امروز برابر است با :27 خرداد 1403

دالاهو

شهرستان دالاهو از توابع استان کرمانشاه می باشد؛ که در سال ۱۳۸۴ به شهرستان دالاهو به مرکزیت کرند غرب ارتقاء یافت.

شهرستان دالاهو از توابع استان کرمانشاه می باشد؛ که در سال ۱۳۸۴ به شهرستان دالاهو به مرکزیت کرند غرب ارتقاء یافت.

شهرستان دالاهو چهاردهمین شهرستان استان کرمانشاه محسوب می شود و شامل دو بخش مرکزی گهواره شهرهای کرند و گهواره ریجاب می‌شود و از پنج دهستان به نام های بیوه نیج، گوران، بان زرده، قلخانی، باباجانی و154 روستا برخوردار می باشد. شهرستان دالاهو که مساحت 1900 کیلومتر مربع به خود اختصاص داده است. از نظر موقعیت طبیعی، جغرافیایی و اقتصادی قابلیت های بسیار خوبی دارد که وجود تنگه و گذرگاه پاتاق در غرب آن که در گذشته های دور به دروازه آسیا و عقبه حلوان موسوم بوده و قرار گرفتن بر سر مسیر جاده باستانی ابریشم و شاهراه اتصال ساکنان زاگرس و فلات مرکزی ایران به میان رودان و اماکن زیارتی بر اهمیت این منطقه افزوده است.

  • نام دالاهو

شهرستان دالاهو در ۹۹ کیلومتری غرب کرمانشاه در راه اصلی کرمانشاه به کربلا به دالاهو می‌رسیم. دالاهو، دامنه‌ای است که در این منطقه قرار گرفته و اسم بلندترین کوه این منطقه می‌باشد. کوهی که زمانی در آن عقاب‌ و آهوهای زیادی زندگی می‌کردند. کُردها به عقابدال” می‌گویند و ترکیب دال و آهو، اسم دالاهو را می‌سازند.

  • زبان مردم دالاهو

مردمان شهرستان دالاهو از اقوام کُرد هستند که به زبان کُردی و گویش جافی و گویش کلهری تکلم می‌کنند.

  • مذهب دالاهو

از نظر اعتقادی اکثریت مردم دالاهو (83%) پیرو آیین یارسان و مسلک اهل حق و اقليتی از آنان اهل تسنن (13%) و تشيع (4%)  هستند.

  • جمعیت دالاهو

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، جمعیت دالاهو برابر با ۸۵٬۳۴۲ نفر بوده‌است.

  • موقعیت جغرافیایی دالاهو

شهرستان دالاهو با مساحت ۱۹۳۰ کیلومتر مربع، در قسمت غربی استان کرمانشاه بین ۹َ°۳۴ تا ΄۴۶ °۳۴ عرض شمالی و΄۵۳ ° ۴۵ تا ΄۳۵ °۴۶ طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده‌است، که از شمال به جوانرود وثلاث باباجانی، از جنوب غربی به گیلان غرب، از غرب به سرپل ذهاب، از شرق و جنوب شرقی به اسلام آبادغرب و از شمال شرق به کرمانشاه محدود می‌شود؛ و در این شهرستان شهری زیبا بنام شهر زیبای ریجاب می‌باشد.

  • آب و هوا دالاهو

شهر دالاهو از نظر آب و هوایی در منطقه مدیترانه‌ای قرار دارد.

  • جاذبه‌های تاریخی و گردشگری دالاهو

طاق گرا: ایوان سنگی مسقفی می باشد که در دروازه کوهسار زاگرس و گردنه گِل سیاه در تنگه پاتاق موجود است، علت بنای آن را عده‌ای توقفگاه موکب شاهی و عده‌ای دیگر علامت سرمدی ایالت ماد از ایالت اشکانیان تصور کرده‌اند.

دره سرخه دیزه: در ۲۵ کیلومتری شهر سرپل ذهاب، دره زیبای سرخه دیزه واقع شده است. در روستای سرخه دیزه بقایای قلعه عظیمی از روزگار ساسانیان برجاست که از قلوه سنگ و ملاط ساخته شده ودو نوع آجر با دو رنگ نخودی و قرمز در ساخت آن به کار برده شده‌است.

روستای حریر: در ۵ کیلومتری شمال غرب کرند و ۳۷ کیلومتری اسلام آباد غرب، روستایی که قدمتش به دوران نادرشاه مربوط است قرار گرفته و روستای حریر نام دارد. آن چه باعث جذابیت روستای حریر شده، خانه‌های پلکانی آن هستند که به صورت دو طبقه‌ای به روی هم قرار گرفته‌ و منظره بسیار دیدنی و دلنشینی ایجاد کرده‌اند.

مسجد عبدالله بن عمر: در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه و در مسیر دالاهو به سمت سرپل ذهاب در شهر ریجاب، مسجد عبدالله بن عمر در روستای شالان واقع شده است. گفته می‌شود بنای مسجد عبدلله بن عمر به فرزند خلیفه دوم تعلق دارد. مردم روستای شالان احترام خاصی به مسجد عبدالله بن عمر قائل هستند و آن را مکانی بسیار مقدس و والا می‌شمارند.

مجموعه قلعه یزدگرد: مجموعه تاریخی و فرهنگی قلعه یزدگرد در زرده که یکی از توابع بخش مرکزی شهرستان دالاهو می باشد، واقع شده و نامش از قلعه‌ای با همین نام که روی یکی از قله‌های مذتفع دالاهو و مشرف بر مجموعه تاریخی یزدگرد قرار دارد، گرفته شده است. مجموعه قلعه یزدگرد در پناه دیواری به قطر حدود چهار متر و مرتفع چندین بنای محصور را در خود جای داده که شامل برج‌های پشتیبان، اتاق‌های نگهبانی و فضاهایی به شکل پیکان که محل استقرار تیراندازان مدافع بوده، هستند. از بناهای اصلی که مجموعه قلعه یزدگرد را تشکیل داده‌اند می‌توان بنای قلعه موسوم به یزدگرد، برج نقاره خانه، برج آشتیاب، آشپزگاه، زندان، محوطه گچ گنبد، دیوار دفاعی پیوسته پیرامون مجموعه، آتشکده قلعه داور، دروازه، کاکا کشتیه، جای دار، تپه رش و هشتره را نام برد. از نظر تاریخی ساخت این مجموعه به دوران اشکانی نسبت داده می‌شود و در ادوار بعدی نیز بناها پیوسته مورد استفاده قرا گرفته‌اند. مجموعه زیبا و باشکوه قلعه یزدگرد در ۱۸ کیلومتری ریجاب به سمت سرپل ذهاب واقع شده است.

مقبره ابو دجانه : مقبره ابودجانه (دوجانبه) که برای اهل تسنن متبرک و محترم است، او یکی از یاران پیامبر(صل الله علیه و آله) بوده که در جنگ‌های اُحد، بدر و دیگر غزوات نبی اکرم(صلی الله علیه و آله) حضور داشته و در جنگ یمامه با مسیلمه کذاب به درجه شهادت رسید.

مسجد عبدالله بن عمر: این بنا علی الظاهر از بناهای قبل از اسلام  بوده، که پس از ظهور اسلام در ایران به مسجد تبدیل شده است، اهالی منطقه بنای مسجد را به عبدالله بن عمر فرزند خلیفه دوم نسبت می دهند و به همین نام نیز معروف شده است.

بانزرده: دهستان  بانزرده علی الخصوص روستای بانزرده (دوازده کیلو متری شمال غربی منطقه ریجاب)، دارای آثار فراوانی از دوره ساسانیان است، از جمله مهمترین  این آثار می توان به: بان مَه زاران، گنبد کلایی، قلعه گَه، قبر سلطان سی قلی مَه، قلعه و برج خاموشی، زندان دو ناب، قلعه ویرانه، بهشت و دوزخ، پل دروازه، بابا شیخ، نقاط حجاری شده دره”هونان”، نهرگبری ( جوگوری)، مسجد ریجاب، قلعه سراب کنار، برج ریجاب، قلعه تاش خیزی، گمری ملک، قبر شیخ بایزی بستان، قلعه بان زرده، قلعه یزد گردی، آشیابا، گچ گنبد، آشپز خانه، دیوار دفاعی اشاره نمود.

نقاره خانه: نقاره خانه یکی از جاذبه‌های ارزشمند تاریخی دالاهو می باشد که در بخش مرکزی دهستان بان زرده و در ۱.۵ کیلومتری جنوب شرق روستای زرده واقع شده و به دوره اشکانیان تعلق دارد. نقاره خانه دالاهو در ۲۶ اسفند سال ۱۳۸۶ با شماه ثبت ۲۱۷۵۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مقبره بابا یادگار: یکی از بقاع متبرک اهل حق  که در قریه بان زرده نزدیک قلعه معروف یزدگردی است، هویت حقیقی بابایادگار مانند دیگر مشایخ اهل حق معلوم نیست ولی از آنجا که غالب این مشایخ در اوایل حکومت صفویان زندگی می کرده اند ردپایی در تاریخ از آنان می توان سراغ گرفت.

آبشار پیران: بلندترین آبشار شهرستان دالاهو، آبشار پیران است که حدود ۲۰۰ متر ارتفاع داشته و از سه طبقه تشکیل شده است. طبقه‌های اول و دوم آبشار پیران نسبت به طبقه پایینی ارتفاع زیادی دارند. آبشار پیران دالاهو بسیار زیبا است و ارزش دیدن دارد. همچنین، آبشار پیران در لیست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

دالاهو

عکسی از آبشار پیران دالاهو

عکسی از قلعه یزدگرد دالاهو

دالاهو

عکسی از ریجاب دالاهو

3 یک پینگ

  1. پینگ بک: علی‌اکبر مردای - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

  2. پینگ بک: علی‌ اکبر مرادی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

  3. پینگ بک: حیدر کاکی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.