امروز برابر است با :27 خرداد 1403

بختیار علی

بختیار علی از شاعران، رمان‌نویسان و مقاله‌ نویسان فعال معاصر کُرد عراق است. که در سال ۱۹۶۰ میلادی در سلیمانیه به دنیا آمد.

بختیار علی از شاعران، رمان‌نویسان و مقاله‌ نویسان فعال معاصر کُرد عراق است. که در سال ۱۹۶۰ میلادی در سلیمانیه به دنیا آمد.

بختیار علی، شاعر و نویسنده‌ی معاصر و مطرح کُرد عراق است که شهرتی جهانی پیدا کرده است. بختیار علی متولد ۱۹۶۰ میلادی در سلیمانیه به دنیا آمده است. بختیار علی، تحصیلات مقدماتی‌اش را تا پایان دبیرستان ادامه داد و برای ادامه تحصیل در رشته‌ی زمین‌شناسی وارد دانشگاه شهرهای سلیمانیه و اربیل شد.

اما طی یک حادثه در سن ۲۳ سالگی‌ اش سبب می‌شود که درس و دانشگاه را رها نماید و به فکر مهاجرت باشد. بختیار علی، در سال ۱۹۸۳ و در تظاهرات دانشگاه سلیمانیه مورد اثابت گلوله قرار می‌گیرد و مدتی به زندان می‌ افتد. شاید پس از این ماجرا بوده که حس می‌کند به فضای بازتری برای زندگی و ادامه‌ی فعالیت‌های ادبی‌ اش نیاز دارد. البته در همین دوران ناامیدی است که توسط شیرزاد حسن، استاد بزرگ رمان و ادبیات و جامعه‌شناس کردی، به جامعه‌ی ادبی معرفی می‌شود. اما بختیار علی دلگیر و نگران از فضای بسته‌ی عراق و کردستان، تصمیم به مهاجرت می‌گیرد.

 • دوران مهاجرت

بختیار علی زمانی که ۳۶ ساله بود یعنی در سال ۱۹۹۶ به آلمان مهاجرت کرد. بسیاری او را حرفه‌ای‌ترین نویسنده‌ی کُرد زبان می‌دانند شیرکو بیکس، شاعر بزرگ کُرد که او را امپراتور شعر می‌نامند، درباره‌ی بختیار علی می‌گوید:

صد سال یک‌بار کسی چون او به دنیا می‌آید. بختیار علی دنیای تازه‌ای وارد ادبیات کُردی نمود. بختیار علی به تنهایی کار چندین نویسنده را انجام می‌دهد.”

بختیار علی ابتدا به سوریه می‌رود و پس از نه ماه زندگی در دمشق از آنجا به آلمان می‌رود و تا سال ۱۹۹۹ در  فرانکفورت زندگی می‌کند. وی به همراه عده‌ای از همشهریان کُرد خود مجله‌ی ره‌هه‌ند یا رهند را در اروپا منتشر می‌کنند. او در همان سال به شهر کلن آلمان نقل مکان می‌کند و از همان موقع تاکنون ساکن شهر کلن می‌باشد و تمام وقت خود را صرف نوشتن کرده است.

 • آثار
 1. مرگ تک‌فرزند دوم (به کُردی: مەرگی تاقانهٔ دووهه‌م)، سوئد: ۱۹۹۷
 2. غروب پروانه (به کُردی: ئێوارەی پەروانه)، سوئد/استکهلم: انتشارات رهند، ۱۹۹۸
 3. آخرین انار دنیا (به کُردی: دواهه‌مین هه‌ناری دونیا)، سلیمانیه: ۲۰۰۲
 4. شهر نوازندگان سپید (به کُردی: شاری مۆسیقارە سپییەکان)، ۲۰۰۶
 5. غزل‌نویس و باغ‌های خیال (به کُردی: خەزەڵنووس و باخەکانی خەیاڵ)، ۲۰۰۸
 6. قصر پرندگان غمگین (به کُردی: کۆشکی باڵندە غەمگینەکان)، ۲۰۰۹
 7. عمویم جمشیدخان، (به کُردی: جه‌مشید خانی مامەم)، ۲۰۱۰
 8. کشتی فرشتگان (به کُردی: کەشتیی فریشتەکان)، ۲۰۱۲
 9. ابرهای دانیال (به کُردی: هەورەکانی دانیال)، ۲۰۱۵
 • اشعار
 1. گناه و کارناوال (به کُردی: گوناھ و کەرنەڤال)
 2. مجموعه اشعار (به کُردی: کۆی بەرھەمە شێعرییەکان) (کلیهٔ اشعار ۱۹۸۳–۱۹۹۸)
 3. کولی و ستارگان (به کُردی: بۆھیمی و ئەستێرەکان)
 4. کار در جنگل‌های بهشت (به کُردی: ئیشکردن لە دارستانەکانی فیردەوس دا)
 5. تا ماتم گل… تا خون فرشته (به کُردی: تا ماتەمی گوڵ تا خوێنی فریشتە) (کلیهٔ اشعار ۱۹۸۳–۲۰۰۴)، ۲۰۰۴
 6. ایمان و جنگاورانش (به کُردی: ئیمان و جەنگاوەرانی)
 7. پاسخ‌هایی در دوران غیاب پرسش‌ها (به کُردی: وەلام لە رۆژگاری ون بوونی پرسیار دا) (سیزده مصاحبه با نویسنده)
 8. خواننده کشنده (به کُردی: خوێنەری کوشندە)
 9. طعم مرگ‌دوستی (به کُردی: چێژی مەرگدۆستی)
 10. سیب سوم (به کُردی: سێوی سێهەم)
 • درباره کتاب آخرین انار دنیا

آخرین انار دنیا، رمانی تکنیکی و به سبک رئالیسم جادویی و به قلم بختیار علی است. این رمان در سال ۲۰۰۲ در سلیمانیه منتشر شد و در سال ۲۰۰۳ برنده‌ی جایزه‌ی بهترین رمان از جشنواره‌ی گلاویژ شد.

 • دریاس و جسدها

رمان دریاس و جسدها اثر دیگری از بختیار علی است که مریوان حلبچه‌ای آن را در ۲۸۰ صفحه به فارسی ترجمه کرده است. این کتاب از سوی انتشارات ثالث منتشر شده است.

 • غروب پروانه

غروب پروانه، مانند دو رمان دیگر بختیار علی، یعنی آخرین انار دنیا و دریاس و جسدها، به سبک رئالیسم جادویی نوشته شده است. این کتاب دومین رمان اوست و در سال ۱۹۹۸ از سوی انتشاراتی رهند در استکهلم سوئد به چاپ رسید. کتاب ‌را مریوان حلبچه‌ای ترجمه نموده و توسط نشر نیماژ منتشر شده است. غروب پروانه از ۲۲ فصل تشکیل شده که روی‌ هم ۲۵۵ صفحه هستند.

 • مرگ تک فرزند دوم

رمان مرگ تک‌ فرزند دوم، نوشته‌ی بختیار علی و با ترجمه‌ی سردار محمدی در سال ۹۴ توسط انتشارات افراز منتشر شد. داستان این رمان نیز همچون دیگر آثار بختیار علی به سبک رئالیسم جادویی روایت شده است. این کتاب در بهار و تابستان ۱۹۸۶ در مرز عراق و ایران نوشته شده و در زمستان ۱۹۸۷ مورد بازبینی قرار گرفت و سرانجام در سال ۱۹۹۷ نخستین‌بار در سوئد به‌ چاپ رسید.

 • غزل‌نویس و باغ‌های خیال

غزل‌نویس و باغ‌های خیال، اثر دیگری از بختیار علی رمان‌نویس مشهور کُرد است که توسط انتشارات افراز و با ترجمه‌ی سردار محمدی در سال ۱۳۹۵ و در ۶۶۴ صفحه وارد بازار نشر ایران شده است.

بختیار علی

کتاب غروب و پروانه

بختیار علی

کتاب آخرین انار دنیا

بختیار علی

کتاب مرگ تک فرزند دوم

بختیار علی

کتاب غزل نویس و باغ های خیال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.