امروز برابر است با :27 خرداد 1403

غفور یوسفیانی

غفور یوسفیانی، مهندس نفت و نماینده شرکت ملی نفت ایران در ژاپن در سال ۱۳۰۶ در شهرستان سقز به دنیا آمد.

غفور یوسفیانی، مهندس نفت و نماینده شرکت ملی نفت ایران در ژاپن در سال ۱۳۰۶ در شهرستان سقز به دنیا آمد.

  •  دوران زندگی و تحصیلات غفور یوسفیانی

غفور یوسفیانی مهندس نفت و نماینده شرکت ملی نفت ایران در ژاپن و همچنین عضو هیئت مدیره اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) بود.

وی نخستین فرزند میرزا احمد یوسفیانی در یک خانواده ایرانی کُرد تبار، اهل سقز، می باشد. او تحصیلات اولیه خود را در سقز و پس از آن در سال ۱۳۲۶ دیپلم خود را در رشته ریاضی از (شبانه روزی کالج جُردن) دبیرستان البرز در تهران که به سرپرستی محمدعلی مجتهدی می‌بود دریافت نمود. یوسفیانی در سال ۱۳۳۷ پایه مهندسی خود را در رشته “اکتشافات و استخراج نفت” از دانشکده نفت آبادان دریافت و پس از چند سال خدمت در شرکت ملی نفت ایران، دوره های فوق لیسانس و تخصصی را در هلند و انگلیس به پایان رساند.

سوارکاری یکی از علاقه های شخصیِ غفور یوسفیانی بود. وی در دوران جوانی سوارکاری را در کردستان آموخت که در دوران اقامتش برای تحصیل و اشتغال در آبادان، به پرورش اسب‌های خود در باشگاه سوارکاران آبادان و شرکت در رقابت‌های باشگاهی و بین‌المللی ادامه یافت. او در چوگان، پرش مانع و درساژ تخصص داشت.

وی دو بار ازدواج کرد که حاصل آن، دو فرزند با نام‌های مهرداد (از مستانه پرورش، نوه پیرزاده نائینی) و احمدعلی (از کیهان معتضدی، فرزند خان بابا معتضدی) می‌باشند.

  • سوابق کاری غفور یوسفیانی

در سال ۱۳۳۸ زمانیکه در مرکز مهندسی پتروشیمی پالایشگاه آبادان را به اشتغال بود، در مهندسی نفت نوآوری‌هایی تدارک دید. از این جمله فرمولاسیون روش نوین در پالایشJP4 – Jet Fuel است که تا سال ۱۹۹۵ برای سوخت جت‌های جنگنده بکار می‌رفت، همچنین نامبرده در سال ۱۳۴۰برای نخستین بار در دنیا کاربرد “مغز الکترونیک” (کامپیوتر) را در اتوماسیون و کنترل پالایش و تولیدات پتروشیمی در صنعت نفت ایران رواج داد.

یوسفیانی در اواخر دهه ۱۳۴۰، اولین ریاست دفتر نمایندگی شرکت ملی نفت ایران را در خاور دور (توکیو، ژاپن) عهده‌دار شد که آغاز دوره گسترش و توسعه روابط استراتژیک نفتی ایران با بازارهای خاور دور بود. او بنیانگذار “انجمن انرژی و اقتصادی ایران – ژاپن – کره” و همچنین نخستین ریاست این سازمان را داشت. و پس از پایان یافتن دوره مأموریت وی در ژاپن، از ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۸، ریاست دفترِ اوپک را در شرکتِ ملی نفت ایران در دست داشت. او همزمان چهار دوره عضویت در شورایِ حکام اوپک را در وین، اتریش، داشت که در آن سمت وی ریاستِ هیئت ایران را در اوپک و معاون جمشید آموزگار را نیز دارا بود.

پس از انقلاب او پژوهش و طراحی پروژه‌های نفتی خود را ادامه داد و در سال ۱۳۷۶ نوآوری‌هایی را در متدلوژی پالایش برای ایجاد خود کفایی ایران و حذف واردات فرآورده‌های نفتی از طریق نشر و سخنرانی در ایران ارائه داد.

  • گروگانگیری بدست “کارلوس شغال”

در سال ۱۳۵۴ غفور یوسفیانی همراه با جمشید آموزگار، زکی یمانی(وزیر نفت عربستان سعودی) و ۱۲ وزیر نفت دیگر در حمله تروریستیِ ایلیچ رامیرز سانچز معروف به “کارلوس شغال” به مرکز اوپک در وین، که چند تن کشته به جای گذارد، بمدت چند روز و پس از پرواز به چند کشور، گروگان گرفته شد. سر انجام با میانجیگری رئیس جمهور وقت الجزیره هواری بومدین و پرداخت ۶۰ میلیون دلار از سوی دولتهای ایران و عربستان سعودی، گروگان‌گیری در الجزیره به پایان رسید.

  • پس از انقلاب ۱۳۵۷

غفور یوسفیانی پس از انقلاب ۱۳۵۷ از سوی دادستان کل انقلاب اسلامی به جرم “روابط با بیگانگان، سازمان‌ها و دول خارجی و پیشبُرد سیاست‌های حکومت پهلوی” محکوم به هشت سال زندان در قزل حصار شد. سالیان پس از اتمام حکم زندانی را او در ایران و برای مدت زمانی هم در آمریکا به سر برد.

  • درگذشت غفور یوسفیانی

غفور یوسفیانی در سال ۱۳۹۶در سن۹۰ سالگی از بیماری آلزایمر در تهران درگذشت و در آرامگاه روستای دوزخدره (به کُردی: دوزه غره) در شهرستان سقز به خاک سپرده شد.

غفور یوسفیانی

عکسی از غفور یوسفیانی، نماینده شرکت ملی نفت ایران در ژاپن

غفور یوسفیانی

عکسی از سازمان اوپک

غفور یوسفیانی

عکسی از پالایشگاه نفت ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.