امروز برابر است با :27 خرداد 1403

جمشید عندلیبی

جمشید عندلیبی موسیقی دان، آهنگساز و نوازنده‌ی ساز نی در سال ۱۳۳۶  در سنندج به دنیا آمد.

جمشید عندلیبی موسیقی دان، آهنگساز و نوازنده‌ی ساز نی در سال ۱۳۳۶  در سنندج به دنیا آمد.

  • دوران زندگی جمشید عندلیبی

جمشید عندلیبی نوازنده‌ی ساز نی در شهر سنندج واقع در استان کردستان متولد شد. وی نواختن نی را ابتدا بدون استاد فراگرفت و در سن ۱۰ سالگی آموزش موسیقی را با سازآکاردئون در کلاس‌های فرهنگ و هنروقت سنندج که مسئول آن حسن کامکار بود شروع کرد. وی سپس به عضویت گروه نوجوانان و ارکستر بزرگسالان فرهنگ و هنر سنندج درآمد و در کنارآموزش و تعالیم مختلف موسیقی به همراه ارکستر بزرگسالان اجرای کنسرت داشت. عندلیبی تحت تأثیر تکنوازی‌های نی حسن کسایی به ساز نی علاقمند شد و بدون استاد شروع به یادگیری این ساز کرد. سال ۱۳۵۴ در آزمون ورودی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران که برعهده نورعلی برومند بود در رشته موسیقی قبول شد. با تشکیل گروه عارف با حضور پرویز مشکاتیان و حسین علیزاده به‌ عضویت این گروه پذیرفته شد.

جمشید عندلیبی سپس با حضور در دانشگاه تهران و آشنایی با حسین عمومی به ادامه فراگیری تکنیک‌های ساز نی پرداخت. او ردیف موسیقی سنتی ایرانی را نزد نصرالله ناصح‌پور و نورعلی برومند و محمدرضا لطفی و تکنیک ردیف آوازی را نزد محمدرضا شجریان یاد گرفت.

  • فعالیت‌های هنری جمشید عندلیبی

عندلیبی در سال 1357 با همکاری هنرمندانی چون حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان و ناصر فرهنگ فر کانون فرهنگی چاووش و گروه عارف را بنیان گذاشت. عندلیبی در سال ۱۳۶۰ برای تکمیل تکنیک‌های پیشرفته نوازندگی نی به نزد حسن کسایی در اصفهان رفت. عندلیبی در در آثاری چون “بیداد”، “نوا”، “دستان”، “یاد ایام”، “رسوای دل”، “پیام نسیم”، “دل مجنون” و “سروچمان” با محمد رضا شجریان همکاری داشته است. همچنین آلبوم های “مهمان تو”، “پاییز نیزار” و “مونس جان” از جمله فعالیت های او درعرصه آهنگسازی هستند. وی نوازنده اثر جاودان نینوا بوده است. عندلیبی همچنین قطعات ابوالحسن صبا را با نی و به صورت ردیف آموزشی تنظیم و نواخته‌است.

  • آلبوم‌های جمشید عندلیبی
  1. مهمان تو (۱۳۷۵) با صدای علیرضا افتخاری
  2. باباطاهر (۱۳۸۲) با صدای علیرضا افتخاری
جمشید عندلیبی

عکسی از حضور جمشید عندلیبی در مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی‎

جمشید عندلیبی

عکسی از جمشید عندلیبی، نوازنده‌ی ساز نی

جمشید عندلیبی

عکسی از موسیقی دان، آهنگساز ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.