امروز برابر است با :10 خرداد 1403

سید اسعد شیخ الاسلامی

سید اسعد شیخ‌ الاسلامی نویسنده، محقق کُرد، در سال ۱۳۱۱ در شهر سنندج به دنیا آمد.

سید اسعد شیخ‌ الاسلامی نویسنده، محقق کُرد، در سال ۱۳۱۱ در شهر سنندج دیده به جهان گشود.

سید اسعد شیخ‌ الاسلامی مشهور به (پروفسور شیخ‌الاسلامی) نویسنده، محقق کُرد، استاد دانشگاه و مؤسس رشته فقه شافعی در دانشگاه تهران و طراح و بانی آزمون تعیین سطح علمی روحانیون اهل سنت بود. وی در سال ۱۳۱۱ در سنندج به دنیا آمد.

سید اسعد شیخ الاسلامی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهر سنندج به پایان رساند و برای ادامه تحصیل به تهران آمده و در دانشکده ادبیات و علوم انسانی ثبت نام کرده و به اخذ درجه لیسانس در رشته زبان و ادبیات فارسی نائل شد.

در خلال همین ایام نزد پدر خود حاج سید محمد شیخ الاسلام کردستان به کسب علوم و معارف رایج در آن زمان پرداخت و به دریافت گواهی افتاء و تدریس از عالم فاضل مرحوم ملا محمود مفتی کردستان و مرحوم پدرشان نائل شد. در سال ۱۳۳۶ وارد دانشکده الهیات و معارف اسلامی شد و پس از دریافت درجه کارشناسی و موفقیت در کنکور مقطع دکتری در سال ۱۳۴۴ شمسی به اخذ درجه دکتری در رشته منقول سابق (فقه و مبانی حقوق اسلامی فعلی) کسب کرد.

  • تألیف کتاب ها
  • تحقیقی در مسائل کلامی از نظر متکلمان اشعری و معتزلی
  • سیری اجمالی در اندیشه‌های کلامی معتزله و اشاعره
  •  ازدواج و پایان آن در مذاهب اهل سنت
  • احوال شخصیه: ارث، وصیت و وصایت
  • شرح قصائد سید عبدالعزیز شیخ الاسلام کردستان در تجلیل از رسول اکرم(ص)

 

  • مسافرت آمریکا

مسافرت به ایالات متحده امریکا (دانشکده حقوق و الهیات هاروارد) جهت فرصت مطالعاتی در سال‌های ۱۳۵۲- ۱۳۵۳، شرکت در کنگره جهانی ادیان و سمینار ادیان الهی در دانشگاه لانکاستر انگلستان در سال ۱۳۵۴، مأموریت به لندن از طرف دانشگاه تهران جهت بررسی قرآن‌های خطی موزه بریتانیا، مسافرت به ایالات متحده آمریکا به دعوت انجمن خاورمیانه وابسته به دانشگاه هاروارد، شرکت در سمیناری در خصوص ارث در قوانین آمریکا و تطبیق آن با احکام ارث در اسلام در سال ۱۳۶۹، مسافرت به آمریکا با دعوت دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد به منظور سخنرانی و تشکیل جلسه پرسش و پاسخ در خصوص نکات برجسته تطبیقی احکام اسلام و قوانین ایالات متحده آمریکا و ده‌ها سخنرانی در مجامع داخلی کشور از خدماتی است که پرفسور اسعد شیخ الاسلامی در کارنامه خود دارد.

  • وفات

پروفسور سید اسعد شیخ‌الاسلامی روز چهارشنبه 11 دی ماه 1398 در سن 89 سالگی در تهران دار فانی را وداع گفت.

پروفسور سید اسعد شیخ‌الاسلامی1

عکسی از سخنرانی پروفسور سید اسعد شیخ‌الاسلامی

پروفسور سید اسعد شیخ‌الاسلامی

عکسی از پروفسور سید اسعد شیخ‌الاسلامی

پروفسور سید اسعد شیخ‌الاسلامی.

عکسی از اعطای جایزه علمی به پروفسور سید اسعد شیخ‌الاسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.