امروز برابر است با :27 خرداد 1403

بهمن قبادی

بهمن قبادی متولد ۱۲ بهمن ۱۳۴۸ در شهر بانه کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و عکاس کرد اهل ایران است.

بهمن قبادی متولد ۱۲ بهمن ۱۳۴۸ در شهر بانه کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و عکاس کُرد اهل ایران است. او از جملهٔ کارگردانانِ نسل دومِ موج نوی سینمای ایران به‌شمار می‌آید.

  • زندگی‌نامه و فعالیت

    bahman ghobadi

    بهمن قبادی در جشنوارهٔ سان‌سبستیان در سال ۲۰۰۹

بهمن قبادی در سال ۱۳۴۸ در بانه به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه‌اش را در سنندج به پایان برد، دوران سربازی خود را در همدان گذراند و طی این مدت در انجمن سینمای جوان همدان چند فیلم کوتاه ساخت. سپس سال ۱۳۷۱ برای ادامه تحصیل در دانشگاه، به تهران رفت و در رشته سینما در دانشکده صدا و سیما مشغول به تحصیل شد، ولی دانشگاه را رها کرد و به انجام نرساند. او معتقد است هر آنچه در سینما دارد حاصل تجربیاتی است که با ساختن فیلم‌های کوتاهش به دست آورده.

بهمن قبادی در سال‌های پایانی دهه ۶۰ به عکاسی هنری و صنعتی روی آورد. تأثیر عکاسی در نگاه او به جهان تصویرگرش انکارناپذیر است. پس از آن، با ساخت فیلم‌های هشت میلی‌متری به فیلم‌سازی روی آورد. حاصل آن دوران، تعدادی فیلم داستانی و مستند هشت میلی‌متری است. فیلم‌های کوتاه قبادی از نیمه دهه ۱۳۷۰ مورد توجه قرار گرفتند و توانستند جوایز داخلی و خارجی متعددی را نصیب قبادی کنند.

با فیلم زندگی در مه، مسیر تازه‌ای در کارنامۀ او گشوده شد. این فیلم جوایز متعدد بین‌المللی را به دست آورده و عنوان “یکی از تحسین برانگیزترین فیلم کوتاه در ایران” را نیز به خود اختصاص داده‌است. وی با ساخت فیلم بلند زمانی برای مستی اسب‌ها به جرگه فیلم‌سازان حرفه‌ای پیوست. این فیلم، نخستین فیلم مستند کُردی‌زبان تاریخ سینمای ایران است.

آوازهای سرزمین مادری‌ام دومین فیلم بلند اوست. فیلمی با زبان و ساختاری یکدست که امکانات بصری را نیز به تصویر می‌کشد. لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند سومین فیلم قبادی‌ست که به نحوی مهم‌ترین اثر او نیز به شمار آمده‌است. فیلمی که بیش از هر اثر دیگری توانست مرزهای سرزمین کردستان را بر روی جهان بگشاید.

بهمن قبادی در انجمن سینمای جوانان سنندج به عنوان عکاس فعالیت داشت. قبادی برنده جایزه خرس شیشه‌ای و جایزه فیلم صلح جشنواره فیلم برلین در سال ۲۰۰۵ شد و در جشنواره فیلم کن نیز برنده جایزه دوربین طلایی در سال ۲۰۰۰، برنده جایزه فیپرشی در سال ۲۰۰۰، برنده جایزه فرانسوا در سال ۲۰۰۲ و برنده جایزه فرانسوا شاله و جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۰۹ شد. وی همچنین تهیه‌کنندگی فیلم مردان را هم در کارنامه خود دارد. او در فیلم مرد ایرلندی ایفای نقش کرده‌است.

بهمن قبادی

عکسی از نویسنده و کارگردان سینما بهمن قبادی

bahman ghobadi

بهمن قبادی متولد ۱۲ بهمن ۱۳۴۸ در شهر بانه کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و عکاس کرد اهل ایران است. او از جملهٔ کارگردانانِ نسل دومِ موج نوی سینمای ایران به‌شمار می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.