امروز برابر است با :27 خرداد 1403

عطا نهایی

عطا نهایی، نویسنده کُرد که آثار او به زبان کُردی می باشد در سال ۱۳39 در شهر بانه متولد شد.

عطا نهایی، نویسنده کُرد که آثار او به زبان کُردی می باشد در سال 1339 در شهر بانه متولد شد.

  • زندگی نامه

پدر و مادر عطا نهایی بعد از سالها صاحب فرزند شدند و این فرزند عزیز را عطا نام نهادند و این چنین فکر می کردند که اسم فرزند در سرنوشتش تاثیر گذار می باشد، به همین خاطر عطا الله به معنی هدیه ی خداوند را برای فرزندشان انتخاب نمودند. وی دوره ی ابتدایی و راهنمایی و دو سال بعد از راهنمایی را نیز در شهر زادگاهش به پایان رساند. پس از آن به دانشسرای مقدماتی در شهر ورامین رفت و بعد از پایان دانشسرا در سال 1357 که سال پیروزی انقلاب ایران بود به عنوان معلم در یکی از روستاهای شهر بانه استخدام شد اما بعد از سه سال تدریس از کار اخراج شد.

  • نویسندگی

عطا نهایی از همان کودکی به شعر و ادبیات علاقه داشتند و در سن شانزده سالگی شعر کردی می نوشته اند و در سن هفده سالگی اولین داستان بلند را نوشته اند؛ اما پس از انقلاب در سال 1357 به صورت جدی به کار نوشتن و انتشار آثار خود در مجله های کردی داخل و خارج کشور پرداخت. در سال 1372 اولین مجموعه داستان خود را به عنوان اولین مجموعه داستان کردی در غرب کردستان چاپ و منتشر کرد.

نخستین رمان او به نام گل شوران توجه محافل ادبی کردی در ایران و عراق را به خود جلب کرده‌است. عطا نهایی تم رمان گل شوران را از داستان فولکلور کردی، لاس و خزال الهام گرفت، داستان سفر انسان برای یافت و در نهایت از دست دادن.

پیش از انتشار گل شوران، دو داستان کوتاه به نام‌های تنگانه (تنگه‌ها) در سال های ۱۳۷۴/۱۹۹۵، و زریکه (جیغ) و گره‌وی به‌ختی هه‌لاله (شرط بر سر سرنوشت هلاله) در ۱۳۷۲/۱۹۹۳ به چاپ رساند. آخرین رمان او بالنده‌کانی دم با (پرندگان با باد) است که در سال ۲۰۰۲ در ایران منتشر شد.

  • ترجمه و انتشارات

وی تا کنون سه مجموعه داستان کوتاه و سه رمان به کردی سورانی نوشته‌است. جدای از این، وی آثاری از داستان نویسان ایرانی و دیگر ملل به زبان کردی ترجمه نموده‌است. از آثار ترجمه شده ی عطا نهایی می توان به، “دو اثر از کافکا” ،”کوپ فونه گات” ،”میلان کوندرا” و آثار”ئتیالو کالوینو” ،” شازده احتجاب” از هوشنگ گلشیری اشاره نمود. وی همچنین مقلاتی را به زبان کردی در باب فن داستان‌نویسی و نقد آثار داستانی در مجلات معتبر ادبی به رشته تحریر منتشر نموده‌است.

  • سمت ها و جوایز

عطا نهایی رئیس “مجمع علمی زبان کُردی” در ایران است. در سال ۱۳۸۴ از سوی مرکز نشر آراس در کردستان عراق به عنوان نویسنده برتر برگزیده شد و جایزه ی ادبی آراس به وی اهدا شد. همچنین در دوازدهمین جشنواره ادبی گلاویژ که در سال ۱۳۸۷ در سلیمانیه برگزار شد جایزه خلاقیت هه‌ردی به وی اعطا گردید.

عطا نهایی

عکسی از حضور عطا نهایی در پژوهشکده کردستان شناسی

عطا نهایی

عکسی از نویسنده بانه ای عطا نهایی در منزلش

عطا نهایی

عکسی از نویسنده ی برجسته کُرد عطا نهایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.