امروز برابر است با :27 خرداد 1403

علی اکبر بهزادیان

استاد علی اکبر بهزادیان، یکی از مفاخر صنعت نازککاری در سال 1331 در سنندج دیده به جهان گشود.

استاد علی اکبر بهزادیان، یکی از مفاخر صنعت نازککاری در سال 1331 در شهر سنندج دیده به جهان گشود.

استاد علی اکبر بهزادیان یکی از هنرمندان برجسته و ممتاز کردستانی است که مدت 57 سال در زمینه هنر نازک کاری در این استان فعالیت کرده و این استاد در مدت فعالیت هنری خود آثار گرانبهایی را خلق کرده است.

علی اکبر بهزادیان سال ۱۳۱۱ در شهر سنندج متولد شد، از سن ۶ سالگی بنا به توصیه والدینش وارد عرصه فراگیری هنر نازککاری شد، پس از فوت پدر مسئولیت تامین معیشت خانواده شد که این امر بر اشتیاق استاد برای گسترش توانایی‌های هنریش افزود و به فراگیری هنر نازک کاری روی آورد و از 12 سالگی نزد دایی خود مرحوم استاد ” مجید نعمتیان ” به شاگردی پرداخت و نزدیک به 57 سال در کارگاه شخصی خود به کار هنری مشغول و در مجموع 64 سال است که به این هنر ظریف، سخت و طاقت فرسا اشتغال دارد.

استاد علی اکبر بهزادیان در طول زندگی هنری خود همیشه سعی داشته که هنر را به خاطر ارزش هنری آن به دوستداران و مشتاقان هنر عرضه بدارد. این استاد توانسته است تحول عجیبی در این هنر بوجود آورد و دست ساخته های ایشان متنوع و در نوع خود بی نظیر است بطوریکه استاد توانسته در اغلب دست ساخته های خود قطعات چوب را به ضخامت و ظرافت تار مو به کار گیرد.

در سال ۱۳۷۰ از آثار استاد علی اکبر بهزادیان ارزشیابی شد و عنوان اولین کورد موفق به اخذ مدرک دکترای هنر را برای خویش ثبت نمود. در سال ۱۳۷۲ مقام اول آسیا و اقیانوسیه را در رشته هنر‌های چوبی با حضور ۱۸ کشور را کسب نمود.

اشتیاقش به هنر نازککاری به حدی بود که زمان و مکان را نمیشناخت، چه بسا جرق‌های که برای اولین بار در ذهنش نقش میبست در همان لحظه حتی اگر شب سرد زمستان و نیمه‌های شب بود، مسیر کارگاه را در پیش میگرفت تا آن را تبدیل به کالا کند.

استاد علی اکبر بهزادیان در طول آموزش کلاسهای نازک کاری توانسته شاگردانی تربیت کند که آثار هنری و دست ساخته های آنان در جشنواره های هنرهای تجسمی در مراکز استانهای مختلف موفق به اخذ چهار دیپلم افتخار گردیده اند و اخیرا نیز در سنندج تعدادی از خواهران علاقمند برای اولین بار به این هنر روی آورده اند که در این زمینه نیز پیشرفتهایی حاصل نموده اند.

  • مهمترین آثار استاد بهزادیان

از نمونه آثار نازک کاری استاد بهزادیان می توان به عینک چوبی که برای اولین بار در ایران توسط این استاد ممتاز ساخته شده اشاره کرد. همچنین آرم جمهوری اسلامی ایران، نیش و دسته قلم با چوب، جعبه سیگار مرغی، مرکبدان و کیف زنانه از جمله هزاران آثار نازک کاری استاد بهزادیان به شمار می رود.

قریب به ۳۵ سال پیش تصمیم گرفتند، مجموع‌های از آثارشان را نزد خانواده، موزه‌های ملی و نمایشگاه‌های زادگاهش به ودیعه بگذارد. هرچند در طول زمان علاقه‌مندان به هنرش بسیاری از آثارش را به دلیل اصیل بودن و کیفیت بالای اجرای آن تحت عنوان هنر ایرانی به بسیاری از کشور‌های اروپایی و آمریکایی ارسال کردند، اما بیشتر دغدغه زنده یاد حفظ و ماندگاری آثار هنریش در زادگاهش سنندج بود.

نهایتا به همت سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی کردستان، خانه کورد در سال ۱۳۸۴ میزبان مجموعه ۱۱۱ قطعه از آثارش شد.

آثار استاد در موزه‌های خانه کورد کردستان، بوعلی سینای همدان، آستان قدس رضوی خراسان، سازمان صنایع دستی ایران در تهران، سلیمانیه و هولیر کردستان عراق و گنجینه خانوادگی نگهداری میگردد.

استاد علی اکبر بهزادیان یکی از مفاخر صنعت نازککاری است که دست ساخته هایش در دنیا بی نظیر و شهرتش غیر قابل انکار میباشد، استادی که بعد از مرگ جایگاهش بیش از زمان زنده بودنش خود را نشان داد و همه به این واقعیت رسیدند که تا تکرارش باید قرن‌ها تحمل کرد و ادامه دهنده راهش باید از بستری شروع نماید که خود استاد ایجاد کرده است.

 

  • مهمترین نمایشگاه‌های استاد علی اکبر بهزادیان:
  1. نمایشگاه‌های سراسری صنایع دستی کشور به مناسبت چهاردهمین اجلاس آسیایی شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان در سال ۱۳۶۹ که آثار استاد در ردیف غرفه‌های برجسته قرار گرفت
  2. نمایشگاه هفته فرهنگی ایران در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی در سال ۱۳۶۹
  3. نمایشگاه فستیوال هنر ایران در دوسلدروف آلمان در سال ۱۳۷۰ به مدت یکماه
  4. حضور در فستیوال هنر‌های چوبی بومی هند در سال ۱۳۷۱ و تجلیل ویژه هیئت داوران به جهت اصالت و کاربرد هنر‌های چوبی حضور در نخستین نمایشگاه آثار صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه در چین همزمان با هفدهمین مجمع شورای جهانی صنایع دستی که استاد در میان ۱۸ کشور مقام اول آسیا و اقیانوسیه را در رشته صنایع چوبی به دست آورد.
  5. حضور در نمایشگاه بزرگ نگاره‌های چوبی ایران زمین در سال ۱۳۷۸ که استاد به عنوان پیشکسوت هنر نازککاری ایران معرفی و جایزه مخصوص نمایشگاه نصیب ایشان شد.
استاد علی اکبر بهزادیان

عکسی از استاد بهزادیان یکی از مفاخر صنعت نازککاری

استاد علی اکبر بهزادیان

عکسی از استاد علی اکبر بهزادیان خالق آثار بی نظیر و ناجی هنرهای چوبی

استاد علی اکبر بهزادیان

عکس یکی از آثار استاد علی اکبر بهزادیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.