امروز برابر است با :27 خرداد 1403

روانسر

روانسر یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران و مرکز شهرستان روانسر می باشد.

روانسر یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران و مرکز شهرستان روانسر می باشد.

شهر روانسر نزدیک ترین شهرستان به مرکز استان یعنی کرمانشاه می باشد. این شهر به علت مناظر، آب و اماکن تفریحی دیدنی که دارد سالیانه توریست های زیادی را جذب می کند.

 • پیشینه تاریخی روانسر

روانسر دارای آثار پیش از حد تاریخی مهمی است و از این لحاظ در باستان‌شناسی غرب کشور جایگاه ویژه‌ای دارد. قدیمی‌ترین آثار سکونت انسان در اطراف روانسر به دوره پارینه سنگی میانی تا فرا پارینه سنگی بازمی‌گردد که حداقل از حدود ۵۰ هزار سال تا ۱۲ هزار سال پیش را شامل می‌شود که بقایای آن‌ها در غارهای کولیان و جاوری و همچنین رودخانه گراب (آوی خر) یافت شده‌است. از آثار دیگر روانسر تپه موسایی و دو تپه مجاور آن است که از اوایل دوره مس و سنگ (حدود ۷ هزار سال پیش) تا زمان‌های اخیر مورد سکونت انسان بوده‌است. از دیگر کشفیات قدیمی روانسر یک دندان آسیاب فیل می باشد که مربوط به دوره پلیستوسن می باشد و در نزدیکی شهرک روانسر کشف شده‌است.

در دوره آشور نیز روانسر یکی از پایگاه‌های این دولت بین‌النهرینی بوده که نیکور خوانده می‌شد و سربازان آشوری مستقر در آن خراج جمع‌آوری شده از منطقه را به آشور می‌فرستادند. دخمه روانسر که مردم روانسر به آن “کۆ شک” می‌گویند در دیواره کوه قله در شمال شرقی روانسر واقع می باشد که به دوره هخامنشی بازمی‌گردد. این دخمه شامل یک اتاقک کوچک است که ورودی آن به سمت شرق و مشرف به رودخانه وشکه رو است. نقش اهورامزدا، یک شخص روحانی و توده‌ای هیزم در سمت راست ورودی این دخمه دیده می‌شود. همچنین بقایای یک اسب دوره ساسانی مربوط به دوره حکومت شاهپور دوم که در یکی از غارهای منطقه روانسر کشف شده توسط متخصصین ژنتیک بررسی و تاریخ گذاری شده است. همچنین گورستانی از دوره صفوی با سنگ قبرهای کتیبه دار به خط کوفی در دامنه شمالی کوه قله وجود داشت که متأسفانه طی سالیان اخیر نابود شده یا به تاراج رفته‌است. این گورستان بزرگ صفوی گویای اهمیت روانسر در دوره صفوی است روانسر در دوران حکومت اردلان نیز جزو قلمرو حاکمان اردلان بوده‌است. یک پایه ستون نیز در کنار سراب گنه خانی وجود دارد به اسم “تختی زنگی” که احتمالاً هم‌زمان با دخمه ساخته شده‌است و نشان دهنده وجود یک کاخ یا سازه‌ای کوچکتر در نزدیکی چشمه در دوران هخامنشی می باشد؛ بنابراین روانسر در دوره هخامنشی نیز احتمالاً یکی از مراکز مهم این حکومت در غرب کشور بوده‌است. در دوره‌ی اشکانی روانسر شهر کوچکی در غرب روانسر کنونی بوده که امروزه بقایای آن نزدیک چشمه کانی و این (نزدیک پلیس راه) قرار دارد. از دوره‌ی ساسانی نیز مجموعه‌ای از ظروف نقره در غار قوری قلعه کشف شده‌است. نام روانسر نخستین بار در حدود چهارصد سال پیش در منابع مکتوب ذکر گردیده است. این منبع کتاب شرفنامه بدلیسی می باشد که در آن از روانسر بعنوان متصرفات امرای درتنگ نام برده شده است.

 • نام روانسر

در مورد نام روانسر نظرات مختلفی مطرح شده‌است که بر اساس یکی از آن‌ها به سبب وجود سرآب گنه خانی که سرچشمه رود قره‌سو می باشد، این محل (روان-سر) یعنی سرچشمه رودخانه ها خوانده شده‌است.

 • زبان مردم روانسر

مردم روانسر به زبان کُردی گویش کُردی مرکزی و لهجه سورانی اردلانی (روانسری) صحبت می‌کنند.

 • مذهب روانسر

مردم روانسر پیرو دین اسلام و مذهب سنی شافعی می باشند.

 • جمعیت روانسر

جمعیت شهرستان روانسر براساس سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، برابر با (۴۷٬۶۵۷ نفر) بوده‌است.

 • موقعیت جغرافیایی روانسر

شهرستان روانسر (نیکور باستان) در حدود ۵۵ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه و در دامنه کوه یله ور (کوهستان شاهو (کوهستان)) قرار دارد.

شهرستان روانسر از شمال با استان کردستان؛ از غرب با شهرستان جوانرود؛ از شرق و جنوب با شهرستان کرمانشاه و از جنوب غربی هم با دالاهو همجواری دارد.

 • آب و هوا روانسر

آب و هوای شهرستان روانسر نسبتاً سرد و مرطوب بوده و از میزان بارش سالانه چشمگیری برخوردار می باشد.

 • اقتصاد روانسر

اقتصاد روانسر عمدتاً متکی به کشاورزی و دامداری است.

 • کوه‌ها و چشمه های طبیعی روانسر

از ارتفاعات مهم اطراف آن می‌توان به ماه زرد، انجیره، شور و طاقه چرمی اشاره نمود. چشمه بزرگ سراب گنه خانی در روانسر سرچشمه اصلی رودخانه قره سو می باشد. از دیگر رودخانه‌های اطراف آن یکی وشکه رو در شرق آن و دیگری گراب یا آوی خر در جنوب غربی آن است. بجز چشمه پرآب گنی خانی، دو چشمه سراب جاوری و سراب بروارین در نزدیکی روانسر واقع‌اند.

 

 • اماکن تاریخی و گردشگری روانسر

از جمله اماکن تاریخی و گردشگری روانسر به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

 1. گوردخمه “کۆشک” (متعلق به دوره ماد)
 2. تپه کانی و این (متعلق به دوره اشکانی)
 3. گورستان اسلامی (دوره‌ی صفویان و قاجاریه)
 4. تپه‌های سه‌گانه موسایی (از اواخر دوره نو سنگی -حدود ۷ هزار سال پیش- تا دوره اسلامی)
 5. غار کولیان و غار سراب جاوری (از دوره پارینه سنگی میانی -حدود ۵۰ هزار سال پیش- تا اواخر دوره فرا پارینه سنگی- حدود ۱۲ هزار سال پیش-)

 

 • مناطق دیدنی و گردشگری روانسر
 • سراب روانسر

سراب روانسر، یکی از چندین جاذبه گردشگری استان کرمانشاه می باشد که چشم‌اندازی زیبا و طبیعی دارد. سراب روانسر، سرچشمه رودخانه قره‌سو است که یکی از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین رودخانه‌های استان کرمانشاه به حساب می‌آید که خود از کوه‌های شاهو سرچشمه می‌گیرد.

 • گوردخمه روانسر

گوردخمه روانسر (گور صخره‌ای) یا تاق فرهاد نیز از دیگر آثار تاریخی این شهرستان است که در دیواره کوه قله در شمال شرقی روانسر واقع شده و به دوره هخامنشی باز می‌گردد.

 • غار کاوات

غار کاوات از دیگر جاذبه‌های گردشگری و معروف شهرستان روانسر در استان کرمانشاه است که در سلسله کوه‌های شاهو در مسیر روانسر به سمت پاوه  و نزدیک روستای شبانکاره در 2 کیلومتری غار قوری قلعه واقع شده است. دهانه غار در ارتفاع 1660 متری از سطح دریا قرار دارد.

 • غار قوری قلعه

غار قوری قلعه، بزرگترین و شگفت انگیزترین غار آبی خاورمیانه می باشد که در استان کرمانشاه می‌باشد. این غار در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر و در کنار جاده روانسرپاوه و مجاور روستایی به همین نام قرار گرفته است. دیرینگی آن به ۶۵میلیون سال می‌رسد و تنها 40 سال از شناسایی آن می‌گذرد و به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران، به ثبت رسیده‌است. در سال ۱۳۵۵ یک گروه از غارشناسان انگلیسی و در سال ۱۳۵۶ و نیز گروه دیگری از غارنوردان فرانسوی موفق به کشف کامل این اثر شدند.

 • تپه موسایی

تپه موسایی و دو تپه کوچک کنار آن در حاشیه شهر روانسر از مهمترین آثار باستانی اورامانات هستند. تپه موسایی با مساحت حدود دو هکتار و ارتفاع بیش از 10 متر بزرگترین تپه باستانی منطقه و دارای آثاری با قدمت پنج هزار سال است که اولین بار باستان شناسان آمریکایی و کانادایی آن را شناسایی و مطالعه کردند. تپه موسایی در تاریخ 8/12/1377 به شماره 2270 به ثبت آثار ملی درآمده است.

غار قوری قلعه

عکسی از غار قوری قلعه واقع در روانسر-کرمانشاه

روانسر

عکسی از سراب زیبای شهر روانسر

روانسر

عکسی از سراب شهر روانسر

1 یک پینگ

 1. پینگ بک: سید محمدطاهر سیدزاده هاشمی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.