امروز برابر است با :27 خرداد 1403

دکتر ایرج گنج‌بخش

دکتر ایرج گنج‌بخش جراح نامی قلب و عروق در سال ۱۳۲۰ در یکی ازروستاهای کرمانشاه به دنیا آمد.

دکتر ایرج گنج‌بخش جراح نامی قلب و عروق در سال ۱۳۲۰ در یکی ازروستاهای کرمانشاه به دنیا آمد.

  • دوران زندگی و تحصیلات دکتر ایرج گنج‌بخش

دکتر ایرج گنج‌بخش در سال ۱۳۲۰ در روستای بلوردی از توابع بخش بیستون در خانواده‌ای کشاورز و تهیدست به دنیا آمد. پدرش که رعیت بود، در سن ۶۸ سالگی به دلیل بیماری آنژیو پلاسمای قلبی فوت کرد. مادر دکتر ایرج گنج‌بخش به همراه او و خواهرش به کرمانشاه آمده و در محله چقا میرزا ساکن شدند. دکتر گنج‌بخش که در آن زمان دانش آموز بود، تحصیلات ابتدایی و مقدماتی خود را در مدرسه رازی تهران به پایان رساند و پس از آن برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی عازم فرانسه شد در پاریس اقامت گزید. با کفاشی امرار معاش می‌کرد و مادرش نیز در خانه‌های مردم خدمتکار بود. پس از مدتی و به دلیل موفقیت تحصیلی، دکتر گنج‌بخش در رشته پزشکی دانشگاه تهران قبول شد. پس از پایان تحصیلات درسال 1346 برای ادامه تحصیلات، ابتدا به انگلستان و بعد به فرانسه رفت تا به عنوان فوق تخصص جراحی قلب خود را به دنیای پزشکی معرفی کند.

  • موفقیت های دکتر ایرج گنج‌بخش

دکتر گنج‌بخش در سال 1986 به ریاست بیمارستان “ژاکوپ دلانته” شهر مارسی منصوب شد و پس از مدتی به ریاست مهمترین و بزرگترین بیمارستان قلب فرانسه یعنی “سن پتیه” منصوب گردید. وی تا کنون صدها عمل جراحی قلب انجام داده که طولانی ترین آنها 26 ساعت بوده و بدون شک مهمترین عمل وی، جراحی قلب ژاک شیراک رئیس جمهور اسبق فرانسه است.

دكتر ایرج گنج‌بخش در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین چهره های جراحی قلب در كشور فرانسه است و در سال 1990به عنوان کاندیدای دریافت نوبل پزشکی مطرح بود اما بنا به دلایل نا معلوم دکتر یوهان کرایچنف به جای وی جایزه را دریافت کرد. او هم اکنون در رشته های مختلف جراحی باز و نیمه باز و بسته قلب و هم چنین الکترو کاردیوگرافی پیشرفته دارای تالیفات و کتب ارزشمند بسیاری است که در دانشگاه‌های معتبر جهان تدریس می شود.

ژاک شیراک که دو دوره، ریاست جمهوری فرانسه را به مدت دوازده سال تا سال 2007 میلادی در اختیار داشت، بیمارستان سن پتیه را به بیمارستان نظامی “وال دو گراس” که معمولا مقامات فرانسوی عملیات جراحی و پزشکی خود را در آن انجام می‌دهند، ترجیح داد و حاضر شد تا یک پزشک مشهور ایرانی دستگاه “پیس میکر” را در بالای قلب وی جای دهد. دستگاه پیس میکر برای آن دسته از بیماران قلبی که ضربان قلب آنها به طور نامنظم کار می‌کند استفاده می‌شود. با این دستگاه میزان ضربان قلب متناسب با فرد بیمار تنظیم می‌شود.

دكتر ایرج گنج‌بخش اولین فرد غیر فرانسوی است که در طول تاریخ مدال افتخار کشور فرانسه را دریافت کرده است. دکتر  تا سال 2008 ریاست بخش جراحی قلب و بیمارستان سالپتری‌یر پاریس را بر عهده داشت و در حال حاضر به تدریس و آموزش اشتغال دارد

او که ریاست بخش جراحی قلب و قفسه‌ی سینه بیمارستان پیتی-سالپتری‌یر پاریس را نیز تا سال ۲۰۰۸ میلادی عهده داشت، با عمل قلب ژاک شیراک سلامتی را به وی بازگرداند. وی به گفته خود بین ۱۵٬۰۰۰ تا ۲۰٬۰۰۰ عمل جراحی قلب باز انجام داده‌است.

  • جوایز
  •  برنده لوح تقدیر ابن‌سینا در سال ۱۳۸۵
  • مدال افتخار کشور فرانسه
دکتر ایرج گنج‌بخش

عکسی از جراح نامی قلب و عروق

دکتر ایرج گنج‌بخش

عکسی از دکتر ایرج گنج‌بخش پزشک برجسته ایرانی

دکتر ایرج گنج‌بخش

عکسی از ایرج گنج‌بخش پروفسور قلب جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.