امروز برابر است با :27 خرداد 1403

حشمت‌الله لرنژاد

حشمت‌الله لرنژاد، موسیقی‌دان و خواننده‌ی کُرد در سال ۱۳۲۶ در کرمانشاه به دنیا آمد.

حشمت‌الله لرنژاد، موسیقی‌دان و خواننده‌ی کُرد در سال ۱۳۲۶ در کرمانشاه به دنیا آمد.

حشمت‌الله لرنژاد در محله‌ی علافخانه در شهر کرمانشاه در یک خانواده هنرمند به دنیا آمد. پدر و پدربزرگ وی نیز صدای دلنشینی داشتند. وی برادر یدالله لرنژاد (شیدا کرماشانی) شاعر کُرد، و پدر حسام لرنژاد خواننده است. پدربزرگ وی نیز صدای دلنشینی داشتند. حشمت‌الله لرنژاد در سال ۱۳۴۳ در سنین ۱۷ سالگی در ارکستر رادیو کُردی کرمانشاه اولین ترانه‌ی خود را با شعری از برادرش، یدالله لرنژاد (شیدا کرمانشاهی) اجرا کرد و از همان زمان فعالیت رسمی خود را در زمینه‌ موسیقی کُردی آغاز کرد. حشمت‌الله لرنژاد ترانه‌های خود را به زبان‌های کُردی و فارسی اجرا کرده‌است.

  • سبک موسیقی حشمت‌الله لرنژاد

لرنژاد به سبک استادان موسیقی کردستان مانند سید علی‌اصغر کردستانی، علی مردان و طاهر توفیق گرایش داشت، و مدت‌ها در رادیو کُردی کرمانشاه از تعلیمات حسن زیرک خواننده نامی کُردستان استفاده کرد. وی در رادیو با بزرگان موسیقی منطقه‌ی کرمانشاه مانند: محمود بلوری، محمود مرآتی، اکبر ایزدی، سیف‌الله نادرشاهی و مسعود زنگنه مجد همکاری می‌کرد.

سرودها و ترانه‌های حشمت‌الله لرنژاد به سبک‌های مختلف بود و تسلط کاملی در گویش‌ها و لهجه‌های کُردی مانند هورامی، سورانی، گورانی، بادینانی، کرمانجی، لری و کُردی کرمانشاهی داشت که در آثار وی به خوبی مشهود است. لرنژاد خواننده‌ای مردمی و محبوب و دلبستۀ شهر و دیارش بود که این موضوع در آهنگ‌های کُردی که در ستایش شهر کرمانشاه خوانده -از جمله ترانه‌ی “کرماشان”- مشهود است.

همچنین وی در فن بداهه‌خوانی بسیار توانمند بود؛ چنان‌که یک بار به مناسبت دهه‌ی فجر برای اجرای موسیقی به پالایشگاه خانگیران سرخس دعوت شده بود و در شب اجرا پس از هماهنگی معلوم شد که گره‌ای در کار است، اما لرنژاد فوراً ابتکار به خرج داده و با بداهه‌خوانی در دستگاه شور (چپ کوک) که دستگاهی بسیار مشکل است، سرود “بهشت زندگی” را اجرا نمود، که این کار باعث حیرت خیلی از نوازندگان و تماشاچیان شد.

  • ترانه‌های پاپ حشمت‌الله لرنژاد

وی در خواندن ترانه‌های پاپ نیز مهارت کافی داشت. از جمله ترانه‌های پاپ وی می‌توان به ترانه‌ی”خونه‌ی من تورم نیش زمونست” با آهنگ‌سازی منوچهر طاهرزاده و شعر کیومرث حیدری، و ترانه‌ی”خورشید میهن ما تو دست شب اسیره” که مضمونی سیاسی-اجتماعی داشت، اشاره کرد. حشمت الله لرنژاد بیش از ۲۰۰ ترانه‌ی کُردی را با گویش‌های مختلف این زبان اجرا کرده‌است.

  • شغل حشمت‌الله لرنژاد

حشمت‌الله لرنژاد علاوه بر این در اداره‌ی هواشناسی کرمانشاه نیزکار می‌کرد و مدت ۲۵ سال کارمند این اداره بود.

  • درگذشت حشمت‌الله لرنژاد

حشمت‌الله لرنژاد در ۲۵ شهریور سال ۱۳۷۴ درگذشت و در گورستان میناآباد شهر کرمانشاه به خاک سپرده‌شد. فرزند ایشان حسام لرنژاد راه پدر را ادامه داده و صدایش را به ارث برده است و از خوانندگان مطرح کرد می باشد که او هم همچون پدرش به شهر و دیارش تعصب فراوان دارد.

حشمت‌الله لرنژاد

عکسی از دوران جوانی حشمت‌الله لرنژاد

حشمت‌الله لرنژاد

عکسی از هنرمند کُرد حشمت‌الله لرنژاد

حشمت‌الله لرنژاد

عکسی از هنرمند حشمت‌الله لرنژاد و پسرش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.