امروز برابر است با :27 خرداد 1403

استاد براتعلی نورایی

استاد براتعلی نورانی، نوازنده چیره‌دست دهُل در سال 1321 در شهر سنندج دیده به جهان گشود.

استاد براتعلی نورانی، نوازنده چیره‌دست دهُل در سال 1321 در شهر سنندج دیده به جهان گشود.

استاد براتعلی نورانی مشهور به “کا برات”، نوازنده چیره‌دست دهُل در سال 1321 در شهر سنندج دیده به جهان گشود. استاد براتعلی نورانی از اساتید و نوازندگان موسیقی کردستان بود که تبحر و توانایی بسیار خاص و ویژه ای در نوازندگی دهل داشت و در مراسم و جشن های محلی، آیینی و ملی کشور و کردستان همواره حضوری پررنگ داشته و در جشنواره های مختلف ملی و بین المللی عنوان های ارزشمندی را برای موسیقی ایران و به ویژه کردستان کسب نمود.

استاد براتعلی نورانی که یکی از بهترین هنرمندان برجسته و نوازنده با سابقه و توانمند ساز دهُل بود به همراه استاد عبدالله شریعتی به عنوان زوجی هنری در جشنواره‌های مختلف در کشورهایی چون فرانسه، آلمان، یونان، روسیه و عراق حضور داشتند و ضمن کسب مدارج و عنوان‌های برتر، هنر و آداب و رسوم و فرهنگ اصیل ایرانی‌ها و به ویژه کردها را بهتر و بیشتر به دنیا معرفی کرده‌اند و در جشنواره های ملی نیز حضوری ثمربخش داشته و موفق به کسب رتبه‌های ارزشمند این حوزه شده‌اند و نشان و افتخاری برای دیارشان بودند.

کا برات به دلیل توانمندی در نوازندگی، دکترای افتخاری موسیقی را از آکادمی ملی موسیقی فرانسه گرفت و چندی قبل به همت حوزه هنری کردستان از این هنرمند پیشکسوت موسیقی محلی کُردی تقدیر و تجلیل شد.

  • وفات استاد براتعلی نورایی

کتاب زندگی استاد براتعلی نورایی متخلص به “کابرات”، نوازنده برجسته و توانمند ساز دهل که بیش از٧٠ سال از سن خود را به نوازندگی ساز دهُل گذراند تا نگذارد نوای این ساز سنتی به دست فراموشی سپرده شود بلاخره در سن ٨١ سالگی به علت کهولت سن و مریضی بسته شد. وی در خانه شخصی و محقر خود که به تنهایی در آن می زیست در اوج تنهایی و بی کسی با دنیای هنر کردستان وداع گفت و به زوجه هنری خود یعنی “عبدلله شریعتی” که چهار روز از فوت وی می گذشت پیوست.

استاد براتعلی نورایی

عکسی از استاد براتعلی نورایی

عکسی از هنرمند پیشکسوت موسیقی محلی کُردی استاد براتعلی نورایی

استاد براتعلی نورایی

عکسی از استاد براتعلی نورایی نوازنده توانمند ساز دهُل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.