امروز برابر است با :2 اسفند 1402

بابک قربانی گلدسته

بابک قربانی گلدسته، کشتی گیر فرنگی کار ایرانی در ۲۸ اسفند ماه ۱۳۶۷ در کرمانشاه به دنیا آمد.

بابک قربانی گلدسته، کشتی گیر فرنگی کار ایرانی در ۲۸ اسفند ماه ۱۳۶۷ در کرمانشاه به دنیا آمد.

 • دوران زندگی بابک قربانی گلدسته

بابک قربانی خیلی زود توانست برای خود در کشتی فرنگی ایران اسم و رسمی دست و پا کند و نخستین بار در حالیکه ۲۰ ساله بود در رقابت های قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۰۸ به گردن آویز طلا رسید. وی در سال ۲۰۰۹ این بار در فیلیپین موفق شد بار دیگر طلای جوانان آسیا را از آن خود کند و در همان سال این بار بر سکوی نخست جوانان جهان قرار گرفت تا نوید ظهور یک فرنگی کار شش دانگ در کشتی ایران را بدهد. وی در آن سال موفق شد از سد آلن خوگایف روس (قهرمان المپیک لندن) و آرتور الکسانیان (قهرمان سال های 2014 و 2015 جهان) از ارمنستان عبور کند.

بابک یک سال بعد راهی تیم ملی بزرگسالان شد و اینبار در مسابقات آسیایی در دهلی نو به همراه برادرش محمد به مدال طلا رسید. وی سپس در بازی های آسیایی ۲۰۱۰ بار دیگر برای کشور افتخار آفرینی کرد و پرچم میهن را اینبار در چین به اهتزاز درآورد. حضور در جام جهانی مینسک در بلاروس و قهرمانی ایران در این رقابت ها از دیگر افتخارات بابک کشتی ایران بود. او دو مرتبه در رقابت های جایزه بزرگ باکو نیز مدال طلا را بر سینه زد.

پسر محجوب کرمانشاهی که آمده بود تا در المپیک لندن بر بام کشتی دنیا قرار گیرد به یکباره و بر اثر یک اشتباه در سال ۲۰۱۱ و در حالیکه برای حضور در مسابقات جهانی ترکیه رقابت تنگاتنگی به همراه امیر علی اکبری در تیم تحت رهبری محمد بنا داشت در عین ناباوری به همراه رقیب خود با محرومیت دو ساله از سوی فدراسیون جهانی کشتی مواجه شد تا پدیده شوم دوپینگ اینبار دو پدیده ناب کشتی فرنگی ایران را با خود ببلعد.

این پدیده شوم راه این دو قهرمان و رقیب در تیم ملی را به بیراهه کشاند، علی اکبری که او نیز کم از رقیب اما در عین حال رفیق خود نداشت پس از محرومیت همیشگی از کشتی، برای اینکه خودش را اثبات کند سر از رینگ مبارزه و ورزش خشن MMA در آن سوی مرزها درآورد.

 • دوپینگ و محرومیت از مسابقات

بابک قربانی در سال ۲۰۱۱ به دلیل استفاده از ماده ممنوعه آنابولیک استروئید (متان – دیانابول) از سوی فیلا به دو سال محرومیت از شرکت در مسابقات محکوم شده بود.

امیر علی اکبری نیز که هم وزن، رقیب و دوست صمیمی بابک بود در همین تاریخ به خاطر دوپینگ به مدت ۲ سال محرومیت از شرکت در مسابقات محکوم شده بود.

 • افتخارات بابک قربانی گلدسته
 1. قهرمان جوانان آسیا – ۲۰۰۸ دوحه
 2. قهرمان جوانان جهان – ۲۰۰۹ آنکارا
 3. قهرمان جوانان آسیا – ۲۰۰۹ مانیل
 4. مقام سوم جام یادگار امام – ۲۰۰۹ قم
 5. قهرمان بزرگسالان جام جهان پهلوان تختی
 6. قهرمان جام یادگار – ۲۰۱۰ قم
 7. قهرمان بازی‌های آسیایی – ۲۰۱۰ گوانگجو
 8. قهرمان جام جایزه بزرگ طلایی – ۲۰۱۰ باکو
 9. قهرمان بزرگسالان آسیا – ۲۰۱۰ دهلی نو
 10. قهرمان جام جایزه بزرگ طلایی – ۲۰۱۱ باکو
 11. قهرمان تیمی جام جهانی – ۲۰۱۱ مینسک بلاروس
 12. وی همچنین تمامی مدال آوران المپیک -۲۰۱۲ لندن
 13. و المپیک – 2016 ریو مغلوب کرده است
 • حادثه قتل

او در ۹ تیر ۱۳۹۱ در یک نزاع جوانی ۲۵ ساله را در کوه‌های کرمانشاه به قتل رساند.

در آن روز بابک قربانی به همراه برادرش محمد به شکار رفته بودند که در راه بازگشت در “نجوبران” تفرجگاهی در اطراف بیستون به شنا کردن مشغول می‌شوند. ممانعت برخی افراد از شنا کردن آن‌ها، درگیری و تیراندازی به همراه داشته که بابک قربانی در این درگیری با تفنگ شکاری فردی را به قتل می رساند. و پس از این اتفاق، بابک و محمد مدتی متواری می‌شوند اما سرانجام خود را معرفی می‌کنند و به زندان می روند. این قتل عمدی نبود و بابک بر اثر یک درگیری فیزیکی که میان مقتول و محمد رخ می دهد تفنگ ساچمه ای را برمی دارد و برای ترس مهاجمان به سمت زمین شلیک می کند اما از بخت بد، شلیک او به سنگ می خورد و بر اثر کمانه کردن به قلب مقتول اصابت می کند و به همین راحتی باعث مرگ مقتول و گرفتن لقب قاتل برای خود می‌شود!

 • خودکشی در زندان

بابک قربانی در حالی که برای رسیدگی به مجازاتش در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه سپری می‌کرد، در شبانگاه ۲۴ آبان ۱۳۹۳، به همراه چند زندانی محکوم به اعدام دیگر، با مصرف مقداری زیاد قرص خواب‌آور خودکشی کرد. این زندانیان پس از این عمل به بیمارستان منتقل شدند، اما نتوانستند مانع از مرگ آن‌ها شوند.

بابک قربانی گلدسته

عکسی از کشتی گیر بابک قربانی

بابک قربانی گلدسته

عکسی از درخشش خیره کننده بابک قربانی در مسابقات باکو

بابک قربانی گلدسته

عکسی از کشتی گیر فرنگی کار ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.