امروز برابر است با :10 خرداد 1403

بهروز بوچانی

بهروز بوچانی، نویسنده و روزنامه‌نگار کُرد در سال ۱۳۶٢ در ایلام به دنیا آمد.

بهروز بوچانی، نویسنده و روزنامه‌نگار کُرد در سال ۱۳۶٢ در ایلام به دنیا آمد.

  • زندگی و تحصیلات

بهروز بوچانی فارغ التحصیل فوق لیسانس جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک از دانشگاه تربیت مدرس تهران می باشد، در طول دوران تحصیل چند نوشته داشت تا اینکه سال (90 – 91) تصمیم گرفت روزنامه نگاری کند، او بدون تجربه قبلی، خود را به دفتر روزنامه اعتماد رساند تا استخدام شود!

خودش می گوید، دکتر بهزادی (سردبیر اعتماد) نگفت نمی‌ توانید، گفت ما کادرمان تکمیل است اما شما اگر می‌ خواهی بنویسی برای ما، مشکلی نداریم. در آن روزنامه سه یا چهار مقاله نوشتم و یک مصاحبه هم برایشان انجام دادم ولی گفتند که ما به دلایل مالی نمی‌ توانیم شما را به شکل رسمی استخدام کنیم.

مدت زمان که در ایران کار روزنامه نگاری کردم تنها 6 ماه بود، در روزنامه کسب و کار مشغول بودم و از راه دور برای روزنامه قانون در حوزه بین الملل می نوشتم. اصل تجربه من در این حوزه، فعالیت در روزنامه کسب و کار بود.

در ایران کاراکترم طوری بود که بیشتر در حال تجربه کردن نوعی آوارگی و زندگی بودم که خیلی در چارچوب های موجود گنجانده نمی شد. می توان گفت پویش روشنفکری که من آن را استقلال و یک نوع لذت شخصی می دیدم، بیشتر تنها بودم و با یکی دو دوست کتاب می خواندیم ولی در فضای فرهنگی نبودم.

  • مهاجرت و دستگیری

بهروز بوچانی به دنبال مشکلات روزنامه‌نگاری در ایران ناچار به خروج از کشور شد. پس از خروج به اندونزی رفت تا خود را به استرالیا برساند. او دو بار تلاش کرد با قایق از اندونزی به استرالیا برود. بار نخست، قایق غرق شد و ماهیگیران اندونزیایی نجاتش دادند. برای بار دوم او به همراه 75 پناهجوی دیگر توسط نیروی دریایی استرالیا دستگیر و سپس بخاطر ورود غیر مجاز به اردوگاهی در جزیره مانوس تبعید شد.

او درباره‌ی علت پناهجویی‌اش گفته: ایران را ترک کردم چون یک بی‌خدا هستم و ایران یک کشور دیکتاتوری مذهبی است. چون نمی‌خواستم عمر خودم را در زندان باشم از ایران به استرالیا آمدم اما آن‌ها در هر صورت من را در این جزیره زندانی کردند.

  • ورود به نیوزیلند

او در نهایت موفق شد بعد از 6 سال حضور در جزیره مانوس آبان 98 با روادید مسافری و با تامین هزینه سفر توسط سازمان عفو بین‌ الملل به کشور نیوزلند برود. تا در رویداد ادبی “جشنواره کلمه” شرکت کند. او در این رویداد درباره کتاب هیچ دوستی به جز کوهستان سخن گفت که جوایز ادبی بسیاری بدست آورده‌است. بوچانی پس از ورود به نیوزیلند گفت دیگر هرگز به پاپوآ گینه‌نو و استرالیا بر نمی‌گردد. وی اسناد موقت سفر و مجوز این سفر را از اداره مهاجرت پاپوآگینه نو دریافت کرده‌است.

  • استعمارزدایی در نیوزلند

بوچانی در سال ۲۰۲۱ صحبت از استعمارزدایی اقوام بومی در نیوزلند کرده است. این گفته واکنش‌هایی در نیوزلند داشت. وینستن پیترز، رهبر حزب NZ First که بیشترین حمایت بومی‌ها را در نیوزیلند دارد، از شکل حضور بوچانی در نیوزیلند و اظهاراتش انتقاد کرد و حزب چپگرای سبز را متهم کرد که سناریوی حضور بوچانی در نیوزیلند یک تله نژادی است و نیوزیلند محل دامن زدن به تنفر نژادی و دور زدن قوانین مهاجرتی نیست.

  • اعطای پناهندگی

روز جمعه، ۳ مرداد ۱۳۹۹، سرانجام پس از ۶ سال حبس در جزیره مانوس و همزمان با تولد ۳۷ سالگی او، نیوزیلند با درخواست پناهندگی بهروز بوچانی، موافقت کرد. اداره مهاجرت نیوزیلند اعلام کرد که به او حق اقامت دائمی در این کشور اعطا شده‌است. روند اعطای این پناهندگی خارج از حالت مرسوم بوده است و این امر موجب بحث‌ها و انتقاداتی در استرالیا و نیوزلند شده است.

  • همکاری در ساخت فیلم مستند

در سال 2017 با همکاری آرش کمالی سروستانی مستند 90 دقیقه ای به نام چوکا، الان ساعت چنده؟ را ساخت که در چند جشنواره مختلف به نمایش درآمد. این مستند در مورد وضعیت پناهندگان جزیره مانوس بود. همچنین در مستند قایق‌ها را متوقف کنید ساخته سایمون کورین به عنوان بازیگر حضور داشته‌است.

  • آثار

بهروز بوچانی کتاب هیچ دوستی به جز کوهستان را در ۵ سال با پیامک‌هایی که با پیام‌رسان فوری واتس‌اپ برای دوستش امید توفیقیان در استرالیا می‌فرستاد و امید توفیقیان آن را از زبان فارسی به زبان انگلیسی برگردان می‌کرد.

  • جوایز

بوچانی در سال ۲۰۱۹  برنده جوایز ادبی نخست‌وزیری ویکتوریا به ارزش ۱۲۵٬۰۰۰ دلار ویکتوریا استرالیا برای داستان هیچ دوستی به جز کوهستان شد. و به این ترتیب این جایزه سرآغازی بر شهرت این نویسنده گمنام شد او برای شرکت در مراسم جایزه اجازه نیافت از اردوگاه جزیره مانوس خارج شود. بنابراین وی با استفاده از واتس‌اپ در مراسم شرکت کرد.

در آوریل ۲۰۱۹ کتاب هیچ دوستی به جز کوهستان برنده جایزه برتر ادبی نیو ساوت ولز به ارزش ۱۰ هزار دلار شد.

  • در ایران

در اردیبهشت ۱۳۹۹ نشر چشمه، کتاب صوتی هیچ دوستی به جز کوهستان را با صدای نوید محمدزاده به بازار کتاب ایران عرضه کرد. انتشار این کتاب در ایران با اجازه خود بهروز بوچانی بود. نشر چشمه همچنین نسخه چاپی این کتاب را نیز به فارسی برگردان کرده و خود بوچانی، بر ویرایش آن نظارت کرده‌است. بوچانی، بخش‌هایی از این ویرایش کتاب را به صلاحدید خود حذف کرده‌است.

بهروز بوچانی

عکسی از بهروز بوچانی در اردوگاه جزیره مانوس

بهروز بوچانی

عکسی از نویسنده و روزنامه نگار کُرد

بهروز بوچانی

عکسی از بهروز بوچانی و یک پناهجو در جزیره مانوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.