امروز برابر است با :2 اسفند 1402

دکتر مهیندخت معتمدی

دکترمهیندخت معتمدی، شاعر نامی کُرد در شهر بانه دیده به جهان گشود.

دکتر مهیندخت معتمدی، شاعر نامی کُرد در شهر بانه دیده به جهان گشود.

دکتر مهیندخت معتمدی، متخلص به “مهین” در شب اول دیماه 1308 شمسی در شهر بانه دیده به جهان گشود. پدرش مرحوم عطالله معتمدی، متبحر در زبانهای پارسی و عربی و کُردی، از زمره فرهنگیان نامدار کردستان، قصر شیرین و کرمانشاه بود و به سالیان دراز بر مسند افادت افاضت تکیه داشت و دست پروردگان و برآمدگان ایشان امروز از معاریف و مشاهیر آن حدود به شمار آیند.

پدر بزرگ دکتر مهیندخت معتمدی، حاج شیخ محمد معتمد الاسلام، از عالمان معروف مذهب شافعی کردستان و از مدرسان معروف علوم معقول و منصب نشین مسند قضا و ریاست و کرسی علم و فقاهت و یکی از کارگردانان فرقه معروف مشایخ نامدار کانی مشکانی بود. تکیه و خانقاه این فرقه مذهبی هنوز در روستای کانی مشکان موجود و دائر است.

تحصیلات دبستانی دکتر مهیندخت معتمدی درسال 1316 آغاز شد. سال اول تا سوم در دبستان هفده دی کرمانشاه و سال های چهارم و پنجم در دبستان دولتی مختلط سنقر کلیائی و سال ششم در دبستان هفده دی سنندج تحصیل نمود.

دکتر مهیندخت معتمدی تحصیلات دبیرستان خود را از سال 1324 شروع کرد سال اول در دبیرستان شاهدخت سنندج، و سالهای دوم و سوم در دبیرستان آزرم تهران و در سال 1327 این مقطع را به پایان رساند و بعد به مدت دو سال در دانشسرای مقدماتی تهران ادامه تحصیل داد. پس از یک سال آموزگاری در تهران، به تقاضای خود و موافقت خانواده به سنندج منتقل شد. در سال 1335 بدریافت گواهی نامه ششم ادبی، با احراز مقام و رتبه اول نائل گردید و در همان سال، با موافقت وزارت فرهنگ، به تحصیل در دانشسرای عالی تهران پرداخت. در سال 1338درجه لیسانس را در رشته ادبیات فارسی، از دانشگاه تهران، کسب نمود و بعد با سمت دبیری، در دبیرستان های سنندج و دانشسرای مقدماتی دختران مشغول به کار شد. در سال 1342 از سنندج به تهران منتقل گردید و به تحصیلات عالی ادامه داد و در سال 1346 در امتحان ورودی فوق لیسانس شرکت نمود توانست مقام اول را کسب نمایدو سال 1348 از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شد و پس از پشت سر نهادن آزمون ورودی دکترا، توانست در سال 1352 مدرک دکترای رشته زبان و ادبیات فارسی  را از دانشگاه تهران کسب نماید.

رساله دکترای دکتر مهیندخت معتمدی در موضوع صور خیال شاعران در دیوان مسعود سعد سلمان شاعر بلند پایه و قوی مایه قرن پنجم  و اوائل قرن ششم  هجری بود. استاد راهنمای تهیه و تدارک رساله دکترای دکتر مهیندخت معتمدی، آقای دکتر پرویز ناتل خانلری است که بی نیاز از وصف و تعریف ماست.

دکتر مهیندخت معتمدی، پس از انتقال به وزارت فرهنگ و آموزش عالی به تدریس در دانشگاه پرداخت و بسیاری از شاگردان ایشان از دانش پژوهان کردستان می باشند.

دکتر مهیندخت معتمدی، به اکثر شهر های ایران و برخی از کشور های دیگر همانند هند و عربستان و تایلند و سنگاپور و ژاپن و فیلیپین و هنگ کنگ و سوریه و ترکیه  و لبنان  برای سیاحت و مطالعه سفر کرده است.

نخستین دیوان دکتر مهیندخت معتمدی با عنوان “دریای اشک” در سال 1353  منتشر شد.چون وی به زبانهای عربی و فرانسه آشنائی دارد، بعضی از آثار نویسندگان و گویندگان این زبان ها را به شعر پارسی ترجمه نموده است که نمونه های آن در “دریای اشک” و در “گلهای آبیدر” موجود می باشد.

شعر دکتر مهیندخت معتمدی، ساده‌ و دلنشین و در قالب غزل و قصیده‌ سروده شده‌ است. او می‌گفت من همسر اختیار نکردم و با نوشته‌هایم زندگی کردم.

ایشان سرانجام در ۱۶ آبان سال ۱۳۹۲ خورشیدی، در سن ۸۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.

 

آثار دکتر مهیندخت معتمدی:

  1. دریای اشک
  2. گل‌های آبیدر
  3. نقشی از مولانا خالد نقشبندی
  4. شعله کبود، جبران خلیل جبران (ترجمه)
  5. قصاید سه‌گانه: لامیه العرب، لامیه العجم و لامیه الکرد
  6. قصیده‌ی بانت سعاد
دکترمهیندخت معتمدی

عکسی از شاعر و ادیب کردستانی دکترمهیندخت معتمدی

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.