امروز برابر است با :27 خرداد 1403

فاروق فرساد

فاروق فرساد روحانی و فعال مذهبیِ سنی در ایران و از شاگردان احمد مفتی‌زاده بود، که در استان کردستان ایران فعالیت داشت و در سال ۱۳۴۰ در سقز به دنیا آمد و در سال ۱۳۷۴ بهمن ماه در گذشت.

فاروق فرساد روحانی و فعال مذهبیِ سنی در ایران و از شاگردان احمد مفتی‌زاده بود، که در استان کردستان ایران فعالیت داشت و در سال ۱۳۴۰ در سقز به دنیا آمد و در سال ۱۳۷۴ بهمن ماه در گذشت.

  • زندگی‌نامه

فاروق فرساد در سال ۱۳۴۰ خورشیدی، در شهر سقز از توابع استان کردستان چشم به جهان گشود است. در سال ۵۷ از آشنایی با احمد مفتی‌زاده با حرکت مکتب قرآن پیوست و به دلیل استعداد و علاقه در زمانی نسبتاً کوتاه خود را به سطح دیگر استادان و معلّمین مکتب قرآن رساند.

در تمام این دوران نامیمون، فاروق فرساد در کنار رهبر و داعی خویش ماند، و خود بسان شاگردی مجرب، از این اوضاع بهره گرفت. و این مهم در کرمانشاه، با بهره گرفتن از شخصیت علمی و همه جانبه کاک احمد، در زمانی بسیار کوتاه، خود را به سطح دیگر استادان مکتب قرآن رساند، و مسئولیت بعضی از کلاسها توسط کاک احمد به فاروق فرساد سپرده شد.

فاروق فرساد در سال ۱۳۶۱ خورشیدی که احمد مفتی‌زاده و صدها نفر از شاگردانش دستگیر و در گروه‌های مختلف روانه زندان‌های مختلف کشور شدند، فاروق فرساد نیز دستگیر و به مدت ۳ سال زندانی شد. در سال ۶۸ برای بار دوم زندانی شد، و بعد از سپری شدن چند ماه آزاد گردید. مجدداً در سال ۱۳۷۱، برای بار سوم دادگاهی و به شهر اردبیل تبعید شد.

  • دوران زندگی در “اردبیل”

فاروق فرساد مدت پنج سالی که در اردبیل در تبعید به سر می برد، در مسافرخانه ای اقامت داشت و برای پرورش و پرداخت هزینه های خود، مدتی به کارگری مشغول بود. نحوه سوء قصد به جان فاروق فرساد در دیار غربت، چگونگی ایاب و ذهاب او در سرما و گرما برای دیدار خانواده اش، نحوه برخورد حکیمانه فاروق فرساد با کسانی که مثل خودش در تبعید بودند.

و دیگر مشکلاتی که فاروق فرساد قبول کرده بود، و شکوفایی ذهن و قلب فاروق فرساد در اواخر دوره زندگی اش در تبعید، و از زبان دوستانش در آن دیار غربت، بسیار شنیدنی و جای درس و تجربه است. به خاطر اینکه مسائل زیاد طولانی نشود.

 

  • جایگاه علمی

فاروق فرساد در زندان از همراهان زندانی خود برای یادگیری علوم و معارف اسلامی بهره جست و پس از آزادی از زندان، جهت ارتقاء و کیفیت بخشیدن به آموخته‌های اسلامی خویش نزد ناصر سبحانی و برهان الدین حمدی به تحصیل و تکمیل آن علوم پرداخت و توانست منزلت علمی قابل توجّهی را صاحب شود.

و در سن ۲۸ سالگی از طرف استاد محمّد شیخ الاسلام (استاد کرسی فقه شافعی دانشگاه تهران) به عنوان مفتی «فی المذاهب» اجازه فتوا در بین مذاهب اهل سنّت دریافت کرد و در سال ۱۳۶۹ ه‍. ش، احمد مفتی‌زاده نیز فاروق فرساد را به عنوان یکی از چهار عضو جمع هیئت افتا و قضا، جهت پاسخ دادن به مسائل مذهبی، طبق راجح مذهب امام شافعی برگزید.

آثار به جای مانده از “فاروق فرساد”:

  • مجموعه مقالات
  • بیش از ۵۰ کاست شرح وتفسیر آثار احمد مفتی زاده
  • شرح «مصطلحات اربعه» امام مودودی در ۳۲ کاست.
  • بیش از ۸۰ نوار سخنرانی‌های متنوع در بارهٔ موضوعات و مسائل مختلف اسلامی.
  • مجموعهٔ اشعار، مقالات، و نوارها و نامه‌های پراکنده، شامل: تفسیر، صرف و نحو، فقه، کلام، اصوا الفقه، تأریخ، مسائل تربیتی و خانوادگی.

 

  • وفات

کوردلان که هیچگاه وجود مجاهدان و یکتاپرستان را در تاریخ بشریت تحمل نکرده اند، در رمضان بهمن سال ۱۳۷۴ هجری شمسی، که مصادف بود با ۲۷ رمضان نیت شوم از بین بردن این نهال به ثمر نشسته باغ مکتب قرآن، و این مجاهد همیشه زنده را، در شبی تاریک، مخفیانه در دیار غربت عملی کردند.

فاروق فرساد در بهمن ماه ۱۳۷۴ خورشیدی شب جمعه ۲۷ ماه رمضان در گورستان آساوله شهر سنندج به خاک سپرده شد‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.