امروز برابر است با :27 خرداد 1403

فتانه ولیدی

فتانه ولیدی، خواننده‌ی موسیقی کُردی اهل استان کردستان در سال ۱۳۲۲ در سنندج به دنیا آمد.

فتانه ولیدی، خواننده‌ی موسیقی کُردی اهل استان کردستان در سال ۱۳۲۲ در سنندج  به دنیا آمد.

  • دوران زندگی فتانه ولیدی

فتانه ولیدی از همان کودکی پیدا بود که او خواننده با استعداد و خوش صدایی می‌شود. وی سپس در هنرستان عالی موسیقی تهران درس خواند. فتانه در هنرستان عالی موسیقی در تهران درس خواند و لیسانس هنر خود را اخذ کرد و پس از آن در رادیو کودک تهران مشغول به کار شد می‌کرد و با هنرمندان سرشناس بسیاری در آن زمان همکاری کرد. سپس نزد استاد حسین علیزاده رفت و تار را یاد گرفت. وی متاسفانه در سن 21 سالگی به‌علت بیماری روحی ناشی شکست در ازدواج که برایش پیش آمد برای همیشه از دنیای هنر دور شد و او اکنون سال‌هاست که در کنج تنهایی خودش با پدرش در روستای حسن آباد سنندج روزگار می‌گذراند و از گذشته‌ هنری‌اش جزعکس‌ها و آثاری که از باقی مانده چیزی دیگری را نمی‌توان پیدا کرد.

علاوه بر بیماری روحی که دچار آن شده است متأسفانه طی چند سال اخیر نیز به بیماری گواتر مبتلا شده که به صورت توده‌ی بزرگی کنار گلویش به چشم می‌خورد و نیازمند عمل جراحی می‌باشد.

گفتنی است، مادر فتانه 35 سال پیش از دنیا رفته و او دارای سه خواهر و یک برادر است که در تهران زندگی می‌کنند.

  • آغاز فعالیت‌ هنری فتانه ولیدی

فتانه‌ ولیدی با ترانه‌”صبری گل فروش” یک شبه‌ ره‌ صد ساله‌ هنر را پیمود و جزء اولین هنرمندان زن در کردستان ایران است که‌ علرغم همه‌ ناملایمات دوران خود با شجاعت وصف ناپذیری طلسم مردسالاری در هنر را شکست و با این اقدام به‌ الگوی صدها هنرمند زنی که‌ بعدها به‌ خواننده‌گی پرداختند بدل شد. ترانه‌های این خواننده‌ی مطرح کرد اینک نیز بعد از گذشت سالها جزء بیادماندنی ترین ترانه‌های کردی در همه‌ بخشهای کردستان است فتانه مدتها تکتاز آهنگهای رقصی ایرانی بود.

زیبایی صدایش که نوجوانی بیش نبود بسیاری از بزرگان موسیقی آن زمان را متحیر کرد و با تنی چند از آنان نیز در ادامه فعالیت هنریش همکاری کرد، آهنگ‌های “صبری گل فروش”، “ئامان شیرین گیان”، “ئه‌ی یاری نازداری”، “دیده‌ی گریان”، “له سه‌ر کانی” و “لای لای” از جمله مشهورترین آهنگ‌های وی بشمار می‌آیند.

  • شایعهٔ درگذشت فتانه ولیدی

در سال ۱۳۸۹ خبر درگذشت فتانه ولیدی، سرایندهٔ آوازهای کُردی، روی خروجیِ تعدادی از خبرگزاری‌ها و وب‌گاه‌های خبری کُردی قرار گرفت که عاری از حقیقت بود. “محمدشریف ولیدی”، پدر فتانه، گفته‌است درج و پخش چنین اخباری در رسانه‌ها بدون تحقیق و ارائهٔ منبع موثق نشانهٔ ضعف و ناتوانی آنان است. فتانه ولیدی و برادرش هم اکنون در بیمارستان قدس سنندج بستری می باشند و اصلا در وضعیت مناسبی نمی باشند.

  • سکونت فتانه ولیدی

فتانه ولیدی، به دلیل مشکلات روحی، تا چند وقت پیش با پدر و برادر خود که وی هم دارای مشکلاتی روحی است در روستای حسن‌آباد زندگی میکرد اما پدر ایشان در روز ۲/۶/۹۶ دیده به جهان فرو بست و هم اکنون محل زندگی فتانه و برادرش معلوم نمیباشد.

  • بزرگداشت، عیادت و دلجویی‌ها

۱۶ آذر ماه ۱۳۹۳ از سوی انجمن تجليل از مفاخر استان كردستان، تعدادي از مسئولان فرهنگی كردستان، نمايندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و شورای شهر سنندج و جمع كثيری از هنرمندان استان كردستان با حضور در منزل شريف وليدی از سال‌ها فعاليت هنری دخترش بانو فتانه وليدی كه اكنون پير و بيمار در منزل بسر می برد تجليل به عمل آوردند.

در ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ نیز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان به عیادت وی رفت.

فتانه ولیدی یکی از بهترین آوازخوان‌های موسیقی کُردی که با حسن کامکار کار کرده و در گذشته در برنامه کودک رادیو ایران همخوانی می‌کرده است. زندگی هنری این خواننده بسیار عجیب است. چراکه بهمن قبادی داستان فیلم نیوه مانگ را براساس زندگی فتانه ولیدی ساخته است.

  • یکی از آهنگ‌های فتانه ولیدی:

ئەی دڵی غەمینم بۆچ بێقەراری

لە ژین بێزارم

لای لای دڵم لای لە باغی سینەم..

ای لە دەس یارم ماڵی وێرانم..

لە سەروی قامەتی یار..

کەومل کەومل کەوملکە

هاتەوە یارم یاری وەفادارم

بێتۆ بیمارم بێ دۆستویارم

ئاوا بێ میهرو مەرحەمەت حەکیمی دەردەدار ئەبی..

بەهاار..فەسڵێکی خۆشە

بەهارە

فتانه ولیدی

عکسی از دوران جوانی هنرمند فتانه ولیدی

فتانه ولیدی

عکسی از خواننده‌ی خوش صدای کردستان

فتانه ولیدی

عکسی از فتانه ولیدی و پدرش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.