امروز برابر است با :27 خرداد 1403

امید کردستانی

امید کردستانی، مدیر ارشد گوگل (زاده ۱۳۴۳) اهل شهرستان پیرانشهر است.

امید کردستانی، مدیر ارشد گوگل (زاده ۱۳۴۳) اهل شهرستان پیرانشهر است.

  • دوران زندگی امید کردستانی

امید کردستانی که کُردتبار اهل شهرستان پیرانشهر است در شهر تهران به دنیا آمد و در همین شهر به مدرسه رفت. کردستانی که در تهران به یک مدرسه کاتولیک ایتالیایی می‌رفت. در سن 14سالگی، پس از مرگ پدرش براثر سرطان به همراه با مادر و برادرش ابتدا به انگلستان و سپس به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد. و در شهر سن خوزه واقع در ایالت کالیفرنیا سکنی گزید. امید کردستانی موفق به دریافت لیسانس مهندسی برق در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه ایالتی سن خوزه شد و به عنوان مهندس مدتی را در شرکت HP کار کرد. امید چند سال بعد، به منظور تعقیب اهدافش در عرصه تجارت وارد دانشگاه استانفورد شد و توانست در سال ۱۹۹۱ مدرک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی را کسب کند. بد نیست بدانیم که دانشگاه استانفورد محل فارغ التحصیلی بنیانگذاران گوگل و یاهو است.

  • سابقه درخشان امید کردستانی

امید کردستانی دارای سابقه‌ای بیش از ۱۲ سال در زمینه فناوری سطح بالا در شرکت‌های پیشروی اینترنتی مانند Netscape است. او همچنین نائب‌رئیس بخش توسعه‌ی کسب و کار و فروش در این شرکت بود و توانست بازده مالی وبگاه Netscape را در عرض ۱۸ ماه از ۸۸ میلیون دلار در سال به بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در سال برساند. امید کردستانی کارش را در Netscape در بخش فروش OEM آغاز نمود و در طی دوره 4 ساله حضور خود در آن شرکت مسئولیت برقراری ارتباطات تجاری با شرکت هائی چون سیتی بانک، اسکایت، ebay، اینتل، تراولاسیتی، آمریکن‌آن‌لاین، آمازون و AOL را بر عهده داشت. وی قبل از Netscape در بخش های بازاریابی، توسعه تجاری و مدیریت تولید شرکت هائی نظیر HP ,DO, Go3 و هیولت پکردفعالیت می کرده است.

  • فعالیت امید کردستانی در گوگل

کردستانی یازدهمین کارمند و اولین مدیر کسب‌وکاری بود که گوگل استخدام کرد. کردستانی در گوگل به مؤسس کسب و کار در این شرکت مشهور بود و بانی سرویس پولساز ادوردز آن بوده‌است. کردستانی در سال ۲۰۰۶ خرید یوتیوب توسط گوگل را رهبری کرد.

امید کردستانی در اولین نگاه به گوگل فهمید که ترافیک زیاد این سایت مهم ترین دارائی آن است. از این ترافیک استفاده کرد و آگهی های تکی و کوچکی را که یکی یکی با کارت های اعتباری، به گوگل پرداخت می شدند، به میلیون ها دلار رساند، طوریکه امروزه ۹۹ درصد درآمد گوگل از همین آگهی ها است. به تدریج همکاران سابقش در Netscape را هم به همکاری در گوگل طلبید.

با صاحبان آگهی‌های Netscape هم تماس گرفت و به آنها گفت بیائید یک آگهی کوچک در گوگل بگذارید و امتحان کنید ببینید خوشتان می آید یا نه. آنها هم پذیرفتند و به تدریج با نتایج بسیار خوبی که از گوگل گرفتند اکثراً مشتری پر و پا قرص گوگل شدند.

امید کردستانی امروزه، در دنیای میلیارد دلاری رقابت تبلیغات تلویزیونی، نه تنها با صاحبان کوچک آگهی، بلکه با انواع آژانس های بازاریابی ـ تبلیغاتی که برای مشتریان خود حسابی چانه میزنند هم قرارداد می نویسد.

مجله تایم در سال ۲۰۰۶ امید کردستانی را در فهرست صد نفری که دنیای ما را شکل دیگری بخشیده‌اند قرار داد. به‌علاوه او در جشنواره ایرانیان آمریکا در سال ۲۰۰۷ به عنوان “ایرانی سال” برگزیده شد. کردستانی یکی از بنیان‌گذاران بنیاد خیریه پارسی است که علاوه بر دست‌گیری از دانشجویان ایرانی، در راه‌اندازی شرکت‌ها و به ثمر رسیدن ایده‌های کارآفرین‌های ایرانی هم کمک می‌کند.

  • فعالیت امید کردستانی در توئیتر

امید کردستانی در ۱۴ اکتبر ۲۰۱۵ به دعوت “جک دورسی”، موسس توییتر، ریاست هیات مدیره این شرکت را بر عهده گرفت. البته قرار شد کردستانی مستقیماً در امور اجرایی هم وارد شود تا وضعیت توییتر به سامان برسد. وبگاه Recode او را محبوب ترین مدیر دره ی سیلیکون خطاب کرد و کارشناسان و البته سهامداران از این انتخاب استقبال کردند؛ ارزش توییتر در بازار سرمایه هم افزایش یافت. حقوق سالیانه امید کردستانی در این مقام ۵۰۰۰۰ دلار بود و شرکت به او ۸۰۰ هزار سهم خود ظرف چهار سال و ۴۰۰ هزار سهم دیگر در صورت رسیدن شرکت به اهداف مالی خود را نیز داده بود. او در توئیتر به همراه همکارانش برای دفاع و حفظ آزادی های مدنی پول جمع آوری کرد و به گروه های حامی آزادی های مدنی کمک کرد. به اعتقاد کردستانی دردناک ترین توئیت های سیاسی، چه دوست شان داشته باشیم چه نه، جای خود را در این سایت دارند. کردستانی گفته در این مقام مستقیماً با مدیران توئیتر برای هدایت آینده این شرکت در تماس بوده و نفشش این است که به تصمیم های سخت و دیگر فرایندها مشاوره ارائه دهد. کردستانی بر هیات مدیره نظارت می کرد و هر روزه در این مقام درگیر امور این شرکت بود تا این که در سال ۲۰۲۰، پتریک پیچت به عنوان رئیس هیئت مدیره جایگزین او شد ولی کردستانی به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره 11 نفره این شرکت باقی مانده است.

در سال ۲۰۲۱، امید کردستانی به عنوان رئیس هیات مدیره شرکت انتشاراتی آموزشی پیرسون تعیین شد.

  • زندگی شخصی امید کردستانی

کردستانی در سال ۱۹۹۱ با بیتا دریاباری ازدواج کرد. کردستانی در دهه ۲۰۰۰ عاشق همکارش جیزل کردستانی (در آن زمان هیسکاک) شد و در سال ۲۰۰۸ با او به لندن نقل مکان کرد. هیسکاک که از مؤسسین سایت Crowdpac است، از والدینی انگلیسی در فرانسه متولد و در آنجا بزرگ شده‌است. کردستانی در همان سال دریاباری را طلاق داد. در نتیجه دریاباری بخش بزرگی از سهام کردستانی در گوگل را به دست آورد. حاصل ازدواج کردستانی با بیتا دریا باری  یک پسر و یک دختر است، و حاصل ازدواج با همسر دوم خود نیز دو فرزند است.

کردستانی و همسرش حداکثر کمک مالی مجاز برای افراد را به کمپین کاملاً هریس برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ اهدا کردند.

  • ثروت امید کردستانی

اميد كردستانی یکی از ثروتمندترین ساکنان منطقه شمال کالیفرنیا است. کردستانی بخش اعظم ثروتش را در عرضه اولیه سهام گوگل به دست آورد. ثروت او که در سال ۲۰۰۸ پیش از طلاق از همسر اولش ۲٫۲ میلیارد دلار تخمین زده شده بود، در سال ۲۰۰۹ از سوی فوربز ۱٫۴ میلیارد دلار تخمین زده شد. ثروت او پس از جدایی به ۵۰۰ میلیون دلار کاهش یافت. ماهنامه فوربس وی را به عنوان دومین ثروتمند ایرانی در جهان معرفی می‌کند. پس از جدایی این زوج، مالکیت کامل عمارت این دو با مساحت ۵ جریب فرنگی که اکنون از پرارزش‌ترین املاک در اترتون محسوب می‌شود، به دریاباری واگذار شد.

امید کردستانی

عکسی از امید کردستانی، دیپلمات گوگل

امید کردستانی

عکسی از امید کردستانی مدیر توئیتر

امید کردستانی

عکسی از مدیر ارشد گوگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.