امروز برابر است با :27 خرداد 1403

زرینه

زرینه شهری است در استان کردستان در غرب ایران و در بخش کرفتو شهرستان دیواندره قرار گرفته‌است.

زرینه شهری است در استان کردستان در غرب ایران و در بخش کرفتو شهرستان دیواندره قرار گرفته‌است.

شهر زرينه در جاده ديواندره به سقز واقع شده‌است. زرينه از سردترين شهرهای استان کردستان و ايران می باشد. زرینه در سال ۱۳۷۹به شهر تبدیل شد. این شهر در فاصله 15كيلومتری جنوبی غارکرفتو قرار گرفته است و علت نامگذاری این بخش نیز به دلیل وجود غار باستانی و طبیعی کرفتو می باشد.

  • نام زرینه

وجه تسمیه زرینه از دوکلمه زرینه و هه وه تو ساخته شده است زرینه به معنای طلا و هه وه تو به معنای هوای سرد و معنای دیگر ان معنای هه وه در کُردی به معنای شما و معنای دیگر ان هوو نزدیکترین معنا همان شما می باشد و تو در کُردی یعنی طایفه شما

همواره در بین عوام و خواص نام این شهر به “زرینه هوه تو” مشهور بوده و خواهد بود لذا هرگونه تلاش برای تغییر نام آن بی اثر و بی نتیجه خواهد بود و در فرهنگ نام های جغرافیایی تلاش بر این است که اسامی محل ها بر اساس نام تاریخی و محلی آن ها در نقشه ها درج گردد بنابراین مناسب ترین و آشناترین نام برای اهالی منطقه همان زرینه هوه تو یا اوباتو می باشد نه نگین برفی چون زرینه بیشتر دارای هوای سرد و خشک است.

وجه تسمیه هه وه تو یعنی طایفه شما و بیشتر یک مرز را می رساند چون منطقه زرینه محل قشلاق ییلاق طوایف تیلکو گلباغی و جافهای عراق بوده است (تحلیل از یوسف نادری).

 

  • زبان مردم زرینه

مردم زرینه به زبان کُردی گویش کُردی و لهجه سورانی اردلانی صحبت می‌کنند.

  • مذهب زرینه

مردم زرینه پیرو دین اسلام و مذهب سنی می باشند.

  • جمعیت زرینه

جمعیت این شهر نوپا براساس سرشماری نفوس و مسکن حدود (۲۵۰۰نفر) می باشد.

  • موقعیت جغرافیایی زرینه

شهر زرینه اوباتو در جاده دیواندره به سقز در بخش کرفتو شهرستان دیواندره استان کردستان واقع شده‌است.

  • آب و هوا زرینه

شهر زرینه در طول سال حدود۲۵۰میلی‌متر بارش دریافت می‌کند و با دمای میانگین ۷٫۶درجه سانتیگراد سردترین شهر ایران از لحاظ میانگین دما به شمار می‌آید. زرینه به عنوان یکی از نقاط سردسیر کشور از ۱۲ ماه سال تقریباً ۶ ماه پوشیده از برف است، از این‌رو قابلیت تبدیل شدن به نگین برفی ایران زمین را دارد.

  • اقتصاد زرینه

اقتصاد مردم شهر زرینه مستقیماً وابسته به کشاورزی(کاشت گندم، جو و نخود) و خدمات مرتبط با آن می باشد.

زرينه در كانون معادن آهن، گوگرد و مرمر كردستان با فواصل كم قرار دارد. معدن آهن ظفرآباد در فاصله 3 كيلومتری، معدن مرمر ابراهيم‌آباد درفاصله 5 كیلومتری و معدن گوگرد نيز درفاصله 15 كيلومتری زرينه واقع شده است. معدن شن كوهی و معدن گوگرد در فاصله 2كيلومتري اين شهر مرتفع قرار دارند. همچنين دشت اوباتو بخشی از معادن طلای شهرستان تكاب را در خود جای داده است.

  • مناطق گردشگری و دیدنی زرینه

از جمله مناطق گردشگری و دیدنی زرینه به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

  • غار کرفتو

غار کرفتو بی شک یکی از جذاب‌ترین نقاط دیدنی غرب کشور محسوب می‌شود.این غار مجموعه‌ای از زیبایی‌های طبیعی و تلاش انسان‌ها برای غلبه بر طبیعت و زنـدگی بهتـر و ایمن‌تر است. سابقه سکونت یا مورد استفاده قرار گرفتن آن را از دوره سلوکی به بعد یعنی اشکانی، ساسانی و اسلامی می‌دانند. در گذشته بر اثر سکونت اقوام گوناگون تغییرات دگرگونی‌ها و دخل و تصرفاتی در غار ایجاد شده و فضاهایی به صورت اتاق‌های تودرتو، راهرو و دالان عبوری به‌وجود آمده و از این جهت در میان غارهای دست‌کن از شهرت خاصی برخوردار بوده و این شهرت بی‌دلیل نبوده چون این غار از لحاظ بافت ساختمانی بی‌نظیر است.

  • ویژگی‌های غار کرفتو

غار کرفتو در میان غارهای دست کن ایران از معماری کاملی برخوردار می باشد. غار کرفتو از غارهای آهکی و طبیعی است که در ادوار مختلف جهت استفاده و سکونت انسان تغییر حالت داده و با معماری صخره‌ای در چهار طبقه در دل کوه حفر شده است.  ورودی غار از دامنه کوه حدود 25 متر فاصله دارد و در گذشته راهی نسبتاً سخت و دشوار در کمر کوه بازدیدکنندگان را هدایت می‌کرد اما امروزه با عبور از “پلکانی فلزی” می‌توان به دهانه ورودی غار رسید.

مستشرقان و محققان بسیاری از جمله دمرگان، کرپورتر، خانیکف، راولینسون و فون‌گال از غار کرفتو بازدید و نقشه‌هایی از آن را تهیه و ارائه کرده‌اند که کرپورتر نقشه غار را تهیه و فون‌گال نیز تصحیح نمود. در مقالاتی که توسط محققان به چاپ رسیده به دلیل وجود کتیبه‌ای یونانی بر سر در یکی از اتاق‌های طبقه سوم از این غار به عنوان معبدهراکلس یا هرکول” نام برده شده است.

طول مسیر اصلی غار کرفتو حدود 750 متر است و راه‌های فرعی متعددی از آن منشعب می‌شود و در طول سکونت انسان در این غار تغییرات و دگرگونی‌های عمده و دخل و تصرف‌های بسیار در آن به وجود آمده و حجاران هنرمند به زیبایی فضاهایی را در مدخل‌های غار تراشیده و اتاق‌ها، راهرو و دالان‌های متعددی را به وجود آورده‌اند.

زرینه

عکسی از نمای کلی شهر زرینه

زرینه

عکسی از طبیعت بکر و زیبای شهر زرینه

غار کرفتو

عکسی از غار کرفتو واقع در زرینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.