امروز برابر است با :2 اسفند 1402

زکریا مرادی

زکریا مرادی، بازیکن فوتبال اصالتاً دیواندره‌ای در ۲۳ مرداد ۱۳۷۷ به دنیا آمده است.

زکریا مرادی، بازیکن فوتبال اصالتاً دیواندره‌ای در ۲۳ مرداد ۱۳۷۷ به دنیا آمده است.

  • دوران زندگی

زکریا مرادی اصالتا کُرد زبان و اهل دیواندره استان کردستان می باشد که در شهرکرج متولد شده‌است. او از همان سنین کودکی جذب فوتبال شده و حضور در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان تیم‌های مختلف تهرانی را تجربه کرده‌است که از بین آن‌ها می‌توان به فجر، ابومسلم تهران و تهران مبدل اشاره کرد.

  • شروع فعالیت ورزشی

زکریا مرادی بصورت جدی از سال 1383 وقتی 6 ساله بود فوتبال را با حضور در باشگاه های تهران شروع کرد سپس در تیم نوجوان های ابومسلم نیز بازی کرد.

مرادی در تابستان 1397 وقتی 20 ساله بود وارد تیم امیدهای استقلال شد و توانست در همین فصل علاوه بر قهرمانی با زدن 17 گل، بهترین گلزن مسابقات شود. او زمان حضور وینفرد شفر بعنوان سرمربی، پیشنهاهای 500 میلیونی تیم های لیگ برتری را رد کرد تا اینکه با قرارداد 20 میلیونی وارد بزرگسالان استقلال شد.

اما شفر در ادامه از او استفاده نکرد و اجازه تمرین هم به او نداد تا اینکه با شروع فصل 98 با اعتماد استراماچونی دوباره ترکیب استقلال بازگشت.

  • خصوصیات فوتبالی

زکریا مرادی سرعت فوق العاده، میل به دریبل زنی و قدرت پا به توپ خوبی دارد.

راست پاست اما تجربه حضور در وینگر چپ را هم دارد، توانایی حرکت در عرض و لب خط را به خوبی بلد است و می تواند خلق موقعیت کند و خوب هم گل بزند. محمد فدایی، سرمربی وی در تیم امیدهای استقلال با مقایسه‌ی وی با علیرضا اکبرپور اظهار داشت:

مرادی وینگر چپ و راست است. هر دو طرف بازی‌اش می‌دادم. سرعتی و فوق‌العاده میل به دریبل‌زنی دارد. قدرت پا به توپ خوبی دارد و حتی می‌تواند دو، سه بازیکن را از پیش رویش بردارد. راست پاست ولی من بیشتر او را در وینگر چپ بازی می‌دادم. توانایی حرکت در عرض و لب خط را دارد و خوب موقعیت خلق می‌کند و خوب هم گل می‌زند. در نیم‌فصل دوم ۱۷ گل برای امیدها زد و از این نظر نقش بسزایی در قهرمانی تیم ما داشت.

برخی هواداران نیز زکریا مرادی را با عمر خربین مقایسه می‌کنند که البته بیشتر به خاطر درخشش در بازی مقابل امیدهای پرسپولیس و شباهت ظاهری به این مهاجم سوریه‌ای است.

  • بازی در استقلال

زکریا مرادی در ابتدای فصل ۹۸–۱۳۹۷ با تیم امیدهای استقلال قرارداد امضا کرد و در همان فصل توانست علاوه بر قهرمانی در لیگ امیدهای کشور، با ۱۷ گل، یکی از بهترین گلزنان مسابقات نیز شود؛ این درخشش به علاوه‌ی هت تریک مقابل امیدهای سایپا در بازی پایانی، به ثمر رساندن ۲ گل مقابل امیدهای پرسپولیس در دربی امیدها و گل سه امتیازی در بازی حساس مقابل امیدهای پیکان موجب شد تا وی با دعوت وینفرید شفر (سرمربی وقت استقلال) در تمرینات تیم اصلی شرکت کند تا در کنار معراج پورتقی تنها نمایندگان امیدهای استقلال در تیم اصلی باشند. اما ادامه‌ی دوران حضور شفر در استقلال چندان برای مرادی رضایت بخش نبود، وی بعدها ادعا کرد ساشا، پسر وینفرید شفر مانع از حضور بازیکنان جوان در تمرینات تیم می‌شده‌است.

با اخراج شفر در اواخر فصل، فرهاد مجیدی سرمربی موقت استقلال شد و این اتفاق موجب شد تا مرادی به تمرینات استقلال بازگردد. وی که پیش از این از مجیدی به عنوان الگوی خود نام برده بود، اعلام کرد با حضور مجیدی جوانان تیم از جمله خودش دوباره انگیزه گرفته‌اند.

در آغاز فصل ۹۹–۱۳۹۸ و حضور آندره‌آ استراماچونی، درحالی که بسیاری از بازیکنان این تیم از جمله جوانانی مثل حسین حیدری و معراج پورتقی جدا شدند با تأکید استراماچونی، مرادی در استقلال ماندنی شد تا به همراه رضا آذری از معدود محصولات تیم‌های پایه استقلال در فهرست تیم اصلی باشند. استراماچونی در بازی‌های دوستانه پیش فصل چندین بار از مرادی در ترکیب استقلال استفاده کرد و وی نیز در همین بازی‌ها توانست چند گل به ثمر برساند و همین موجب شد تا برخی از رسانه‌ها در مقطعی وی را گزینه‌ی حضور در خط حمله تیم بدانند.

وی نخستین بازی رسمی خود برای این تیم را در ۲۳ آذر ۱۳۹۸ مقابل شاهین بوشهر انجام داد؛ مرادی در این بازی که آخرین بازی نیم‌فصل ۲۰–۲۰۱۹ برای استقلال بود، در دقیقه ۸۵ به جای هروویه میلیچ وارد زمین شد و در همان چند دقیقه هم عملکرد نسبتاً خوبی از خود نشان داد.

مرادی در نود و دومین شهرآورد تهران به عنوان بازیکن تعویضی آماده ورود به زمین بود تا دومین بازی رسمی خود برای استقلال را تجربه کند که با به ثمر رسیدن گل پرسپولیس، تعویض وی لغو شد؛ بدین ترتیب، زکریا برای تجربه‌های بعدی برای استقلال تا بازی‌های آسیایی مقابل الشرطه و الاهلی صبر کرد و در این بازی‌ها به عنوان بازیکن تعویضی برای استقلال به میدان رفت.

در ابتدای فصل ۱۴۰۰–۱۳۹۹ مرادی به علت اخراج از دانشگاه، مشمول خدمت وظیفه عمومی شد و پس از انجام مصاحبه‌ای علیه مدیران باشگاه، از استقلال جدا شد تا دوران خدمت سربازی خود را در یک تیم نظامی طی کند. او فارغ التحصیل فوق دیپلم رشته نقشه برداری می باشد که با 178 سانتی متر قدر در پست وینگر راست و مهاجم در تیم استقلال بازی می کند.

  • بازی در ملوان

زکریا مرادی پس از جدایی از استقلال، برای گذراندن خدمت سربازی به تیم لیگ یکی ملوان بندر انزلی پیوست تا در لیگ آزادگان ۱۴۰۰–۱۳۹۹ عضو این تیم شمالی باشد.

  • افتخارات

استقلال

  • لیگ برتر خلیج فارس: ۲۰۱۹–۲۰۲۰ نایب قهرمان

ملوان بندر انزلی

  • لیگ آزادگان : ۲۰۲۲-۲۰۲۱ قهرمان
زکریا مرادی

عکسی از زکریا مرادی بازیکن فوتبال ایران

زکریا مرادی

عکسی از بازی زکریا مرادی در تیم استقلال

زکریا مرادی

عکس بازیکن استقلال با لباس کُردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.