امروز برابر است با :27 خرداد 1403

بهمن قبادی

بهمن قبادی، کارگردان نسل دومِ موج نوی سینمای ایران در سال ۱۳۴۸ در شهر بانه متولد شد.

بهمن قبادی، کارگردان نسل دومِ موج نوی سینمای ایران در سال ۱۳۴۸ در شهر بانه متولد شد.

بهمن قبادی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و عکاس کُرد اهل ایران می باشد. او از جمله ی کارگردانانِ نسل دومِ موج نوی سینمای ایران به‌شمار می‌آید.

بهمن قبادی در بهمن ماه سال ۱۳۴۸ در شهر بانه در استان کردستان به دنیا آمد. شهری نزدیک مرز ایران و عراق در استان کردستان ایران. او اولین پسر از 7 فرزند خانواده است. وی تا سن 12 سالگی در شهر بانه زندگی می‌کرد تا زمانی‌که اختلافات مدنی باعث شد که به همراه خانواده‌اش به سنندج مرکز استان کردستان ایران نقل مکان کنند.

بهمن قبادی تحصیلات متوسطه‌اش را در سنندج به پایان برد، دوران سربازی خود را در همدان گذراند و طی این مدت در انجمن سینمای جوان همدان چند فیلم کوتاه ساخت. سپس سال ۱۳۷۱ برای ادامه تحصیل در دانشگاه، به تهران رفت. او کار هنری خود را در رشته عکاسی صنعتی شروع کرد. گرچه وی در دانشگاه صدا و سیمای ایران مشغول به تحصیل شد، ولی دانشگاه را رها کرد و به انجام نرساند. به جای آن همه تشریفات مربوط به اخذ مدرک، او معتقد بود برای آموختن هنر سینما تنها راه، تلاش خستگی ناپذیر در راستای ساختن فیلم‌های کوتاه است. ساخت فیلم‌های 8 میلی متری، نقطه شروعی برای “بهمن قبادی” جهت ساختن فیلم‌های کوتاه مستند در آینده بود.

بهمن قبادی در سال‌های پایانی دهه ۶۰ به عکاسی هنری و صنعتی روی آورد. تأثیر عکاسی در نگاه او به جهان تصویرگرش انکارناپذیر است. پس از آن، با ساخت فیلم‌های هشت میلی‌متری به فیلم‌سازی روی آورد. حاصل آن دوران، تعدادی فیلم داستانی و مستند هشت میلی‌متری است. فیلم‌های کوتاه قبادی از نیمه دهه ۱۳۷۰ مورد توجه قرار گرفتند و توانستند جوایز داخلی و خارجی متعددی را نصیب قبادی کنند.

با ساخت فیلم “زندگی در مه” در سال 1377مسیر تازه‌ای در کارنامۀ او گشوده شد. این فیلم جوایز متعدد بین‌المللی را به دست آورده و عنوان “یکی از تحسین برانگیزترین فیلم کوتاه در ایران” را نیز به خود اختصاص داده‌است. وی با ساخت فیلم بلندکُردی “زمانی برای مستی اسب‌ها” در سال 2000 به جرگه فیلم‌سازان حرفه‌ای پیوست. این فیلم، نخستین فیلم مستند کُردی‌زبان تاریخ سینمای ایران می باشد. در پی اعطای چندین جایزه بین‌المللی به وی، دیری نگذشت که توجه جامعه جهانی را به عنوان یکی از پیشگامان سینمای کُردی به خود جلب کرد.

این فیلم و دیگر فیلم‌های ساخته شده او از جمله؛ “نیمه ماه” در سال 2004 و آوازهای سرزمین مادری‌ام دومین فیلم بلند اوست. فیلمی با زبان و ساختاری یکدست که امکانات بصری را نیز به تصویر می‌کشد. “لاکپشت‌ها هم پرواز می‌کنند” در سال2006 سومین فیلم بهمن قبادی‌ست که به نحوی مهم‌ترین اثر او نیز به شمار آمده‌است. فیلمی که بیش از هر اثر دیگری توانست مرزهای سرزمین کردستان را بر روی جهان بگشاید. در جشنواره‌های مختلف سراسر دنیا مورد استقبال زیادی قرار گرفت و ده‌ها جایزه را از آن خود کردند؛ اما متأسفانه در کشور خود کمتر دیده شد. در سال 2009 قبادی فیلم “کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره” را بدون اجازه رسمی و در شرایط بسیار محدود فیلمبرداری کرد؛ این فیلم نیمه مستند، درباره موسیقی زیرزمینی در تهران بود و بعد از آن، او مجبور به ترک ایران شد و کار خود را در خارج از کشور ادامه داد. در سال 2012 فیلم “فصل کرگدن” که در استانبول فیلمبرداری شد را ساخت و آخرین ساخته او “پرچم بدون کشور” (2015) فیلم کُردی مستند داستانی است،

بهمن قبادی در انجمن سینمای جوانان سنندج به عنوان عکاس فعالیت داشت. بهمن قبادی برنده جایزه خرس شیشه‌ای و جایزه فیلم صلح جشنواره فیلم برلین در سال ۲۰۰۵ شد و در جشنواره فیلم کن نیز برنده جایزه دوربین طلایی در سال ۲۰۰۰، برنده جایزه فیپرشی در سال ۲۰۰۰، برنده جایزه فرانسوا در سال ۲۰۰۲ و برنده جایزه فرانسوا شاله و جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۰۹ شد. وی همچنین تهیه‌کنندگی فیلم مردان را هم در کارنامه خود دارد. او در فیلم مرد ایرلندی ایفای نقش کرده‌است.

حضور بهمن قبادی در جشنواره‌ها به عنوان داور:

 1. جشنواره بین‌المللی فیلم کن، بخش دوربین طلایی،۱۳۸۱
 2. جشنواره بین‌المللی فیلم روتردام، هلند، ۶ الی ۱۷ بهمن ۱۳۸۴
 3. جشنواره بین‌المللی فیلم سائوپائولو، آبان ۱۳۸۵
 4. جشنواره بین‌المللی فیلم ویلادوکنده، پرتغال، ۱۲ الی ۲۰ تیر ۱۳۸۵
 5. جشنواره بین‌المللی فیلم جونجو، کره‌جنوبی، ۶ الی ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۵
 6. رئیس هیئت داوران بخش مسابقه سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم آنونی مال، ۲۳ الی ۲۸ مرداد ۱۳۸۵

مجموعه ای از آثار بهمن قبادی:

 • فیلم بلند
 1. زمانی برای مستی اسب‌ها
 2. نیوه‌مانگ( نیمه‌ی ماه)
 3. آوازهای سرزمین مادری‌ام
 4. لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند
 5. کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره
 • فیلم کوتاه
 1. دف
 2. آن مرد آمد
 3. دنگ
 4. جنگ تمام شد
 5. باز باران با ترانه
 6. سهمیه دفتر
 7. ماهی خدا
 8. مثل مادر
 9. مهمانی
 10. زندگی در مه
 11. پانتول
 12. کبوتر نادر پرید
 13. باجه تلفن
 14. بالکن
 15. سربازی به نام امین
 16. ز مثل زندگی
 17. نغمه‌های دختران دشت
 18. وظیفه‌ م حسینی
 19. گل باجی
 20. از زاویه دیگر
 21. سرتراش خانه
 22. هفده تمام

 

2 یک پینگ

 1. پینگ بک: تورج اصلانی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

 2. پینگ بک: فتانه ولیدی - دانشنامه اینترنتی بانه تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.