امروز برابر است با :27 خرداد 1403

بیژن ذوالفقارنسب

بیژن ذوالفقارنسب، بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل ایران، سال ۱۳۲۸ در شهر سنندج دیده به جهان گشود.

بیژن ذوالفقارنسب، بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل ایران، سال ۱۳۲۸ در شهر سنندج دیده به جهان گشود.

بیژن ذوالفقارنسب (زاده ۱۶ تیر  ۱۳۲۸ خورشیدی در شهر سنندج) دیده به جهان گشود. وی بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل ایران است که سابقه بازی در تیم ملی فوتبال ایران و شرکت در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۶ و جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۶ را دارد.

بیژن ذوالفقارنسب در تمامی مسابقات جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۶ به عنوان مدافع به میدان رفت و به همراه منصور رشیدی، حسن نظری، آندرانیک اسکندریان و نصرالله عبداللهی و با سرمربی‌گری حشمت مهاجرانی یک آمار فوق‌العاده خلق کردند و تیم ملی فوتبال ایران را بدون حتی یک گل خورده برای سومین بار قهرمان جام ملت‌های آسیا کردند که در حال حاضر آخرین قهرمانی ایران در این مسابقات است.

  • تحصيلات و فعالیت ورزشی بیژن ذوالفقارنسب

بیژن ذوالفقارنسب در اواخر دهه ۴۰ در تیم افسر از خانواده باشگاه تاج بازی می‌کرد، سپس به پاس پیوست. سال ۱۳۵۴ به پرسپولیس رفت و در همان سال اول حضور در پرسپولیس، به عنوان قهرمانی در مسابقات فوتبال جام تخت جمشید دست یافت. او در سال‌های ۱۳۵۵−۱۳۵۶ مدافع ثابت میانی در تیم ملی فوتبال ایران محسوب می‌شد. وی در روز ۱۹ مرداد سال ۱۳۵۸ و در فینال جام شهید اسپندی برای آخرین بار به عنوان یک بازیکن در مقابل پاس به میدان رفت. و سپس به بلژیک رفته و از دانشگاه بروکسل، موفق به اخذ درجه دکترای تربیت بدنی گردید.

  • مربیگری بیژن ذوالفقارنسب

او مربیگری را از سال ۱۳۵۸ در تیم آماتور خود به نام بیژن در سنندج آغاز کرد. وی در رقابت‌های مقدماتی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ دستیار مربیان مختلفی از جمله ویرای برزیلی و جلال طالبی بود. او به عنوان سرمربی تاکنون در تیم‌های مطرح استقلال، سایپا، پاس تهران، مس کرمان، پیکان، برق شیراز، ذوب‌آهن اصفهان، داماش گیلان و صنعت نفت آبادان کار کرده‌است. او دو بار با تیم سایپا قهرمان ایران شده‌اند.

  • بیژن ذوالفقارنسب به عنوان هیئت مدیره باشگاه فوتبال پرسپولیس

در تاریخ ۲۲ دی ۱۴۰۰ حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان پس از قبول استعفای مجید صدری، اعضای جدید هیأت مدیره این باشگاه را انتخاب کرد و پس از انتصاب رضا درویش در سمت مدیرعاملی، در کنار ذوالفقارنسب، غلامعلی محمد علیپور، محمد اسد مسجدی و مجید پوراحمدی را به عنوان دیگر اعضا معرفی کرد. هم‌چنین با تصمیم اعضا ذوالفقارنسب به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شد. بیژن ذوالفقارنسب در حالی پست جدید در باشگاه پرسپولیس گرفت که مشاور وزیر ورزش و جوانان نیز محسوب می‌شود. اما در نهایت، وی در تاریخ ۳ بهمن ۱۴۰۰ از سمتش استعفا داد.

  • مسئوليت ها و مقام ها:

تأسیس بنیاد خیریه تحت عنوان ” بنیاد حمایت از نابینایان و کم‎بینایان شهر سنندج ”

مدرس دانشگاه‌های علامه طباطبايی و سنندج در نشست هم‌اندیشی فدراسیون فوتبال با مربیان که در سال 1388 برگزار شد، بیژن ذوالفقارنسب به عنوان نماینده مربیان دسته اولی در کمیته فنی انتخاب شد.

  • افتخارات:

در پرسپولیس، به عنوان قهرمانی در مسابقات فوتبال جام تخت جمشید دست یافت.

  • تجلیل از بیژن ذوالفقارنسب

از وی به عنوان یکی از مشاهیر کُرد در تیر ماه ۱۳۹۸ در کنگره جهانی مشاهیر کُرد تجلیل و تقدیر شد. به وی نشان نشان شهروند طلایی اعطا شد.

  • نقل قول و خاطرات:

دکتر بیژن ذوالفقارنسب درمورد حضور بانوان در ورزشگاه‌ها گفت:”ما پيش از اين سابقه حضور بانوان و خانواده‌ها را در ورزشگاه‌ها داشته ايم و در همان حال با كمترين مشكلات روبرو بوده ايم. امروز نيز بايد با يك مديريت قوی و برنامه‌ريزی مناسب، پای خانواده‌ها را به ورزشگاه ها باز كنيم و برای تماشاگران احترام قائل شويم و به تدريج فرهنگ مناسب را در ميان آن‌ها نهادينه كنيم. مشكلات را نمیتوان يک شبه حل كرد.”

بیژن ذوالفقارنسب

عکسی از دوران جوانی بیژن ذوالفقارنسب

بیژن ذوالفقارنسب

عکسی از بیژن ذوالفقارنسب سرمربی تیم قهرمان سایپا

بیژن ذوالفقار نسب

بیژن ذوالفقار نسب مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.