امروز برابر است با :27 خرداد 1403

سنقر

شهرستان سنقر یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه در غرب ایران می باشد.

شهرستان سنقر یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه در غرب ایران می باشد.

شهرستان سنقر با وسعت بیش از 2320 کیلومتر مربع تقریباً در مرکز مثلث در شمال شرق استان کرمانشاه بین 24درجه و ۱۹ دقیقه تا ۴۷ درجه و ۵۷ دقیقه طول شرقی و ۳۴ درجه و ۴۴ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۴ دقیقه عرض شمالی کرمانشاه قراردارد. سنقر دراطراف توسط کوه‌های مرتفع سلسله جبال زاگرس محصور گردیده است واز یک بخش مرکزی و دهستان‌های آبباریک، آگاهان، سراب، باوله، گاورود پارسینه و کیونانات تشکیل شده است.

  • تاريخچه سنقر

 شهرستان سنقر دارای قدمت تاريخی است و بسياری از روستاهای آن با توجه به اسامي آنها مربوط به دوره مادها و دارای قدمت چند هزار ساله است و شهر سنقر نيز قبلا قريه بوده كه بعد از حمله مغول و ويرانی دينور رو به آبادانی رفته است.

در زمان صفويه شهرستان اسدآباد كه آن زمان چاردولي نام داشت وتعدادی ديگرازمناطق جزء شهرستان سنقروكليايی بود واين شهرستان بعنوان مركزبخشی ازحاكميت مطرح بودو بر اساس آنچه درتاريخ نامه ها ودايره المعارف ها آمده است اين شهرستان مكانی برای تأمين نيروجهت حكومت بود و در رابطه با تأمين نيرو برای مقابله با تجاوزبيگانگان سهم قابل توجه داشته است.

  • نام سنقر

سنقر کلمه ای ترکی است که به نام نوعی پرنده شکاری است و به‌تنهایی یا در ترکیبات مختلف در نام شهرها و روستاهای متعدد وجود دارد.

همچنین سنقر به عقیده‎‌ی برخی واژه‌ای ترکی و به معنای “مرد” است؛ گویا در زمان سلجوقیان، طایفه‌ای از ترکان به سرپرستی امیر “بای‌سنقر” در این منطقه ساکن شدند و این شهر به نام این امیر سلجوقی خوانده شد. اما به باور برخی دیگر، سنقر واژه‌ای ترکی و به معنای گونه‌ای “پرنده‌ی شکاری” است.

  • زبان مردم سنقر

مردم شهر سنقر به زبان ترکی و کُردی با گویش محلی صحبت می‌کنند. همچنین از کردها و ترک‌ها در این شهر زندگی می‌کنند و به گویش سنقری صحبت می‌کنند.

  • مذهب سنقر

مردم سنقر پیرو دین اسلام و مذهب اکثر مردم شیعه و در حاشیه استان کردستان سنی می باشند.

  • جمعیت سنقر

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت شهرستان سنقر ۴۴٬۲۵۶ نفر (۱۳٬۹۹۶ خانوار) بوده‌است. این شهرستان دارای  14508 خانوار با 44530 نفر جمعیت در شهر و 10740 خانوار  با 39615نفر جمعیت در روستاها می‌باشد.

  • موقعیت جغرافیایی سنقر

شهرستان سنقر در85 كيلومتری شمال شرقی استان كرمانشاه واقع است و فاصله تا تهران 500کیلومترمی باشد. و داراي 2330 كيلومترمربع وسعت دارد که شامل دو بخش مركزی و كليايی با تعداد216 پارچه روستای ساكن می باشد. شهرستان سنقر دارای موقعيتی كوهستانی می باشد و از چهار طرف بين كوهستان‌های رشته كوه زاگرس محصور گرديده و از شمال به شهرستان قروه از استان كردستان، از شرق به شهرستان اسدآباد از استان همدان، از جنوب به شهرستان صحنه و از غرب به شهرستان كامياران از استان كردستان محدود است.

  • اقتصا سنقر

امرار معاش مردم سنقر بیشتر از طریق کشاورزی و دامداری میباشد. و مهمترین صادرات شهرستان سنقر (گندم، فرش، تخمه آفتابگردان و فراورده های دامی میباشد.

  • آب و هوا سنقر

شهر سنقر آب و هوای معتدل كوهستانی دارد چراکه زمستان سرد و طولانی با سرمای سخت و سنگین است و تابستانش گرم و کوتاه بهار پرباران و پاییز سرد است.

  • کوه‌ها و مناطق طبیعی سنقر

بلندترین کوه شهرستان سنقر، کوه دالاخانی (در زبان کُردی به معنی آشیانه عقاب‌ها) با ارتفاع آن ۳٬۳۵۰ متر است که در جنوب شهر سنقر قرار گرفته‌است. این کوه به همراه مادیان‌کوه (به کردی: مایان کۊیه) در شمال و کوه‌های ژن و پیا (زن و مرد) و کمرزرد در غرب احاطه کرده‌است. پست‌ترین نقطه این منطقه نیز به ارتفاع ۱٬۵۰۰ متر در محل خروجی گامیشان در جنوب روستای شاه‌گدار می باشد.

  • اماکن تاریخی و گردشگری سنقر

از جمله اماکن تاریخی و گردشگری شهرستان سنقر به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

آبشار پریشان: یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین آبشارهای استان کرمانشاه است که از ارتفاعات کوه پریشان سرچشمه می‌گیرد، این آبشار در فاصله ۲۳ کیلومتری شمال شرقی شهر سنقر و در نزدیکی روستای چرمله علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان سنقر و واقع شده‌است. از دیگر ویژگی‌های سنقر منطقه نمونه گردشگری سراب گزنهله در این شهرستان است،”گزنهله” به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی استان کرمانشاه می‌باشد که در لیست میراث طبیعی کشور قرار گرفته‌است.

بقعه تاریخی مالک: بقعه تاریخی مالک بر روی تپه ای در مرکز شهر سنقر قرار گرفته و از آثار ارزشمند شهر و استان کرمانشاه است. بقعه مالک بنایی برجی شکل با پلان هشت ضلعی است. طول اضلاع آن به ۵/۳ متر می رسد. در هر یک از اضلاع این آرامگاه، طاق نماها و قوس هایی جناغی‌شکل قرار گرفته که داخل آن ها به کمک طرح ها و نقوش هندسی آجرکاری شده است. بر روی لچکی قوس ها با کاشی فیروزه‌رنگ تزئیناتی دیده می شود. در طبقه پایینی بقعه مالک، سردابه ای با پوشش گنبدی قرار گرفته است. در این بخش از سنگ هایی تراش خورده استفاده شده، ولی قسمت بالایی آن با آجر بالا آمده است

امامزاده احمد: امام زاده احمد زیارتگاهی است که در کالبد شهری شهرستان سنقر کلیایی، هم پای آن قدمتی کهن دارد. این بنا دارای دو ورودی است که یکی در سمت شرقی قرار دارد و ورودی دوم در سمت جنوب باز می شود. پلان اصلی بنا صورت مستطیلی و با جهت شمالی – جنوبی می باشد و از دو بخش اصلی به نام صحن حرم و صحن جنوبی یا حیاط جنوبی تشکیل شده است صحن حرم که اصلی ترین قسمت بنا را تشکیل می دهد، در شمال بنا قرار گرفته و پوشش آن را گنبدی آجری تشکیل می دهد.

سراب سنقر: سراب سنقر در پنج کیلومتری جاده سنقر به کرمانشاه و در مجاور روستایتازه آباد” قرار دارد. آب آن از زیر کوه سراب به سرعت و با فشار به صورت فواره بیرون می ریزد. آب این سراب در زمستان ها گرم و در تابستان ها سرد است. آب گوارای این سراب، آب آشامیدنی روستاهای اطراف را تأمین می کند و سپس به رودخانه ی قره سو می ریزد.

پل نوژی وران: پل نوژی وران در اراضی روستاینوژی وران” (نجوبران) و بر سر راه بیستون به سنقر قرار دارد و بنای اصلی آن منسوب به دوره صفوی است. این پل آجری به طول پنجاه متر و عرض ۱۰/۴ متر، دارای سه پایه سنگی و دو دهانه‌ است. طاق چشمه جنوبی پل چندین بار فرو ریخته و تعمیر شده است. در آخرین تعمیرات، این طاق را با تیرآهن و آجر به صورت مسطح پوشش داده‌اند. پایه‌های پل نیز سنگی و از سه بخش تشکیل شده است. بخش میانی بیضی شکل و آب شکن‌های مدور دارد بر روی هر یک از پایه‌ها پشت بندی‌های مدور آجری ساخته شده است.

آبشار گیشانپسند سنقر: این آبشار زیبا در 35 کیلومتری شهرستان سنقر کرمانشاه و نزدیک روستای ورمقان قرار دارد. فصل بهار و تابستان بهترین زمان بازدید از آبشار گیشانپسند است به همین دلیل بیشتر گردشگران و طبیعت گردان حتما از این آبشار محلی دیدن می‌کنند.

سنقر

عکسی از امامزاده احمد در شهرستان سنقر

سنقر

عکسی از سراب سنقر

سنقر

عکسی از شهر سنقر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.