امروز برابر است با :2 اسفند 1402

حسن کامکار

حسن کامکار، موسیقی‌دان، آهنگساز، نوازنده‌ی ویولن و بنیان‌گذار گروه موسیقی کامکارها در سال ۱۳۰۲ در سنندج به دنیا آمد.

حسن کامکار، موسیقی‌دان، آهنگساز، نوازنده‌ی ویولن و بنیان‌گذار گروه موسیقی کامکارها در سال ۱۳۰۲ در سنندج به دنیا آمد.

  • دوران زندگی حسن کامکار

حسن کامکار، با نام اولیه حسن سوری میباشد. وی از اوان کودکی به موسیقی علاقه داشت. او اولین بار با خرید “سه‌تار” از نوازنده‌ای نابینا به نام “علی‌خان” و نواختن آن، به دنیای موسیقی گام نهاد. در دوازده سالگی در مدرسه‌ی “موزیک نظام” استخدام شد.

وی در سن ‌١٧ سالگی با سازهای سنتی و مخصوصا ویلون آشنا شد و چون در ارتش سلفژ را فرا گرفته بود، این ساز را بدون استاد و با استفاده از نت‌ها و ردیف‌های چاپ شده از ابوالحسن صبا تمرین کرد.

از آن جایی که او تمام سازهای ایرانی از قبیل سنتور و تار و سه تار و کمانچه را بدون استاد فراگرفت و نیز می‌توانست به راحتی این سازها را کوک کند، دارای استعداد بسیار خوبی بود. نشان‌دهنده‌ی استعداد بسیار خوب وی بود.

شرایط اجتماعی در زمانی که حسن کامکار شروع کرد، بسیار نامناسب بود؛ اما او سرسختانه راه خود را ادامه ‌داد. علی رغم تمام مشکلات، وی توانست تحولات زیادی در زمینه موسیقی و به خصوص موسیقی کردستان ایجاد کند، در آن زمان موسیقی محلی اصلا هیچ نت و علمی نداشت و وی توانست بسیاری از قطعات محلی کردستان را به طور علمی حفظ و ضبط کند.

  • فعالیت‌های هنری حسن کامکار

حسن کامکار در سال ‌1340 اولین هنرستان موسیقی کردستان را با حمایت “وزارت فرهنگ” را تاسیس کرد و نیز در حدود سال‌های ‌1346 و 1347 توانست ‌٤ گروه موسیقی تشکیل دهد که یک گروه از آنان گروه بانوان و یک گروه دیگر را کودکان تشکیل می‌دادند. وی خود برای این گروه‌ها قطعاتی می‌ساخت و با آنان تمرین می‌کرد؛ همچنین وی مسئولان وقت را وادار به تأسیس “هنرستان عالی موسیقی” کرد. این چند گروه تا اوایل انقلاب نیز فعالیت‌هایی داشتند. که حجم فعالیت‌های موسیقی در این کانون گسترش یافت و صاحب سه ارکستر شد.

حسن کامکار سالیان درازی را به جمع‌آوری و تدوین و ساختن آهنگ و نغمه و ترانه‌های فولکلور کُردی و نت‌نویسی موسیقی پرداخت. وی بیش از ۴۰۰ قطعه و ترانه ساخت.

استاد حسن کامکار خیلی علاقه داشت که این هنر را توسعه بدهد و در واقع بسیار علاقه‌مند بود که فرزندان خود نیز در این عرصه گام بگذارند و نیز به علت استعدادی که در فرزندانش وجود داشت آنها با تربیت پدر و با راهنمایی‌های او توانستند موسیقی را فراگیرند.

وی دارای 8 فرزند (هوشنگ، بیژن، پشنگ، ارسلان، قشنگ، اردوان، اردشیر و ارژنگ) می باشد.

  • گروه کامکارها

وی بنیان‌گذار گروه کامکارها است. نخستین ارکستر خانوادگی کامکارها در سال ۱۳۴۴ شکل گرفت که در آن کنسرت، حسن کامکار، ویولون می‌نواخت، قشنگ می‌خواند، پشنگ و ارژنگ، سنتور و جاز می‌نواختند و هوشنگ کامکار هم به اتفاق بیژن با آکاردئون گروه را همراهی می‌کرد. پس از اینکه اردشیر و ارسلان با گذر از دوران کودکی وارد گروه شدند، در سال ۴۹ آنها یک ارکستر نیمه حرفه‌ای تشکیل دادند.

بعدها گروه کامکارها همراه با محمد رضا لطفی، پرویز مشکاتیان و حسین علیزاده، هسته‌ی اولیه‌ی گروه‌های شیدا و عارف را بنیان گذاردند و اولین کنسرت‌ها را هم در اوایل انقلاب، اجرا کردند.

در آن سال‌ها اردوان با تکنیک بالای خود در سنتور به تکنوازی می‌پرداخت. در همین زمان دعوت‌های خارجی از کامکارها آغاز شد.

حضور در جشنواره‌هایی چون پوخ برگ اتریش، وومد و کنسرت با لاندن سیمفونیتا از جمله موفقیت های گروه کامکار به حساب می‌آید.

  • درگذشت حسن کامکار

استاد حسن کامکار در سال ۱۳۷۱ در سن 69 سالگی در زادگاهش سنندج درگذشت.

حسن کامکار

عکسی از موسیقی‌دان، آهنگساز، نوازنده‌ی ویولن

حسن کامکار

عکسی از حسن کامکار همراه با گروه موسیقی

حسن کامکار

عکسی از مزار حسن کامکار

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: جمشید عندلیبی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.