امروز برابر است با :27 خرداد 1403

طاها کریمی

طاها کریمی، کارگردان جوان سینمای ایران در سال ۱۳۵۵ در شهرستان بانه ( شهر بویین ) متولد شد.

طاها کریمی، کارگردان جوان سینمای ایران در سال ۱۳۵۵ در شهرستان بانه (شهر بویین) متولد شد.

  • تحصیلات

طاها کریمی فارغ ­التحصیل رشته سینما از دانشكده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته پژوهش هنر دانشگاه پیام نور بود.

  • کارگردانی
طاها کریمی

عکسی از کارگران طاها کریمی در حال ضبط فیلم

اولین ساخته این كارگردان جوان سینمای ایران فیلم سینمایی “كوهستان قندیل” و بعد ازآن فیلم­های كوتاه “زریان”، “مرز زندگی”، “كوهستان سفید” (كویستانی سپی) و “نفت سرطان شهر ما” بود که در جشنواره‌های مختلفی در سطح جهان به نمایش درآمد، از جمله: چهل و یکهمین جشنواره بین ­المللی فیلم “گوا” در هندوستان، نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم “چشم سوم” در شهر بمبئی هندوستان، هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم “دبی” در امارات، نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم “تیرانا” در آلبانی، دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم استانبول در ترکیه، جشنواره بین‌المللی فیلمهای عربی در آمستردام هلند، هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کُردی لندن در انگلستان و… بود.

  • جشنواره ها

طاها کریمی توانست با این فیلم جایزه بهترین فیملنامه پانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم “اورنس” در شهر “اورنس” در كشور اسپانیا و همچنین جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی دیجیتال هندوستان را به‌دست آورد.

طاها کریمی در سال­های قبل، فیلم كوتاه داستانی “كوهستان سفید” و فیلم كوتاه مستند “نفت سرطان شهر من” را ساخته و با این دو فیلم در جشنواره ­های مختلف داخلی و خارجی نیز حضور یافت، از جمله: جشنواره بین‌المللی فیلم كوتاه تهران، جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، جشنواره فیلم کردی لندن، جشنواره فیلم “آلترناتیو” در رومانی، جشنواره فیلم “جیپور” در هندوستان، جشنواره فیلم “اسجاردی” در ایتالیا، جشنواره فیلم “بلاک” در آلمان، جشنواره فیلم “یونسپار” در کشور آرژانتین، جشنواره فیلم “خلیج فارس” در کشور امارات و جشنواره فیلم “سین” در کشور ایتالیا.

این فیلمساز جوان، بعد از فیلم سینمایی “كوهستان قندیل”، فیلم مستند “من یک مزدور سفید هستم” را با موضوع نسل‌کشی کردهای عراق تحت عنوان “انفال” توسط رژیم بعث و به تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی را کارگردانی نمودکه به عنوان تنها نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم “کوریتیبا” در کشور برزیل و همچنین در کنار دیگر آثار ایرانی در بخش رقابتی “پانوراما: بازتاب تصاویر” در بیست و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام “ایدفا” در کشور هلند به نمایش درآمد.

طاها کریمی

عکسی از کارگردانی و ضبط فیلم طاها کریمی

این فیلم مستند در اولین حضور بین‌المللی خود، در بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم “گلف” به نمایش درآمد و توانست جایزه دوم بهترین فیلم مستند بلند بخش “خلیج” را از آن خود نماید و همچنین در در دو بخش جنگ مسابقه ملی و بخش بین‌الملل ششمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت ایران به روی پرده رفت و توانست جایزه بهترین فیلم مستند بلند بخش بین‌الملل این جشنواره معتبر سینمای مستند کشورمان را به‌دست آورد.

فیلم مستند بلند “هزار و یک سیب” آخرین اثر کارگردان جوان، طاها کریمی بود که در اولین نمایش خود در اختتامیه نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم ژینوساید کُرد در شهر سلیمانیه به روی پرده رفت و هفته گذشته نیز با حضور این کارگردان در سومین دوره جشنواره فیلم مستند آمد در شهر دیاربکر در کشور ترکیه به نمایش درآمد.

طاها کریمی با حضور در این جشنواره­ ها جوایز معتبری نیز كسب نمود، از جمله: جایزه اول بخش كارگردانی فیلم­های داستانی در بیست و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم كوتاه تهران در سال 1385، كاندید سیمرغ بلورین بخش “چشم واقعیت” در بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در سال 1384، جایزه ویژه هیئت داوران در جشنواره فیلم “آلترناتیو” در رومانی در سال 2009 با فیلم مستند “نفت سرطان شهر من”، جایزه ویژه هیئت داوران در جشنواره فیلم “جیپور” در سال 2010 در هندوستان با فیلم “كوهستان سفید” و جایزه دوم بخش بین­الملل در جشنواره فیلم “یونسپار” در آرژانتین در سال 2010 با فیلم «نفت سرطان شهر من».

  • عضویت

طاها کریمی عضو هیئت داوری نخستین جشنواره فیلم کودکان رانیه در شهر رانیه در اقلیم كردستان و همچنین عضو هیئت داوری هفتمین جشنواره فیلم و عکس “ژیار” استان کردستان را بر عهده داشت.

طاها کریمی که در شهر سلیمانیه سکونت داشت در حال نگارش فیلمنامه دومین اثر سینمایی خود تحت عنوان “طلافروش بغداد” بود و قرار بود به همت دوستان هنرمندش، سینما تک سلیمانیه را تأسیس نماید.

  • فوت

کارگردان طاها کریمی چهارشنبه شب ۹۲/۰۳/۰۸ بر اثر تصادف رانندگی در خیابان ابراهیم پاشای شهر سلیمانیه در کردستان عراق درگذشت.

طاها کریمی

عکسی از حضور فیلمساز جوان طاها کریمی در جشنواره بین المللی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.