امروز برابر است با :27 خرداد 1403

سرپل ذهاب

شهرستان سرپل ذهاب یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه می باشد و این مرکز شهر شهرستان سرپل ذهاب است.

سرپل ذهاب یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه می باشد و این مرکز شهر شهرستان سرپل ذهاب است.

سرپل ذهاب از شهرستانی به همین نام که در سال 1360 از شهرستان قصرشیرین جدا شده و در استان کرمانشاه قرار دارد. حدود شهرستان سرپلذهاب از مغرب به شهرستان قصرشیرین و مرز عراق و از شمال به شهرستان ثلاث و از جنوب به شهرستان گیلان غرب و از شرق به شهرستان دالاهو محدود گردیده است. وسعت شهرستان سرپل ذهاب 2188594متر مربع می باشد.

شهرستان سرپل ذهاب در کنار ویرانه‌های شهر قدیمی حلوان بنا شده و قلعه مخروبه‌ای نیز در نزدیکی آن قرار دارد تنها آثاری از پایه های آجری آن بر جای مانده که زمان حمله عرب ها به ایران از بین رفته است. سرپل ذهاب به عنوان دژ و پایگاه مرزی ایران باستان در قدیم الایام به حساب آمده است. و قلعه مخروبه یزد گرد سوم در بابایادگارکنونی تایید کننده این موضوع می باشد. رود دایمی الوند از میان شهر می‌گذرد و آب و هوای آن نسبتا گرم و نیمه خشک است. تعداد دهستان‌ها پنج عدد که عبارتند از: پاطاق(بشیوه)، بزمیر آباد، قلعه شاهی، دشت ذهاب، قره بلاغ.

 

  • پیشینه تمدن تاریخی سرپل ذهاب

شهرستان سرپل ذهاب به لحاظ پيشينه تمدن تاريخی و باستاني داراي آثار متعددي حدوداً سی و دو اثر بوده كه ميتوان از آثار دوره اسلامی بقعه مباركه احمد ابن اسحاق از محدثين و صحابه ائمه و وكيل خاص امام حسن عسگری (ع) و ملاقات كننده امام زمان (عج) و سفير خاص آن امام همام (ع) در قم بوده كه مدفن ايشان از گذشته های دور دراين شهرستان همواره ملجاء و مورد توجه ارادتمندان بوده و همچنين آثار نقش برجسته دوران حكومت ماد، دكان داوود، طاق گرا، آثار برجسته و نقوش مربوط به دوران هخامنشی، ساسانی، اشكانی اشاره کرد كه اين خود حكايتی بر قدمت اين شهر در گذشته ها و اعصار دارد. اين شهرستان به لحاظ پيشينه فر هنگی ريشه دار دارای خرده فرهنگ‌های متنوع، ايلات و طوايف متعددی با گرايش به اعتقادات و باورهای مذهبی گوناگون (شيعه، سنی، اهل حق) است.

  • زبان مردم سرپل ذهاب

زبان مردم سرپل ذهاب کُردی با گویش های کلهری، سورانی وگورانی می باشد. طوایف مخنلف از ایلات :کلهر، گوران، جاف، مافی و…. هستند.

  • مذهب سرپل ذهاب

مردم سرپل ذهاب دارای مذاهب شیعه، تسنن و اهل حق هستند.

  • جمعیت سرپل ذهاب

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، جمعیت شهرستان سرپل ذهاب برابر با ۳۵٬۹۸۷ نفر بوده‌است.  

  • موقعیت جغرافیایی سرپل ذهاب

شهرستان سرپل ذهاب از شمال به شهرستان جوانرود، از غرب به شهرستان قصرشيرين و كشور عراق، از شرق به شهرستان اسلام آباد و از جنوب به شهرستان گيلان غرب محدود شده است. شهر سرپل ذهاب مرکز شهرستان سرپل ذهاب، در 52 درجه و 45 دقیقه درازای جغرافیایی و 28 درجه و 34 دقیقه پهنای جغرافیایی، در 550 متری از سطح دریا و در 147 کیلومتری راه اصلی کرمانشاهقصر شیرین قرار دارد.

  • آب و هوا سرپل ذهاب

شهرستان سرپل ذهاب دارای آب و هوایی با زمستان‌های معتدل و تابستان‌های گرم بوده و حداکثر نزولات جوی در زمستان و مقدار کمی بهار بوده و پائیز و تابستانی خشک و بی باران دارد. بر اساس تقسیم‌بندی دارای سه اقلیم متفاوت با زمستانی معتدل و تابستانی گرم و طولانی در قسمت مرکزی و زمستانی سرد و تابستانی خنگ در قسمت شمالی و زمستانی ملایم و تابستانی گرم در قست شمال غربی با متوسط میزان بارندگی ۵۰۰ میلی‌متر در سال و درجه حرارت ۳/۴ درجه در سردترین ۴۴/۸ درجه در گرمترین ماه سال وبا تعداد روزهای یخبندان آن برابر با ۱۵ روز را شامل می‌شود.

  • اماکن تفریحی و گردشگری سرپل ذهاب

از جمله اماکن تفریحی و گردشگری سرپل ذهاب به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

  • اماکن تاریخی و گردشگری سرپل ذهاب

طاق گرا: طاق هلالی منفردی است که بصورت مستطیل شکل حجاری شده است برخی طاق گرا را علامت سرحدی ایلات اشکانیان می دانند آثار فوق در گردنه پاطاق در 15 کیلومتری شهر سرپل ذهاب می باشد.

دکان داوود: دکان داوود دخمه ای است در دل کوه که در سه کیلومتری جنوب شرقی شهر سرپل ذهاب برسنگ تراشیده شده و جای مانده از دوره مادها می باشد.

نقش آنوبانی نی: در صخرهای سرپل ذهاب فعلی محله میانکل تصویر آنوبانی نی کتیبه هایی که با خط آکدی نوشته شده هنوز بر جای مانده است در این تصویر پادشاه لولویی با ریش طویل و مربع و کلاهی مدور و دامن ریشدار با کمر بندی کارد زده و کفشی صندلی دیده می شود.

جاذبه های فرهنگی و مذهبی شهر سرپل ذهاب

زیارتگاه احمد بن اسحاق(ره)و مزار شهداء: احمد ابن اسحاق(ره) یکی از یاران و اصحاب خاص امام دهم و امام یازدهم بوده که به روایت معتبر جزء معدود افراد یست که در زمان حیات امام حسن عسکری (ع) موفق به زیارت امام زمان زمان (عج) گردیده، ایشان وکیل امام حسن عسکری (ع) در شهر قم بوده است. احمد ابن اسحاق در سال 293 ه‌ق پس از زیارت امام حسن عسکری (ع) در بازگشت به موطنش در شهر (حلوان) سرپل ذهاب کنونی رحلت فرمودند و بدن مطهرش را در همین مکان به خاک سپردند و پس از آن همیشه زائرین زیادی به قصد قربت و تبرک به پا بوس ایشان مشرف می گردند. ساختمان این مکان در اثر جنگ تحمیلی تخریب شد و در 1373 به همت اداره اوقاف و ستاد باسازی وقت بازیر بنای 2200متر مربع بازسازی گردید.

از جمله آثار دیگر شهرستان سرپل ذهاب می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نقش برجسته كتيبه دار، قربانگاه، آتشدان، پله‌ها و صفه، قلعه منيژه، كتيبه اشكانی، مرد مادی در حال نيايش، حوض منيژه، برد عاشقان، قصر پاتاق، سنگ نبشته مردوك آپال ايدين، زيچ منيژه در ابتدای دشت قلعه شاهين، آتشگاه سراب ذهاب، قلعه شاهين، آتشكده كويک، زيجگه سراب، برج والاش، نقاره كوب، برج هزارگريه، برج كل گاراه، قلعه مريم، تپه سراب ذهاب، نهر والاش، آتشدان برد عاشقان، قلعه سرخ ديزه، دروازه جبال، تاق گرا، گور حمزه قاری، قريه مله ديز نقش پادشان لولوبی.

سرپل ذهاب

عکسی از نمای شهر سرپل ذهاب

سرپل ذهاب

عکسی از نقش برجسته آنوبانینی سرپل ذهاب

سرپل ذهاب

عکسی از طاق گرا در سرپل ذهاب

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: احمد عزیزی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.