امروز برابر است با :27 خرداد 1403

صحنه

صحنه یکی از شهرستانهای استان کرمانشاه در ايران است. مرکز این شهرستان شهر صحنه است که‌ در شرق کرمانشاه قرار دارد.

صحنه یکی از شهرستانهای استان کرمانشاه در ايران است. مرکز این شهرستان شهر صحنه است که‌ در شرق کرمانشاه قرار دارد.

شهرستان صحنه داری دو بخش مرکزی و دینور است. شهر صَحنه‌ مرکز شهرستان صحنه‌ است که در ۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و در جاده همدان قرار گرفته‌است. طول جغرافیایی شهر ۴۷٫۶۸٫۷۲ و عرض جغرافیایی آن ۳۴٫۴۸٫۴۴ می‌باشد. شهرستان صحنه دارای باغ‌های میوه فراوان است. منبع اصلی تهیه آب این شهر، سراب صحنه (یا دربند صحنه) می‌باشد. این منطقه دارای رودخانه‌ها و چشمه‌های بسیاری است که آن را به سرزمینی پرآب و حاصلخیز با هوایی معتدل تبدیل نموده‌است.

 • وجه تسميه و تاريخچه صحنه

وجه تسميه و تاريخچه شهر صحنه چندان مشخص نيست اما در سفرنامه‌ای از ناصرالدين شاه از “قريه صحنه” به عنوان روستايی حاصلخيز نام برده شده است. بر اساس آثار تاريخی که در شهر موجود است (کاروانسراهای عباسی در خيابان شاباسی و دخمه مادها (معروف به شيرين و فرهاد) در کوه‌های دربند صحنه) از ديرباز در مسير راههای مسافری مهم قرار داشته است.

 • پیشینه فرهنگی صحنه

پيشينه فرهنگی شهرستان صحنه به قدمت تاريخ می باشد، شهرستان صحنه مخصوصاً منطقه دينور از دير باز سرزمين شكوفا شدن تمدن‌های درخشانی بوده كه در عصر خود بسيار پيشرفته بوده اند. دخمه هاي دربند، پل‌های تاريخی، بقاع متبركه فراوان از اماكن و آثار تاريخی مهم منطقه است و واقع شدن شهرستان در مابين دو اثر تاريخی ارزشمند كتيبه بيستون و معبد آناهيتا شهرستان را به قطب گردشگری مبدل ساخته است.

 • زبان مردم صحنه

مردم شهرستان صحنه به زبان كُردی تكلم می نمايند و لهجه های کُردی كرمانشاهی و لكی در آن رايج است.

 • مذهب صحنه

اکثر ساکنين شهر صحنه پيرو آئين اهل‌حق هستند دين مردم اسلام (حدود 73 درصد جمعيت را شيعيان) و 27 درصد را فرقه اهل حق و اقليت معدودی يهودی و بهايی تشكيل ميدهند.

 • جمعیت صحنه

شهرستان صحنه بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ خورشیدی (۷۰٬۷۵۷ نفر) جمعیت داشته و از دو بخش بخش مرکزی و دینور شامل بخش صحنه به مرکزیت شهر صحنه و دهستان‌های خدابنده لو، هجر، گاماسیاب و صحنه و بخش دینور به مرکزیت شهر میانراهان مشتمل بر دهستان‌های حر، کندوله و دینور تشکیل شده‌است.

 • موقعیت جغرافیایی صحنه

شهرستان صحنه از شمال با شهرستان سنقر و کلیایی و استان کردستان؛ از شرق با کنگاور؛ از غرب با شهرستان کرمانشاه و شهرستان هرسین و از جنوب با استان لرستان همجوار است. شهرستان صحنه با وسعت 1612كيلومتر مربع 2/6 درصد مساحت استان را بخود اختصاص داده است.

 • آب و هوا صحنه

شهر صحنه دارای آب و هوای معتدل كوهستانی و ييلاقی می باشد.

 • جاذبه‌های تاریخی و دیدنی صحنه

سراب گروس صحنه: سراب گروس صحنه در محلی به نام دربند قرار دارد که دره ای پر از درختان سرسبز است که احتمالا تفرجگاه شاهان زیادی در طول تاریخ بوده است. آب دره از چهارچشمه که در سمت شمالی دره قرار گرفته سرچشمه می گیرد در آنجا در زمان هایی نه چندان دور آبشار کوچکی قرار داشت که خشکسالی آن را به آبشار خشکه معروف کرده است.

تخت شیرین: تخت شیرین، بازمانده و نشانه‌ای از افسانه‌های کهن دیدار شیرین و فرهاد است. وجه تسمیه این محل برگرفته از تخته‌ی سنگ بزرگی است که در این محوطه قرار دارد.

گور دخمه صحنه: گوردخمه صحنه یا گوردخمه‌ دربند در بدنه‌ی کوه شوق علی واقع در شمال شهر صحنه در کرمانشاه و  کنارۀ رود دربند حجاری شده است. این اثر تاریخی در بین اهالی به قبر کیکاوس، فرهاد تراش و گور شیرین و فرهاد معروف می باشد. در طول مسیر رسیدن به گور دخمه صحنه، که برخی آن را یکی از نادرترین گوردخمه های دوطبقه مادها می دانند، درختان میوه و درختان جنگلی وجود دارد که پوشش زیبایی را به این منطقه بخشیده است.

امروله و دالاخانی: امروله و دالاخانی دو کوه مرتفع در منطقه حفاظت‌شده‌ شهر صحنه‌اند و نام این منطقه از این دو کوه گرفته شده است. امروله از دو بخش امرو و له تشکیل شده است؛ امرود به معنی گلابی وحشی و له به معنی کوچک است، چون این منطقه پوشیده از درخت‌های امرود است این نام را برایش انتخاب کرده‌اند. کوه دالاخانی یکی از کوه‌های رشته‌کوه زاگرس است که پوشش گیاهی سرسبز و چشمه‌های آب فراوانی دارد. در منطقه حفاظت‌شده و شکار ممنوع امروله و دالاخانی حیواناتی مانند پلنگ، گربه‌ وحشی، سیاه‌گوش، روباه و کفتار زندگی می‌کنند.

روستای کندوله: روستای کندوله از توابع بخش دینور شهرستان صحنه در استان کرمانشاه، در فاصله ۵۲ کیلومتری شهر صحنه قرار گرفته است. این روستای زیبا از شمال به کوه کوله بزرگ، از شمال غرب به کوه خره سیاه و از جنوب به کوه پیر آفتاب محدود میشود. روستای کندوله در ناحیه کوهستانی استقرار یافته و از سطح دریا ۱۹۷۰ متر ارتفاع دارد، آب و هوای کندوله معتدل و کوهستانی است. برخی بنای روستای کندوله را به دوران آل بویه نسبت می‌دهند. گفته می‌شود این محل در اصل مکان قلعه رکن‌الدوله بوده است که بعدها به صورت “کندوله” درآمده است.

روستای پریان: روستای پریان صحنه روستایی است در بخش دینور که در استان کرمانشاه واقع شده است. این روستا که در ۶۳ کیلومتری شهرستان صحنه قرار دارد، یکی از اجزای دهستان کندوله به شمار می‌رود. این روستا در دامنه کوهی است که نامش پشت پری (پشت پریان) بوده و جزء دهستان کندوله است. مردم این روستا به زبان اورامی که یکی از گویش‌های کهن ایران کوردی است سخن می‌گویند.

 • مکان های گردشگری و تاریخی صحنه
 1. حمام پاچمن در شهر صحنه
 2. پل خسروی در راه قدیمی دینور به صحنه
 3. غار سید شهاب ‌در روستای میانراهان دینور
 4. غارحاجی در روستای کله‌جوب دینور
 5. بقعه نوربخش‌در کندوله دینور
 6. امام زاده سید جلال الدین در6 کیلومتری‌شمالکندوله
 7. امام زاده پیرتکان در محمودآباد دینور
 8. امام‌زاده عباس‌علی، امام زاده محمود، امام زاده سید ابراهیم در پریان – کندوله
 9. زیارتگاه شوق علی در ناحیه دربند صحنه
 10. زیارتگاه تخت تیمور در ناحیه دربند صحنه
 11. پل نوژی وان در روستای بخوران چمچال – باختر صحنه
 12. پل آجری میان راهان در 22 کیلومتری شمال باختر صحنه
 13. قلعه مروان در کندوله دینور
 14. قلعه هژیر در 18 کیلومتری شمال باختر صحنه
 15. مقبره صخره ای کیکاووس در شمال شهر صحنه
صحنه

عکسی از زیبایی‌های شهر صحنه در فصل پاییز

صحنه

عکسی از گور دخمه صحنه

صحنه

عکسی از سراب گروس صحنه در فصل پاییز

2 یک پینگ

 1. پینگ بک: سید قدمیار حسینی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 2. پینگ بک: سید خلیل عالی‌نژاد - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.