امروز برابر است با :27 خرداد 1403

جوانرود

جوانرود سومین شهر پر جمعیت استان کرمانشاه و مرکز شهرستان جوانرود می باشد.

جوانرود سومین شهر پر جمعیت استان کرمانشاه و مرکز شهرستان جوانرود می باشد.

جوانرود یا (قڵاگیان) نام شهری در استان کرمانشاه است. همچنین سومین شهر پر جمعیت استان پس از شهرهای کرمانشاه و اسلام آباد غرب است. جوانرود از شمال به اورامان لهون و پل دو آب، از جنوب به شهرستان سرپل ذهاب و از شرق به کرمانشاه و از غرب به خاک عراق متصل می باشد. زبان مردم این منطقه (کُردی سورانی با گویش جافی) است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهر در مرکز منطقه اورامانات و در بین سه شهرستان پاوه، ثلاث باباجانی و روانسر محصور می‌باشد.؛ این شهر دارای جنگل‌های طبیعی و بکر بلوط می‌باشد. واردات کالاهای خارجی و صادرات کالاهای ایرانی از طریق مرز جوانرود-عراق(دروله)، ثلاث -عراق(شیخ صله) و پاوه-عراق(شوشمی و سازان)، بازارچه‌ی پررونقی برای این شهر به ارمغان آورده‌است. جوانرود گردشگر پذیر ترین شهر در منطقه غرب کشور است که باعث شکوفاشدن اقتصاد این شهر شده است. از برتری ها جوانرود نسبت به سایر شهرها عرضه محصولات امنیت کامل، مراکز اقامتی مناسب، آب و هوای معتدل، طبیعت بکر و منظره های سرسبز فاصله نزدیک تر به مراکز مهم کشور همچون تهران، اصفهان و مشهد و جنوب کشور، محورهای مناسب راه و نزدیکی به مناطق گردشگری طاق بستان، بیستون، غار قوری قلعه، سد داریان و روستاها اورامانات می باشد.

 • نام جوانرود

نام جوانرود برگرفته از قلعه‌های حکومتی متعددی است که در این منطقه در چند قرن اخیر توسط حکومت‌ها بنا نهاده شده‌است. آثار و شواهد مکتوب بدست آمده در منطقه تاریخ و قدمت جوانرود و نامش را به بیش از ۷۰۰ سال می‌رسانند. حمدالله مستوفی در کتاب خویش از این منطقه با نام “الانی” یاد می‌کند.

 •  پیشینه تاریخی جوانرود

حکومت جوانرود که جزء بلوک هجده‌گانه سنندج می باشد و مردوخ کردستانی در کتاب خود بلوک جوانرود را متشکل از قریه آباد پاوه و نیز قلعه جوانرود و محال روانسر ذکر می‌کند بیشتر در دست والیان اردلان بوده اما حاکمان اصلی جوانرود که مشروعیت خود را از عامه مردم می‌گرفتند سید احمد بیگ جاف و فرزندان وی بوده‌اند. پس از او رستم بیگ وکیل بنا بر وصیت پدر سید احمدبیگ و نظر ریش‌سفیدان مسئولیت رهبری ایل را برعهده گرفت. بعد از او اولاد ارشد وی به این مقام می‌رسیدند. این یاسای ایلی با فوت محمد بیگ وکیل در سال ۱۳۶۳ ه‍.ش به پایان رسید. ایل غالب در جوانرود همواره جافها، به سرکردگی بیگ زادگان جوانرودی بوده‌اند.

زبان مردم جوانرود

زبان مردم شهرستان جوانرود (کُردی سورانی با گویش جافی) است. در جوانرود، زبان کُردی به عنوان زبان مادری و زبان فارسی به عنوان زبان آموزش و مکاتبات رسمی، توسط اهالی شهرستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • مذهب جوانرود

مردم شهرستان جوانرود مسلمان و دارای مذهب سنی شافعی هستند و تفکرهای آن از اکثریت به اقلیت عبارتند از: اهل تصوف، اخوان، سلفیت، مکتب قرآن، …

 • جمعیت جوانرود

براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ جمعیت شهرستان جوانرود ۷۵٬۱۶۹ نفر بوده‌است.

 • موقعیت جغرافیایی جوانرود

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهر در مرکز منطقه اورامانات و در بین سه شهرستان پاوه، ثلاث باباجانی و روانسر محصور می‌باشد. شهرستان جوانرود از شهرستان‌های استان کرمانشاه در غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر جوانرود (قلعه) می باشد. پهنای جغرافیایی این شهر 28 درجه و 92 دقیقه و در 1911 متری از سطح دریا در 86 کیلومتری جنوب شرق کرمانشاه و 573 کیلومتری پایتخت (تهران) ، و از شمال با پاوه، از غرب به کشور عراق و از جنوب غرب با سرپل ذهاب همسایه‌ا می باشد.

 • آب و هوا جوانرود

آب و هوای شهرستان جوانرود از نوع معتدل کوهستانی بوده و از مناطق خوش آب و هوای استان کرمانشاه به‌شمار می‌رود. شهر جوانرود در درون یک دره واقع شده‌است و کوهستانی می‌باشد به طوری که کوه شاهو به صورت دیواره‌ای در حدود ۴ کیلومتری شمال آن قرار گرفته‌است.

رودخانه‌های معروف شهرستان جوانرود

شهرستان جوانرود دارای رودخانه های فصلی و دائمی زیادی بوده که مهمترین آنها آب سفیدبرگ و رود لیله می باشد. کلیه رودخانه های شهرستان جزء حوزه آبریز خارجی محسوب شده چرا همه آنها نهایتاٌ از کشور خارج و به رودخانه دجله می ریزند.

آب سفید برگ:

این رودخانه از کوههای جنوب شرقی پاوه سرچشمه می گیرد یکی از شاخه های آن آب خلفیه از رودخانه های جاری در شهرستان پاوه است که در روستای نوخاص در دهستان منصورآقایی با ریزابه های شرقی مخلوط شده و به نام سفید برگ به دهستان شروینه شهرستان جوانرود وارد می شود این رودخانه از دره شمالی کوه گرده برگیر عبور کرده بطرف غرب روان شده و در دهستان شروینه از کنار روستای سفیدبرگ می گذرد و نهایتاٌ در شمال غربی روستای سرخه بان پایین به رودخانه لیله می ریزد.

رود لیله:

رود لیله از دامنه شمالی کوه بند گاز در دهستان دولت آباد سرچشمه گرفته و روبه شمال از کنار روستاهای پشت تنگ شاینگان، ده رش و سیاران از روستاهای دهستان های دولت آباد و بازان گذشته وارد دهستان شروینه شده پس از سیراب ساختن روستاهای ده توت و شروینه سرانجام در شمال باختری روستاهای سرخه بان سفلی با آب سفیدبرگ در می آید سپس بطرف شمال غربی روان شده وارد دهستان کلاش می گردد.

 • جاذبه های تاریخی و تفریحی جوانرود

اماکن تاریخی:

 1. قلعه چنگیزخان: قلعه ای است در شمال شهر و مشرف بر هلانیه که از روزگاران استیلای مغول بازمانده ومرکز فرماندهی سپاهیان مغول در این منطقه بوده است.
 2. قلعه آلانی ونقاره خان: این قلعه تاریخی در شهر جوانرود روبروی تپه چنگیزخان و در قسمت شرقی پارک هلانیه قراردارد.
 3. برج جوانرود: به آن قلعه ی کهن نیز گفته می شود و هم اکنون مسجد جامع جدید شهر جوانرود روی آن ساخته شده است.
 4. تپه صفی الدین خان: این تیه قدیمی در روستای صفی آباد در 2 کیلومتری شهر در جاده جوانرودروانسر واقع است.
 5. قلعه دوان: به آن بانی توان نیز می گویند که در سه کیلومتری شهر جوانرود در مسیر جاده جوانرودروانسر در پشت روستای صفی آباد قراردارد. بنا به روایتی این قلعه در وقت خود دارای 60 دکان و کوچه وبازار بوده است.

اماکن دیدنی وتفریحی:

 1. زیبا پارک هلانیه: در شمال شهر جوانرود واقع شده است.
 2. سفیدبرگ: در شمال غربی و در 15 کیلومتری شهرستان جوانرود واقع شده است در این محل استخر پرورش ماهی قزل آلا احداث شده که در جذب مهمانان به این شهرستان موثر می باشد.
 3. غارکاوات: این غار در 15 کیلومتری شهرستان جوانرود واقع شده واولین غارآبی آسیا است که تفریحگاه سران جوانرود بوده و هم اکنون نیز در جذب توریست و گردشگران خارجی و داخلی نقش بسزایی دارد. بخشی از آب شرب جوانرود نیز از آنجا تأمین می شود.
 4. سراب بالاخانی ومسیر شروینه: این مسیر نیز محل تفرجگاه ساکنان شهر جوانرود می باشد که دارای باغات فراوانی است، عده ای از مردم جوانرود اوقات فراغت خود را در این مسیر می گذرانند. سراب بالاخانی نیز در قسمت غربی شروینه قرارگرفته که محلی جذاب و دیدنی می باشد.
 5. سراب سرود: در مسیر جاده جوانرودروانسر در 8 کیلومتری شهر جوانرود قراردارد دارای رودی پر آب و گواراست و مل تفریح مردم جوانرود و مهمانان می باشد، در این مسیر درختان انبوهی وجود دارد که محلی زیبا جهت استراحت مهمانان می باشد.
جوانرود

عکسی از نمای شهر جوانرود

جوانرود

عکسی از شهر زیبای جوانرود

جوانرود

عکسی از شهرستان جوانرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.