امروز برابر است با :27 خرداد 1403

شهرام ناظری

شهرام ناظری موسیقی‌دان و خوانندهٔ اهل ایران در سال ۲۹ بهمن ۱۳۲۸ در شهر کرمانشاه دیده به جهان گشود. 

شهرام ناظری موسیقی‌دان و خوانندهٔ اهل ایران در سال ۲۹ بهمن ۱۳۲۸ در شهر کرمانشاه دیده به جهان گشود. 

 • کودکی و نوجوانی شهرام ناظری

شهرام ناظری در کوچهٔ یخچالی در برزه‌دماغ (کرمانشاه) در خانواده‌ای کُرد آشنا با موسیقی و شعر متولد شد. وی صدای دل‌نشینش را از پدر و مادر خویش به یادگار دارد و از دوران خردسالی توسط مادرش با شعر و آواز آشنا شد؛ پدرش نیز صدای لطیفی داشت و ضمن آشنایی با گوشه‌ها و ردیف‌های آواز ایرانی، سه‌تار هم می‌نواخت.

شهرام ناظری از سبک قدما و خوانندگان آن دیار به خصوص «شیخ داوودی» خوانندهٔ بزرگ آن زمان بهره گرفته و نیز داشته‌هایش را در اختیار فرزندش گذاشت. بزرگ این خانواده، استاد پرویز خان پورناظری معروف به حاجی خان خود از شاگردان درویش خان و کلنل وزیری بوده‌است. اکثر موسیقی‌دانان کرمانشاه توسط وی با نت و موسیقی اصیل ایرانی آشنا شده‌اند.

این محیط مناسب هنری موجب شد تا شهرام ناظری بتواند در سن ۷ سالگی اولین برنامهٔ هنری خود را در رادیوی کرمانشاه همراه با تار درویشی، از نوازندگان معروف آن زمان کرمانشاه، اجرا نماید. پس از آن در سن ۱۱ سالگی نیز توانست در رادیو تلویزیون ایران چند برنامهٔ آواز ایرانی اجرا کند.

شهرام ناظری از آغاز دهه پنجاه به عنوان یک هنرمند شناخته شد و نخستین آلبوم‌هایش به صورتِ آلبوم‌های مشترک با محمدرضا شجریان با محتوای میهنی و مضامینی نظیر آزادی‌خواهی در اواخر دهه پنجاه توسط کانون چاووش منتشر شد.

از معروف‌ترین تصنیف‌های شهرام ناظری می‌توان به تصنیف‌های اندک اندک با شعر مولانا در آلبوم گل صدبرگ، آثار کُردیِ کرمانشاهانی که شهرام ناظری نیز خوانده می‌توان به تصنیف‌های قدیمیِ کابوکی، شیرین شیرین و واران وارانه اشاره نمود که او بازخوانی کرده‌است.

شهرام_ناظری_در_کودکی

 • سبک آواز خوانی 

شهرام ناظری خواننده‌ای است که در آثارش روحیه تکرار ناپذیری دارد و همواره تلاش نموده‌است که نگرش و تجربه‌ای جدید را در آواز و موسیقی به‌وجود آورد. وی تحریرهای ریتمیک و خاصی را از سال‌های پایانی دهه هفتاد خورشیدی در آثارش استفاده نمود، از جمله این آثار می‌توان به آلبوم‌های ساز نو آواز نو، سفر به دیگر سو، لولیان و مولویه (شور رومی) اشاره نمود.

داریوش صفوت بنیان‌گذار مرکز اشاعه و حفظ موسیقی سنتی، ارزش صدای شهرام ناظری را در ویژگی‌های حماسی آن تشخیص داد و چنین تشریح نمود:

در صدای شهرام ناظری لنگرها، دندانه‌ها و آکسن‌های خاصی وجود دارد که به آن حس حماسی بخشیده‌است. این لحن حماسی قرن‌ها پیش در آواز ایرانی وجود داشته اما به دلیل مسائل تاریخی کمرنگ شده و به تدریج از بین رفته‌است.

خود شهرام ناظری در این باره می‌گوید:

یک حرکت یک حماسه در اجرا و خواندنم هست آن هم بخاطر فرهنگ کُرد بودنم است.

استاد شهرام ناظری

عکسی از هنرمند بزرگ استاد شهرام ناظری

 

 

فعالیت های اجتماعی شهرام ناظری

 • اجرای کنسرت تالار وحدت در سال ۱۳۸۰ به منظور کمک به کودکان افغان آسیب‌دیده از جنگ داخلی آن کشور، و حضور در گلریزان برای کودکان کار ایران
 • کنسرت سالن میلاد تهران در سال ۱۳۸۲ برای کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه بم
 • کنسرت سالن رویال آلبرت هال لندن در سال ۱۳۸۲ برای کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه بم
 • اهدای تعدادی ساز حرفه‌ای به هنرمندان شهر بم
 • اهدای همهٔ درآمد سال ۱۳۹۲ به آسیب‌دیدگان پیرانشهر، شین‌آباد، جذامی‌هاو بیماران بی‌بضاعت سرطانی ایران. شهرام ناظری با این کار، مبلغی بالغ بر چندصد میلیون تومان را برای امور خیریه قرار داد.
 • انتشار و تقدیم آهنگ برگریزان به مردم کرمانشاه پس از زمین‌لرزه
 • کنسرت سالن وزارت کشور به همراه گروه کامکارها در سال ۱۳۹۶ برای کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه کرمانشاه و ساخت مدرسه در این استان
 • کنسرت‌هایی در سال ۱۳۹۸ از جمله در دانشگاه صنعتی شریف برای کمک به سیل‌زدگان گلستان، خوزستان و لرستان
 • انتشار و تقدیم آهنگ جان جانم به درگذشتگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در بهمن‌ماه ۱۳۹۸. آهنگ و شعر – به جز بند آخر که به صورت بداهه و هنگام ضبط استودیویی توسط شهرام ناظری به شعر اصلی اضافه شده‌است – از ارشک رفیعی

اجرای بین المللی شهرام ناظری

شهرام ناظری در سراسر جهان در سالن‌ها و فستیوال‌های بزرگ برنامه و کنسرت‌هایی اجرا نموده‌است.

 1. جشنواره موسیقی آوینیون
 2. جشنواره موسیقی اکس-آن-پروانس
 3. جشنواره دل پوپولو در ایتالیا
 4. تئاتر دلاویل پاریس، جشنواره سامر توکیو
 5. جشنواره بیت الدین لبنان
 6. ارکستر فیلارمونیک کلن آلمان
 7. مؤسسه جهانی موسیقی بروکلین
 8. مجمع انجمن آسیا
 9. جشنواره اروپا رم
 10. سالن تئاتر دالبی لس آنجلس، رویال آلبرت هال
 11. آکادمی موسیقی بام نیویورک

شهرام ناظری

 

 

 

1 یک پینگ

 1. پینگ بک: مجتبی میرزاده - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.