عنوان مدرس بازیگری تئاتر شروع به کار کرد که از مشهورترین شاگردان فرامرز صدیقی می‌توان به خانم مهرانه مهین ترابی اشاره کرد. این بازیگر در سال ۱۳۷۱ در قامت نویسنده فیلمنامه و کارگردانی فیلم سینمایی طعنه را با حضور جمشید هاشم‌ پور و رضا رویگری ساخت.

 • اولین شهرت

اولین شهرت فرامرز صدیقی سال 1355 با فیلم جنجالی «برهنه تا ظهر با سرعت» شروع شد. این فیلم 4 سال بعد از تولید و در نهایت با سانسور قسمت های برهنه فیلم مجوز پخش گرفت تا جایی که زمان فیلم از 130 دقیقه به 105 دقیقه بعد از سانسور رسید.

 • آخرین فیلم

آخرین فیلمی هم که فرامرز صدیقی در آن به ایفای نقش پرداخته، خاک و آتش محصول ۱۳۸۹ است. فرامرز صدیقی به گفته برخی همکارانش در دهه ۱۳۹۰ گوشه‌گیری را انتخاب کرد و به گفته پرویز پرستویی، که نخستین بار عکس جنجالی فرامرز صدیقی را او منتشر کرده‌است، وقتی برای فیلم قاتل اهلی ۱۳۹۵، به کارگردانی مسعود کیمیایی به دنبالش رفتند، حتی حاضر نشد در خانه را روی عوامل تولید باز کند.

 • حاشیه های فرامرز صدیقی

بازی در فیلم «خاک و آتش» مهدی صباغ زاده آخرین حضور فرامرز صدیقی بر پرده نقره‌ای سینما بوده است. دو سال پیش از آن نیز فرامرز صدیقی در فیلم سینمایی «دختر آدم، پسر حوا» نقش کوتاهی داشت. این بازیگر دوست‌ داشتنی در این سال‌ها در هیچ اثری حتی در سریال‌های تلویزیونی نیز بازی نکرده است.

 • وضعت فرامرز صدیقی

پرویز پرستویی در آذر ماه 1400 عکس جدیدی از «فرامرز صدیقی» منتشر کرد و نوشت شک ندارم خیلی هایتان فرامرز صدیقی را نمی شناسید در فیلم قاتل اهلی مسعود کیمیایی سال 1395 به دنبالش رفتند اما حاضر نشد درب خانه را بر روی عوامل تولید باز کند، حالا خوب او را تماشا کنید، تا هسی هستی، وفتی نیستی انگار که اصلا وجود نداشتی.

 • جشنواره ها
 1. برنده سیمرغ بلورین بهترین نقش اول مرد به خاطر فیلم دادستان در دهمین دوره جشنواره فیلم فجر – ۱۳۷۰
 2. کاندیدای بهترین نقش اول مرد به خاطر فیلم دندان مار در هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر – ۱۳۶۸
 3. کاندیدای بهترین نقش اول مرد به خاطر فیلم مارال در نوزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر – ۱۳۷۹
 4. کاندیدای بهترین نقش دوم مرد به خاطر فیلم هزاران زن مثل من در نوزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر – ۱۳۷۹

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.