امروز برابر است با :2 اسفند 1402

اشنویه

اشنویه یکی از شهرستان‌های مرزی استان آذربایجان غربی است که در قسمت غربی این استان قرار دارد.

اشنویه یکی از شهرستان‌های مرزی استان آذربایجان غربی است که در قسمت غربی این استان قرار دارد.

اشنویه (به کُردی: شنۆ،  Şino) یکی از شهرهای کُردنشین و مرزی استان آذربایجان غربی می باشد که در قسمت غربی این استان قرار دارد. این شهر مرکز شهرستان اشنویه است. این شهر از غرب در نزدیکی مرز عراق (اقلیم کردستان عراق) قرار دارد. ارتفاع شهر اشنویه از سطح دریا ۱۴۷۰ متر و مرتفع‌ترین نقطه آن در جنوب شرقی ۳۵۰۰ متر است. این شهر با رودخانه‌ها و کوه‌های بزرگ احاطه شده و باغ‌های دلکش و مطبوع آن پر از سبزه و گل و میوه‌های مانند گیلاس توجه زیاد گردشگران را به خود جلب کرده است. به همین دلیل اشنویه پایتخت گیلاس ایران عنوان شده است.

  • پیشینه تاریخی اشنویه

اشنویه که از دیرباز مسکن کُردهای موسوم به هذبانیه (هذبانی) بود، تا سده‌های بعد همچنان آبادانی خود را حفظ کرد. هذبانیان از مراتع اطراف آنجا، برای نگهداری احشام خود بهره می‌جستند. تیره‌ای از آنان نیز که رَوّادیان (کُرد) نامیده می‌شدند، در ارمنستان سکنی گزیدند. روادیان که در آذربایجان و کردستان نفوذ داشتند، در سده‌ی ۲ قمری از اطاعت عباسیان سرباز زدند و چندی حکومت مستقلی به رهبری علی فرزند صدقه در آذربایجان به وجود آوردند. آنان ارومیه را مرکز فرمانروایی خود قرار دادند و شهرهای اشنویه، شاهپور، خوی، لاجان و نقده را در اختیار داشتند. پس از آن، به ویژه در سده‌های ۷ و ۸ ق، ولایات ارومیه و اشنویه از سرنوشتی یکسان برخوردار بوده‌اند. در عهد فرمانروایی اتابکان در ۶۰۲ق نبردی میان سپاهیان اتابک ابوبکر (فرمانروای عراق و آذربایجان) و علاءالدین (اتابک مراغه)، روی داد. علاءالدین که توان نبرد نداشت، پیشنهاد صلح کرد و یکی از دژهای خود را به ابوبکر واگذاشت و در مقابل، ابوبکر نیز حکومت اشنویه و ارومیه را به وی سپرد.

در سال ۱۹۰۹ میلادی برابر با ۱۲۸۷ ه‍. ش، عثمانی‌ها با تمام قدرت نظامی خود اشنویه را تسخیر نموده و مردم آن را کشتار کردند، وجود عثمانی‌ها و روس‌ها در این منطقه ضرر و زیان جانی و مالی فراوانی برای مردم اشنویه در پی داشت. پس از روس‌ها نوبت آشوری‌ها رسید که به شهر هجوم بیاورند که به زنان و کودکان نیز رحم نکردند، بدنبال جنگ آشوری ها و روس ها قحطی بزرگی بوجود آمد و مردم از وحشت و قحطی و فرط گرسنگی به طرف عراق (موصل و کرکوک) حرکت کردند؛ بدنبال این وقایع از ۱۳هزار نفر مردم شهر اشنویه در آن زمان، تنها چندصد تن باقی ماندند.

  • نام اشنویه

نام شهر اشنویه در کتیبه و سنگ نبشه‌های تاریخی به عنوان؛ اشنو، اشنه، اشنوناک و عشنو قید شده ‌است به معناهای متفاوت (دم دره، گیاه دواله، قلعه) یاد می‌گردد و در کتیبه کورش از ایالت (اشنوناک) نام برده شده ‌است که یکی از بزرگترین خواجگذاران کورش بوده ‌است.

زبان مردم اشنویه

مردم شهرستان اشنویه به زبان کُردی و لهجه مکریانی صحبت می‌کنند.

  • مذهب اشنویه

اهالی شهرستان اشنویه اهل سنت هستند. نزدیک۹۶٪ سنی شافعی و۴٪ حنفی هستند.

  • جمعیت اشنویه

جمعیت شهرستان اشنویه طبق سرشماری سال 1395 برابر با 73886 نفر بوده‌است.

  • موقعیت جغرافیایی اشنویه

شهرستان اشنویه در موقعیت ۴۵ درجه و ۶ دقیقه طول و ۳۷ درجه و ۲ دقیقه عرض جغرافیایی واقع شده و ۱۵۲۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

شهر اشنویه منطقه ای است کوهستانی و جلگه ای با وسعت ۱۱۹۳ کیلومتر مربع در جنوب غربی استان آذربایجان غربی و ۷۳ کیلومتر با مرکز استان (ارومیه) فاصله دارد. این شهرستان با دو کشور عراق و ترکیه از سمت غرب به طول ۶۴ کیلومتر مرز مشترک داشته و از شرق به شهرستان نقده و از شمال به شهرستان ارومیه و از جنوب به شهرستان پیرانشهر منتهی می شود.

شهرستان اشنویه متشکل از دو منطقه شهری (اشنویه و نالوس) و دو بخش مرکزی و نالوس است که بخش مرکزی شامل دو دهستان اشنویه شمالی و دشت بیل و بخش نالوس شامل دو دهستان اشنویه جنوبی و هق می باشد و جمعاً شامل ۷۷ روستا می باشد.

  • آب و هوا اشنویه

آب ‌و هوای شهر اشنویه متعدل کوهستانی می باشد.

 

  • جاذبه های گردشگری و ديدنی اشنویه

روستای بیمضرته

روستای بیمضرته از جاذبه های گردشگری اشنویه محسوب می شود و در جنوب غربی آن واقع شده است. این روستا ۷ کیلومتر با این شهرستان فاصله دارد و از طریق جاده روستای سنگان در غرب اشنویه می‌توان به این منطقه رسید.

بیمضرته همچنین دارای تپه های دیدنی و منحصر به فردی می باشد که همواره با استقبال کسانی که به آن سفر کرده اند مواجه شده اند. تپه قلات سید بیمضرته که در این روستا واقع شده، در سال ۱۳۸۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جنگل میر آوا

روستای میرآباد(میرآوا) در مجاورت رودخانه گادر و در غرب شهرستان اشنویه قرار دارد. و تابع بخش نالوس می باشد. این روستا در فاصله دوازده کیلومتری شهر پیرانشهر قرار دارد. برای رفتن به این روستا از جاده تشنویه-پیرانشهر حرکت می کنیم و بعد از عبور پل معرف به”پل پوش آوا(پوش آباد)” در سمت راست یک جاده خاکی وجود دارد که پس از عبور از روستای هق به روستای میرآوا می رسیم. جنگل روستای میرآوا جنگلی نیمه انبوه از درختان زالزالک، آلو، سیب وحشی، نسترن و… می باشد.

سنگ کیله میش

جایگاه این سنگ تاریخی جزو ملک روستایدرود” به غرب شهرستان اشنویه می باشد که در زبان کُردیدڕوو” به معنای (خار) خوانده می‌شود. روستای درود بالاتر از روستای شیخان در دهستان هیق قرار گرفته است معبد و گذرگاه و همچنین رشته کوه معروفی در نوار مرزی ایران و عراق نام خود را از این سنگ گرفته‌اند.

این سنگ‌نوشته به جای ستون مرزی در سر راه رواندوز به اشنویه در وسط گردنه کوهی که اشنویه را از رواندوز جدا می‌سازد نصب شده بود با وقوع جنگ بین ایران و عراق با توجه به اهمیت تاریخی و به منظور حفظ این میراث ارزشمند فرهنگی از آسیب‌های احتمالی در سال ۱۳۶۵ به پیشنهاد برخی از فرهنگ دوستان منطقه و با مساعدتهای مرکز باستان‌شناسی ایران و سازمان میراث فرهنگی این سنگ‌نوشته‌ی تاریخی به موزه ارومیه انتقال یافت و با انتقال این کتیبه به موزه ارومیه از خطر نابودی نجات یافت امید است در آینده بعد از آرامش کامل با اتخاذ تدابیر لازم به محل اصلی انتقال و تحت حفاظت قرار گیرد.این سنگ از جاذبه های گردشگری اشنویه می باشد.

کوه بوز سینه

کوه بوز سینه مابین قله دالانپر و زردکوه (کۆرا ره زه‌وان) در جنوب غربی استان آذربایجان غربی و در ۶۰ کیلومتری شهر ارومیه و در شمال اشنویه قرار دارد. دارای ارتفاعی بالغ بر ۳۴۸۰ متر از سطح دریا می‌باشد می باشد.

منطقه گلاز و چهل آسیاب

این منطقه سرسبز و دیدنی در شمال غرب شهر اشنویه واقع شده است و از جاذبه های گردشگری اشنویه می باشد. منطقه گلاز و چهل آسیاب ار شهر اشنویه ۱۶ کیلومتر فاصله دارند. راه ارتباطی این منطقه با عبور از پارک جنگلی قلاتوک در غرب شهر اشنویه میسر می شود.

گورستان اشنویه

گورستان های قدیمی از دیگر مکان هایی است که به عنوان آثار تاریخی محسوب می شوند. در اشنویه نیز این نوع گورستان ها وجود دارند که قدمت آن ها گاها به قرن هفتم هجری نیز می رسد. سنگ قبرهای ساده‌ فراوانی در این گورستان قرار دارند.بقایای مخروبه‌ی یک کلیسای قدیمی نیز در نزدیکی این قبرستان واقع شده که سکونت مسیحیان را در دوران گذشته در این منطقه نشان می‌دهد.

قلعه قلاتگاه

قلعه قلاتگاه اشنویه یا تپه قلاتگاه که در نزدیکی روستای گندویلا واقع شده است ، مربوط به دوران اورارتو در سه هزار سال پیش می باشد. حفاری قلاتگاه مهمترین حفاری باستانی بعد از انقلاب در اشنویه است. این محوطه در سال ۱۹۶۸ توسط گروه حفاری پروژه حسنلو به سرپرستی “ماسکارلا” در جریان حفاری “تومولوس ‌های” محوطه “سه ‌گردان حسن نوران” کشف شده است. از محوطه قلاتگاه، ۲ کتیبه مربوط به حکومت مشترک “ایشپوئینی و منوآ ” (۸۰۵_۸۱۰ قبل از میلاد) و همچنین “منوآ” (۷۸۶_۸۰۵ قبل از میلاد) کشف شده است که هم‌ اکنون در موزه ملی ایران نگهداری می شود.

دریاچه چشمه بنچول

دریاچه چشمه بنچول در دامنه های کوه دالامپر استان آذربایجان غربی قرار دارد و از جاذبه های طبیعی این استان به شمار می رود. دریاچه چشمه بنچول شامل ۲ آبگیر کوچک و بزرگ است که به فاصله ۱۵۰ متر از یکدیگر قرار گرفته اند. کوه دالامپه با ارتفاع حدود ۳۵۰۰ متر در۴۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه و ۳۵ کیلومتری اشنویه قرار دارد. این کوه در نقطه‌ی صفر مرزی ایران، ترکیه و عراق واقع است و از فراز آن خاک هر سه کشور قابل مشاهده‌است.

باغ های گیلاس

باغ های گیلاس یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان اشنویه محسوب می شوند. همه ساله با فرا رسیدن میوه‌های گیلاس، این شهر جلوه‌ای دیگر به خود گرفته و باغداران منطقه با عرضه این میوه در ورودی شهر از میهمانان پذیرایی می‌کنند. منظره طبیعی عرضه این میوه در داخل آلاچیق‌های احداثی از شاخ و برگ درختان تصویری به یاد ماندنی را در ذهن مخاطب شکل می دهد.

اشنویه

عکسی از نمای شهر اشنویه

اشنویه

عکسی از جنگل میر آوا شهر اشنویه

اشنویه

عکسی از باغ‌های گیلاس شهر اشنویه

1 یک پینگ

  1. پینگ بک: سیامند رحمان - بانه تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.