امروز برابر است با :27 خرداد 1403

عباس کمندی

عباس کمندی، هنرمند نام آور کُرد سال ۱۳۳۱ در سنندج دیده به جهان گشود.

عباس کمندی، هنرمند نام آور کُرد سال ۱۳۳۱ در شهر سنندج دیده به جهان گشود.

عباس کمندی، شاعر، ترانه‌سرا، نمایشنامه‌نویس و فیلمنامه‌نویس، زاده شهر سنندج محله جوراباد. پدر و عمویش هم خوش صدا بودند و می‌خواندند. پدرش شمشال هم می‌نواخت. وی از دوران کودکی با ادبیات فولکلور کُردی آشنا شد و این هنرمند برجسته در سال ۴۹ در سن ۱۸ سالگی فعالیت هنری را به صورت حرفه‌ایش را آغاز کرد. و داستان منظومی که به زبان کُردی به نام “شه‌و بوو و حه‌مه شوان” (شب بو و محمد چوپان) نوشته بود در آزمون استخدام نویسنده برای رادیو سنندج رتبه نخست را به دست آورد. این داستان از رادیو سنندج دو بار پخش شد و مورد استقبال قرار گرفت و بعدها عباس کمندی دوباره آن را بازنویسی و پخش کرد. دو سال پس از استخدامش در رادیو، تلویزیون سنندج هم به راه افتاد و عباس کمندی کار نویسندگی برای نمایش‌ها و فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی را آغاز کرد. بسیار هم پرکار بود و از جمله کارهای جالب توجهش، دوبله سریال لورل و هاردی به زبان کُردی بود که خودش به جای چهار شخصیت در این سریال صحبت کرد. در سال ۱۳۵۰ پس از شرکت در یک شب شعر با حضور جمعی از بزرگان ادبیات ایران از جمله رحیم معینی کرمانشاهی که با ارائه تنظیم شعر حافظ مسئولیت ترانه‌سرایی خانه فرهنگ و هنر به عهده وی گذاشته شد. تا سال ۱۳۵۶ نود و پنج درصد ترانه‌هایی که در رادیو سنندج ضبط می‌شد از خانه فرهنگ و هنر ارائه می‌گردید.

در همان نخستین سال‌های کار در رادیو سنندج، به صورت اتفاقی با حسن کامکار آشنا شد و نخستین تجربه خود را در عالم موسیقی با سرودن شعری برای ترانه‌ای که حسن کامکار به مناسبت جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران ساخت آغاز کرد. پس از آن همکاری عباس کمندی و حسن کامکار تا وقوع انقلاب به همین شیوه ادامه یافت و یکی دو سال بعد عباس کمندی خوانندگی را هم به صورت حرفه‌ای شروع کرد و تا زمان انقلاب حدود سی ترانه با صدای عباس کمندی از رادیو و تلویزیون پخش شد. بیشتر ترانه‌هایی را که می‌خواند خودش از نغمه‌های محلی کردی انتخاب می‌کرد و به جای اشعار عامیانه این ترانه‌ها، سروده‌های شاعران کُرد را می‌گذاشت.

پس از انقلاب، عباس کمندی فعالیت موسیقایی را با فرزندان حسن کامکار (گروه کامکارها) ادامه داد که بعدها پرآوازه‌ترین گروه موسیقی کُردی در ایران شدند. نخستین حاصل این همکاری آلبوم هورامان (اورامان) بود که در سال ۱۳۶۰ شرکت سروش (وابسته به صدا و سیما) منتشر نمود.

به گفته عباس کمندی، ترانه‌های آلبوم اورامان به صورت فی‌البداهه با برادران کامکار اجرا و ضبط شده بود. عباس کمندی و کامکارها سپس آلبوم “پرشنگ1گ و بعد از آن، آلبوم “گلاویژ” را بیرون دادند که تاکنون جزو پرطرفداران مجموعه ترانه‌های محلی کُردی می باشد.

جدایی‌اش از کامکارها، عملاً جدایی‌اش از موسیقی شد و پس از آن بیشتر بر حرفه اصلی خود یعنی نویسندگی برای رادیو و تلویزیون متمرکز شد و تا سال ۱۳۸۴ که بازنشسته شد تعداد زیادی سریال و نمایشنامه تلویزیونی نوشت و ساخت که برخی از آن‌ها از شبکه سراسری تلویزیون ایران هم پخش شد. در کنار این فعالیت‌ها، داستان‌های محلی و آثار شاعران و سرگذشت نام آوران کُرد را گردآوری و تدوین می‌کرد و به چاپ می‌سپرد.

 

 • مرگ عباس کمندی

عباس کمندی روز اول خرداد سال 1393 بر اثر ابتلای به بیماری کبدی به بیمارستان توحید سنندج مراجعه کرد و بر اثر سکته قلبی درگذشت.

 • سبک اشعار و آهنگ‌ها عباس کمندی

سبک شعر و آهنگ های عباس کمندی عاشقانه است و بیشتر آنها از شاعران هورامان گرفته شده است و تاکنون از وی آهنگی راجع به جنگ و کشتار و خون ریزی ثبت نشده است.

 • آثار عباس کمندی
 1. سرودن اشعار بیش از ۱۵۰ ترانه
 2. ساخت و اجرای بیش از ۶۰ آهنگ و ترانه
 3. گردآوری مظاهر فرهنگ فلکلوریک (فرهنگ مردم)
 4. گردآوری و تحقیق زندگی نامه شخصیت‌های کُرد و تبدیل آن به فیلمنامه از آن جمله (سنجرخان، سید عطا کل، زندگی پهلوان حسین گلزار کرمانشاهی، غارت آثار زیویه، میر نوروزی و…)
 • آلبوم‌ها
 1. هورامان(با همکاری گروه کامکارها)
 2. گلاویژ (با همکاری گروه کامکارها)
 3. پرشنگ (با همکاری گروه کامکارها)
 4. کیژی کورد (آهنگساز محمدجلیل عندلیبی)
 • فیلم‌نامه های عباس کمندی
 1. اسب
 2. پرواز در قفس
 3. یک سبد علف
 4. ارثیه مامه رحیم
 5. پهلوان پنبه
 6. عضو جدید اوپک
 7. نبرد رمادیه
 8. کوچه سرخ
 9. قلم و شیطان
 10. وکیل اول
 11. کاروانسرا
 • کتاب‌های عباس کمندی
 1. دیوان شعر کردی و فارسی
 2. جمع‌آوری اشعار دیوان میرزا شفیع
 3. هورامان(اورامان)
 4. ورزش باستانی و پهلوانان کُرد
 5. پس کوچه‌های سنندج
 6. رمزگشایی در مظاهر فرهنگی
 7. زندگی نامه سید علی اضعر کردستانی
 8. گردآوری اشعار هیجایی ایرانی قبل از اسلام
 9. سارال
 10. زهر افعی
 • برنامه‌های تلویزیونی عباس کمندی
 1. عروسکی پهلوان پنبه
 2. داستانی منزل نو مبارک
 3. مستند دستان سرایان
 4. مستند کهنه هواران (معرفی مشاهیر کردستان)
عباس کمندی

عکسی از هنرمند کورد عباس کمندی

عباس کمندی

عکسی از هنرمند نام آور کُرد عباس کمندی

عباس کمندی

عکسی از جوانی هنرمند عباس کمندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.