امروز برابر است با :2 اسفند 1402

سیدعلی اصغر

علی‌اصغر کُردستانی، خوانندهٔ کرد و از استادان آواز دورهٔ قاجار و اوایل پهلوی است. در سال (۱۲۶۰–۱۲۵۵) به دنیا آمد و در سال ۱۳۲۳ درگذشتهٔ است.

سیدعلی‌ اصغر، خوانندهٔ کُرد سال (۱۲۶۰–۱۲۵۵ خورشیدی) در روستای صلوات‌آباد، نزدیک سنندج به دنیا آمد.

زندگی نامه

سیدعلی‌ اصغر، خوانندهٔ کُرد و از استادان آواز دورهٔ قاجار و اوایل پهلوی است. سیدعلی‌ اصغر، فرزند سیدنظام‌الدین، فرزند سیدجامی، فرزند سیدمحمد جواد، فرزند سیدابراهیم است. سید نظام الدین دارای ۵ فرزند پسر بوده که ترتیب و توالی به دنیا آمدن آنها مشخص نیست اما به استناد روایات شفاهی متواتر، سیدعلی‌ اصغر در سال ۱۲۶۰–۱۲۵۵ خورشیدی در روستای صلوات‌آباد، نزدیک سنندج به دنیا آمده‌است. علت تکیه بر روایات شفاهی در خصوص تاریخ تولد این است که وی اقدام به دریافت شناسنامه نکرده بود.

  • کودکی و نوجوانی

سیدنظام‌الدین، پدر سیدعلی‌ اصغر، که خود از مردان مشهور دینی بود، سیدعلی اصغر را به شهر آورد و در مسجد دارالاحسان به مکتب شیخ عبدالمومن، پدر آیت‌الله محمد مردوخ کردستانی و شیخ عبدالرحمن کانی مشکانی سپرد تا در محضر این بزرگان کسب فیض کند و قرائت صحیح قرآن را بیاموزد. سیدعلی اصغر سالیان درازی از  عمر خود را به فراگیری قرآن پرداخت و بعد از مدتی در قرائت استادی بی نظیر شد چنانکه آوازه سیدعلی اصغر از مرزها در گذشت و بنا به روایتی یک بار نیز سیدعلی اصغر جهت قرائت قرآن به مصر دعوت شد ولی به دلیل ناخوشی پدر از رفتن صرف نظر کرد. مردمی بودن سید افزون بر حسن و موهبت خدادادی صدایش دلهای مشتاقان بسیاری را تسخیر کرد و از آنجا که انسانی بی تکبر و بخشنده بود، نغمه‌های روح پرورش را بی دریغ نثار دوستدارانش می‌کرد. پدر بارها سیدعلی اصغر را از خواندن در ملا عام منع و سرزنش کرده بود و سیدعلی اصغر با کمال احترام در جواب پدر گفته بود: آنچه نعمت خداست به همه تعلق دارد و نباید آنرا از خلایق دریغ کرد و اگر خواندن الحان از روی حقیقت و دستی به جانب معنویات باشد مانند صدای پرندگان خالی از محرمات خواهد بود. دیری نپایید که به محافل انس و به‌ویژه مجالس خوانین و بزرگان کردستان راه یافت. در همین محافل بود که شیفتگان بسیاری را در حلقهٔ ارادت خویش درآورد و به تشویق یکی از آنها، که از خاندان آصف دیوان و از خوانین سنندج بود، به تهران آمد و صفحاتی را به فارسی و کُردی ضبط کرد.

  • دوران ازدواج

به استناد شناسنامه فرزند بزرگ سیدعلی اصغر، با ماه‌شرف خانم ازدواج کرده‌ است. ثمرهٔ این ازدواج سه پسر به نام‌های سیدعبدالاحد، سیدمسیح و سیدعلی‌اشرف و دو دختر به نام‌های زهرا و شرافت بوده‌است.

پسر بزرگش عبدالاحد، در سال ۱۲۸۴ متولد شده و پس از ۷۹ سال عمر کرده در سال ۱۳۶۳ فوت می‌کند. سال ۱۲۹۵ پسر دومش به اسم مسیح به دنیا می‌آید که در کودکی فوت می‌کند و سیدعلی‌اشرف، پسر سومش که با پسر دوم در یک سال متولد شده بودند، در سال ۱۳۷۱ درگذشت.

  • آشنایی با بزرگان موسیقی

سیدعبدالاحد باباشهابی، پسر بزرگ سیدعلی اصغر می‌گوید: مرحوم پدرم با وجود این‌که هرگز نزد استادی تعلیم ندیده‌بود، مع‌الوصف عموم دستگاهها و مقامات موسیقی ایرانی را می‌شناخت و آنچه را می‌خواند یا موسیقی اصیل کُردی بود و یا خود بر اساس موسیقی اصیل کُردی می‌ساخت و اجرا می‌کرد. اشعاری هم که می‌خواند یا اشعار فولکلور متداول محلی بود و یا از دیوان شاعران مانند مولوی کُرد، وفایی مهابادی یا طاهر بگ جاف و باباطاهر همدانی انتخاب می‌کرد. به‌دلیل رسیدن نسبش به باباشهاب‌الدین، تا قبل از انتشار ترانه‌هایش برروی گرامافون به سیدعلی اصغر باباشهابی معروف بود. نحوهٔ پرداخت تحریرات ریز و مکرر و کش دادن صدا در نهایت جمله‌ها مختص خود سیدعلی‌ اصغر است و این سبک خوانندگی  بجز در زادگاهش، صلوات‌آباد محل و مکان دیگری در کردستان ندارد. استاد سیدعلی‌ اصغر آهنگ‌های اصیل کردی زمان خود را به سبک خود خوانده‌است و با تحریرات ریز صدا بر ملودی آنها افزوده‌است.

  • قرار دارد با نمایندهٔ کمپانی گرامافون پولیون

در سن ۴۷ سالگی استاد علی اصغر با نمایندهٔ کمپانی گرامافون پولیون، حکیم حکاکی، قراردادی به امضا می‌رسانند و در سال‌های ۱۹۲۸ و ۱۹۲۹ میلادی، طبق قرارداد، ۱۰ ترانه را برای کمپانی و برروی صفحه ضبط می‌کند که عبارتند از:
۱- مقام سه گاه ۲- مقام بیات ترک ۳- مقام حجاز ۴- مقام همایون ۵- مقام دشتی ۶- مقام شوشتری ۷- مقام اصفهان ۸- ترانه یار غزال ۹- ترانه هه‌ی نابێ نابێ ۱۰- ترانه له‌نجه و  له‌نجه

  • وفات

تاریخ وفات سیدعلی اصغر سال ۱۳۲۳ خورشیدی می‌باشد. با این توضیح مشخص میگردد که علی اصغر کردستانی تا بعد از سال های ۱۳۲۳ خورشیدی در قید حیات بوده‌است.

 

سید علی‌اصغر

عکسی از خواننده‌ی خوش صدای کُرد سیدعلی‌ اصغر کردستانی

سیدعلی‌ اصغر

عکسی از خواننده کُرد سیدعلی‌ اصغر کردستانی

سیدعلی‌ اصغر

عکسی از سیدعلی‌ اصغر کردستانی

2 یک پینگ

  1. پینگ بک: عزیز شاهرخ - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

  2. پینگ بک: حشمت‌الله لرنژاد - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.